استمرار تخریبها در کوهستان الوند.

اگر باران به کوهستان نبارد    بسالی دجله گردد خشگ رودی

 در شرایط کنونی که خشگسالی حادی اغلب استانهای کشور را در بر گرفته  تنها راه نجات :مدیریت منابع آبی کشور است که از کوهستانها سرچشمه می گیرد .و ناگزیر اگر بارشهای سالهای آینده نیز بدین منوال باشد.از حفظ قهری قطره قطره منابع آب موجود با توسل از نیروهای نظامی و انتظامی می بایست؛ استمداد جست.و حد و حدودهای تازه ای را مشخص و تصویب نمود.


همه و همه این نابسامانیها در نتیجه عملکردهای نابخردانه و یا سودجویانه افرادی مغرض است که اهداف و سودهای صرفا شخصی خود را می جویند.متاسفانه اقدامات انفعالی و احساسی در حوزه کوهستان الوند از سالهای بسیار دور در دوران رژیم قبل با احداث جاده گنجنامه به میدان میشان(جاده زیکزاک ) مقدمات تخریبها آغاز شد. این دیدگاههای احساسی بعد از انقلاب توسط جامعه ای کوهنوردی نیز با ایجاد جا چادری از سنگ و سیمان و احداث حمام برای عشایر و ساخت پناهگاه شماره 2 و همچنین مسجد و آمفی تئاتر نیمه تمام که در محل فعلی آن ساختمان قرارگاه هلال احمر بنا نهاده شده همه و همگی بر ایجاد زخم و سایش و فرسایش و زشت نمودن میدان میشان پاک , از یکدیگر سبقت جستند.تا اکنون که بساط  سواری و اسب دوانی و بشگن بشگن و پیست اسگی و تله کابین و حوض و فواره و  قلیان و همه و همه ؛ رو به توسعه و تزاید است و این دهکده بی هویت نامشروع تا کی ؟ به یکه تازی خود ادامه خواهد داد. هنوز طعم تلخ نابخردی در توسعه تاسیسات پیست اسگی با تخریب و برداشت موانع طبیعی که سابقه ریزش بهمن های گذشته را در تخریب بخشی از ساختمان پناهگاه اسگی از خاطر نزدوده بودیم ؛  ! که با ندانم کاریهای مضاعف موجبات کشته شدن 4 تن از انسانهای خوب شریف گردیدند و همچنین با احداث پناهگاهی بدون مطالعات زیست محیطی و عدم ملاحظات اجتماعی فنی و نیاز کوهنوردی آن شهرستان, در کرکسین اسداباد زمینه را برای نابودی دوتن از کوهنوردان اسدابادی را به لحاظ ریزش بهمن مهیا و فراهم ساختیم.


اینها همه زنگ خطرهایی بود که از مداومت تخریب و دست اندازی به حریم کوهستان بکاهیم و از نتایج دست یازیدن های خود عبرت گیریم!


اما مگر حرص و آز را مرزی است. و این انسان عجول خودخواه سود جو دمی خواهد آسود! و به اعمال خویش خواهد نگریست. مردمی که دست از تباهکاری و زیاده خواهی خویشس برندارند. طبیعت  از آنها انتقام خواهد گرفت. سخت انتقامی ! حاصل گسترش بی رویه پیست اسگی همدان گرچه تاوان انسانی سختی را بجای گذارد! اما خشگسالی و عدم بارشها عملا پیست را به سکون توقف و تعطیلی گشاند . وقت آن نشده قدری بیندیشیم! و چشم عبرت خود را بگشائیم.و به راه صلاح و صواب باز گردیم.


ساخت و سازها را در میدان میشان و کوهستان الوند متوقف نموده و با مطالعه نسبت به برچیدن اغلب بناها و بازسازی منطقه به شگل نخستین آن اهتمام ورزیم!باشد تا از کردارو رویه زشت خویش تبرا جوئیم و بسوی خداوند باز گردیم. 


تخصیص یک فروند هلیکوپتر به امر امداد و نجات اختصاصی در کوهستان به توسعه ی فرا تر از مرزهای سکون و توقف برتری دارد.دیگر لزومی ندارد با اختصاص پایگاهی در کوهستان و تخریب زیست بوم الوند به شعار توسعه امداد و نجات متوسل شویم. بلکه با به روز شدن همه ی امکانات, با سعی بر باورهای حقیقی بکوشیم با اخلاص و ایمان و صفا و یگانگی از تشبث به توجیه نمودن مسائل خودداری کنیم. چون درست و نادرست و سره و ناسره در نزد مردم و پرورگار به قضاوت گذارده می شود.


 مطالب افزونتر را در وبلاگ دیار الوند ملاحظه بفرمائید. 

http://www.meydanmishan.blogsky.com/   

مجوز تخریب الوند!!!

 

/ 0 نظر / 110 بازدید