دو یار نازک و از بادۀ کهن دو منی.

جلوه دیدار مجدد استاد عیوضی و دیگر دوستان همنورد به همراهیاستاد برق لشگری در این خشگسال طبیعت و قهر ابرهای باران گستر که طراوت و تازگی را  اهریمن تباهی به خشگی کشانده , و دوستان را در تیرگی مغاک هجر نهاده, رایحه ای از انس و برکت وزیدن گرفت . و جانها تازه شد. و غبار اندوه از چهرهها زدوده گردید. و دلها مصفا و تابناک گشت. گر چه هنوز سایه سوک غمبار اندوهی بزرگ بر چهره و دوش استاد سنگینی می کند.  

امام زاده سیمین در مسیر جاده بند سیمین واقع گردیده است.

گه چون نسیم با گل راز نهفته گفتن         گه سر عشقبازی از بلبلان شنیدن

بوسیدن لب یار اول ز دست مگذار       کآخر ملول گردی از دست و لب گزیدن

فرصت شمار صحبت کز این دوراهه منزل      چون بگذریم دیگر نتوان به هم رسیدن

گویی برفت حافظ از یاد شاه یحیی       یا رب به یادش آور درویش پروریدن

یورت حاج قربان اولین چمن و چادر عشایر منطقه کلاه قاضی.

از مبدا آغاز پیمایش  و صعود به کلاه قاضی یعنی بند سیمن تا شهر همدان میدان رسالت متجاوز از 18 کیلومتر جاده فرعی روستایی است ‘به اسامی روستاهای چشین, و ابرو, و نرسیده به روستای سیمین, به سمت راست وارد جاده خاکی می شویم, که افزون بر 6 کیلو متر طول آن جاده فرعی خاکی بوده و مناسب ماشین سواری نیست و میبایست با احتیاط این مسیر را پیمود. همچنین در قسمت جاده ابرو به سیمین که با یک سربالایی تند آغاز میشود و در چند سال گذشته در دست اصلاح و تعمییر است و هنوز آماده نشده, و در این قسمت, تردد خودروها با دنده سنگین بسختی انجام  می گردد. و قابل توجه تازه واردانی استکه به این جاده آشنایی ندارند. و تیم ما  در جمعه گذشته با دو دستگاه اتومبیل شخصی به ییلاف عربخان یا بند سیمن عزیمت نمود.

همنورد سیامک رئیسی و همنورد احسان بهرام بیگی.

استاد محمد باقر عیوضی.

جوانی از عشایر منطقه به اتفاق همشیره زاده هایش.

محمد مهدی و ابوالفضل.

استاد عیوضی بدر ویسی و استاد محسن نیکروش.

بوته ای از آزربه های (آویشن)وحشی کوهستان کلاه قاضی.

آویشن به گل نشسته.

 دوست عزیز همنورد سیامک رئیسی.

 شادروان خلیل عبد نیکویی به همراهی سعید اردبیلی در معیت زنده یاد فریدون اسماعیلزاده در زمستان 1358 کلاه قاضی را صعود می کنند . و تقریبا در سال 1360 به اتفاق تنی چند از دوستان جوان همنوردش از جمله مهدی رحمانی (شاطر مهدی) و دکتر امانی ؛ رخ جنوب شرقی تندیس چکاد کلاه قاضی را رل کوبی می نماید.که هم اکنون پس از گذشت سالیان دراز؛ رل های  این مسیر هنوز ایمن و قابل استفاده است. و از جنبه حفظ تندیس سنگ فله از (فرسایش) که از نوع کرانیت است,لزومی ندارد,مسیر دیگری در آن افزود, و هیچگونه آسیبی بدین نماد  استوار طبیعی وارد ساخت. چون  چپاولگران گنج در مجاورت قله و یغماگران سنگ در گردا گرد این کوه بخصوص از مسیر روستای ارزانفود به دست اندازی  و بهره برداری غیر اصولی در طی چند سال اخیر پرداخته اند. و این آخرین قله شرقی کوهستان بی دفاع الوند,که در ادوار گذشته پاسدار و نگهبان مام میهن از گزند اهرمنان متجاوز بود. اکنون بی مراقب و محافظ است.

 

 آثار فرسایش از وزش بادهای شدید‘ اشکال گوناگونی را بر روی سنگها بدید آورده است.

تندیس قله

دوست عزیز و مربی ارجمند استاد محسن نیکروش :

 که همچنان فراز است و بر فرازهاست و بر بلندای آسمان. و با قلب پاک و  بی آلایش خود مهربان و بخشنده است. با لطف همیشگی بر فراز کلاه قاضی با هدیه ارزنده خویش نشان دوستهیای سرشار و ماندنی را به مهرورزی جاوید و ماندگار نهاد و بنده را شرمنده و قرین مباهات نمود. 

مربی ارجمند جناب نیکروش مدیر وبسایت وزین بر فراز کوهستان و اوج آسمان

همنورد عزیز جناب نیک روش در حال صعود از تندیس چکاد کلاه قاضی.

سیامک رئیسی احمد خلیلی و استاد عزت اله برق لشگری

صعود و فرود در شرایط وزش شدید باد .

دوست ارجمند همنورد احسان بهرام بیگی.

بیشکسوت عزیز و ارجمند استاد برق لشگری از همنوران زنده یاد فریدون اسماعیل زاده.

برگشت کله از چرای روزانه به هنگام عصر و  شتاب بره ها بسوی .....

مطالبی ارزشمند و کاملتر را در این رابطه ,در سایت وزین استاد عیوضی , ملاحظه بفرمائید.

/ 0 نظر / 36 بازدید