گزارشی از صعود به کوه سرده ی شهر زیبای ملایر.

طی تماس تلفنی با استاد و رخصت از محضرشان قرار شد,بنده باتفاق دوستان و همنوردان همدانی راس ساعت هفت صبح در میدان بابک شهر زیبای ملایر به دوستان  بپیوندیم. هر چند که بنا بعلل مختلف همچنین مه شدید صبحگاهی در جاده همدان ملایر حد فاصل جوکار ؛ حرکت و تردد به کندی انجام شد و متاسفانه نتوانستیم راس ساعت مقرر در محل حضور یابیم.

 

پس از ورود به شهر و دیدار و احوال پرسی و معارفه با دوستان ارجمند و سایر مقدمات بی درنگ در جمع کوهیاران بزرگوار با 5 دستگاه خود روی شخصی به دامنه کوه سرده عزیمت نمودیم. و تحت هدایت و حمایت  و توضیحات استاد رادفر  از دامنه پر شیب کوه بسوی ارتفاعات بالاتر رهسپار شدیم.در شرایطی  که کامهای ما بر روی بستری از خاکهای خیس یخ زده از بارشهای اخیر گاها به دشواری ثابت می ماند پس از ساعتی به انتهای دامنه و بر فراز یال و خط الرس رسیدیم و دوستان دیگری نیز به جمع ما افزوده شدند. و تصمیم بر این  شد  که نفراتی از همنوردان با قرار دادن کوله ها در محلی صاف و هموار بسوی قله ی زیبای و صخره ای که در پوشش نازگی از برف خود نمایی می کرد ادامه مسیر بدهیم. 

دکتر محمد باقری 

کوهیار شکری شریف آبادی.

با راهنمایی جناب آقای راد فر از مسیر سنکی تیغه ای ؛ دست به سنگ  بسوی قله عازم شدیم .هر چند در ابتدا سهل و آسان می نمود؛ اما به مراتب صعود از این مسیر سنگی که در لایه ای پوشیده از برف پودری بود حساسیت و مخاطرات خود را داشت ؛ و در صورت احتمال لیز خوردن و پرت شدن فرد از روی تیغه ها منجر به سقوط  به ژرفای دره های عمیق در دامنه کوه می گردید. همنوردان در حمایت روانی و با مراقبت یکدیگر موفق به عبور از مسیر تیغه ای شده و بر چکاد استوار و زیبا گام نهادند. منظر شهر و نمایی از کوه گرمه که در مجاورت آن بودیم و گستره ی رویایی ابرها از هر سو کوه را در احاطه خود داشت, و بر لذت دیدار ما می افزود.منطقه حفاظت شده لشگردر و قله زیبا و یال ستبر و کشیده  آن در حرکت مواج پوشیده از ابر دلفریب چشم نواز بود.

دقایقی توقف ,گفتگو, و شنیدن صحبتهای آقای رادفر رئیس اسبق هیئت کوهنوردی شهرستان ملایر, در باره ارتفاعات این منطقه و برداشتن تعدادی عکسهای یادگاری با دوستان همنورد؛ و برگشت نیز از مسیر تیغه ای که احتیاط و الزامات خود را داشت به محل استقرار و صرف صبحانه در هوایی ملایم و آرام که رو به گرمی می رفت.

و بازگشت از قله ؛ادامه یال و مسیرنسباتا تند  شن اسگی از کنار صخره ها و تیغه ها  در تنگه ای وسیع و طولانی  بسوی محل توقف و استقرار خودروها. که در گرمی و نشاط یک روز فعال و انرژی بخش و میهمانوازی گرم و صمیمی استاد و دوستانی که اخیرا افتخار دیدار و آشنایی آنها را یافتیم. با پذیرایی عالی و ره توشه ها و هدایا و سوغاتی هایی  که برای ما فراهم آورده بودند ؛(شیره سفید ملایر و گلوچه محلی و کشمش) و با بدرقه بی نظیری از دوستان عزیز جدا شدیم در حالی که دل و ذهن و خاطرمان هنوز سرخوش ازیاد این برنامه ماندگار است. 

 

عبور از مسیر تیغه ای نفرات آقایان گل زردی ,شکری شریف آبادی,اسدی.

پیشکسوت ارجمند استاد احمد راد فر.  

