آلمابلاغ با دوستان همنورد.

دکل مخابراتی , رفلکتور(Reflector Antenna)  نصب شده بر روی یال گردنه آلمابلاغ مشرف به کوه بارابند که دکل های ماکرویو  بر آن مستقر است.

این آنتن ( رفلکتور) ارتباط رادیویی ایستگاههای بارابند و اسدآباد و در نهایت ارتباط ماهواره را بصورت تابشی در جهت و زاویه تنظیمی مورد نظر برقرار می نماید. نصب آن  در سال 1348  جهت ارتقای سیستم مخابراتی کشور در غالب پروژه ای تحقق یافت. و از این طریق کل ارتباط تلفنی داخله را با کشورهای اروپایی و آسیایی بر قرار نمود. 

صحت مطالب یاد شده توسط آقای جاودانی که از متخصصان پیشکسوت بازنشسته مخابرات می باشند و بر حسب تصادف جهت کارهای تحصیلی فرزندشان در اتاق کار بنده حضور یافتند و در خدمتشان بودم مورد اصلاح و تکمیل و تائید قرار گرفت.

نمایی از آلمابلاغ زیبا  که از محل استقرار دکل خود نمایی می کند. 

هر چند بارشهای خط الراس الوند یکسان به نظر می رسد,اما آلمابلاغ گویا کوه پر بارش و برفگیری نیست.و تقریبا مشابه کرکسین است.

آثار حاصل از وزش بادهای شدید  و فرسایش که چهرههای سنگهای منطقه را به گونه های بدیعی تغییر داده. 

معادن غنی سنگ آهن دامنه های آلمابلاغ از سمت روستای بابا علی سالیان درازی است که مورد بهره برداری قرار دارد و چهره آن کوهستان را به کلی تغییر داده و آرامش اکولوژی گونه های متنوع جانوری آن را نیز بهم زده.  دود ناشی از انفجار معدن در فضای منطقه به وضوح قابل رویت و صدای مهیب آن  به دفعات شنیده می شد.

متاسفانه این منطقه ی زیبای مهجور که خود پناهگاه طبیعی گونه های وحشی گیاهی و جانوری منحصر به فرد است از دید و توجه طبیعت دوستان و علاقمندان کوهستان و کوهنوردان بدور مانده.و بهره برداران سنگ آهن فارغ از هر مانع و رادع در آسایش و آرامش به کند و کاو و بهره برداری از معادن سنگ آهن این کوهستان پرداخته و مشغولند و اکنون سالیانه مقادیر معتنابهی از محصولات خام منطقه  را که بصورت خرد شده است بدون هیچ فرا آوری  و تبدیلی به کشور چین صادر می نمایند. و در نهایت با کمترین بهره اقتصادی که ره آورد این تبادل و عرضه است. موجبات تخریب و فرسایش این تک قله ابتدای خط الرس الوند باشیم که هیچ گونه فریاد باز دارنده و مخالفتی در  جلو گیری و ممانعت از تخریب بی رویه و همه جانبه آن از سوی فعالان زیست محیطی صورت نپذیرفته است. 

 

بر فراز قله آلمابلاغ , که در پشت صحنه تصویر , قلل قزل ارسلان دائم برف و کلاغ لانه بخوبی قابل مشاهده است.

 غنچه های تازه روئیده سمبل سپید آلمابلاغ که تا هفته و روزهای آتی دامنه آن کوه آرام پر شکوه را بخود آراسته و مزین خواهد کرد.   

/ 0 نظر / 177 بازدید