کوهیار گل زردی.

                            

بر فراز قله آقای امیر احمدی خانم رهام, دکتر محمد باقری, خانم تکلو استاد رادفر 

 نفرات تیم در حال صعود از مسیر تیغه ای کوه سرده ملایر. 

پدر ویسی و جناب راد فر.

بر فراز قله کوه سرده ملایر.

نفرات به هنگام بازگشت از قله.

محل استراحت و صرف صبحانه.

تنها تک درختی که نشان از آبادی و سزسبزی روزگاران گذشته ای نه چندان دور این منطقه  دارد.

مسیر بازگشت از کوه سرده.

اسامی نفراتی که از شهرستان ملایر در این برنامه حضور داشتند.  آقای احمد رادفر, آقای گل زردی , آقای دکتر محمد باقری ,آقای شکری شریف آبادی, آقای قربانی ,آقای محمود صادقی, آقای احمد حاج عبدالهی, آقای محمد اکبری ؛آقای رسول ولی خانی, آقای رضا اصفهانی , دکتر مهدی اولیایی, آقای محمد خانی. و بانوان خانم سیمین رهام , و خانم فاطمه تکلو. و از همدان آقایان  محمد ویسی , سید محمود اسدی , و امیر احمدی و بنده.

با تشکر و قدردانی از لطف و بزرگواری و محبت دوستان ملایری

/ 12 نظر / 68 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دیار الوند- بیات

درود به خواست خودم و خودت بعد از اراده خدا بهار بریم که اونجا بهار ش فوق العاده اس.

محمد باقر عیوضی

ما ز بالاییم وبالا می رویم ...... همیشه به اوج برای پالایش و فرودی برای خدمت . مانا وشاد وپر فروغ باشید .

سیامک

سلام جناب چلوئیان شاد و سربلند باشید.انشالله در اولین فرصت بتوانیم شما را زیارت کنیم و در برنامه ای وصعودی دیگر در هر جای این سرزمین زیبا.

گلزردی وباقری

سپاس بی پایان دوست عزیز امیدوارم همیشه سرزنده وشاداب باشی دست شما درد نکنه

گلزردی وباقری

سپاس بی پایان دوست عزیز امیدوارم همیشه سرزنده وشاداب باشی دست شما درد نکنه

شازده کوچولو

سلام بر استاد چلوئیان عزیز چه شکل جالبی داره من همیشه نمای روبه روی کوه رو می دیدم و فکر می کردم این کوه هرمی باشه امااز عکس های شما متوجه شدم پشت این کوه چه شکلی است. دلم برای دیدن عزیزان اوانگارد تنگ شده ممنون که با این تصاویر زیبا ما رو هم سهیم می کنید شاد باشید

محمد داهیم

جناب آقای چلوئیان سلام و خداقوت همنورد دوست داشتنی و غیرتمند که درهر برنامه بذر دوستی و رفقات را بیشتر از دیگران می افشانی و مثل کوه استوار و با عزمی راسخ ودارای توانایی بسیار هم روی دیواره وصخره و هم در کوه در حال فعالیت هستی واین برنامه های متنوع شمانشانگر همین امر است .همیشه جاودان باشید. دوستدار شما

محمد داهیم

جناب آقای چلوئیان سلام و خداقوت همنورد دوست داشتنی و غیرتمند که درهر برنامه بذر دوستی و رفقات را بیشتر از دیگران می افشانی و مثل کوه استوار و با عزمی راسخ ودارای توانایی بسیار هم روی دیواره وصخره و هم در کوه در حال فعالیت هستی واین برنامه های متنوع شمانشانگر همین امر است .همیشه جاودان باشید. دوستدار شما[دست]

سمانه

سلام!! امروز برای اولین بار رفتیم کوه سرده تا قله رفتیم !! عالی بود !!!! [نیشخند][نیشخند]

هلسا

با سلام ممنونم ازآقای رادفر و کلیه دوستان ک زحمت کشیدن این عکسا رو گذاشتن واقعا عکسای زیبایی بود . افتخار ماست ک صعود کردین ب کوه سرده ملایر من از خداوند منان برای شما ارزوی سلامتی دارم و انشالاه ک هر جای ایران هستین سربلند و پیروز باشید