طبیعت زیبای وهنان و کرکسین در نخستین روز آذر ماه.

صعود در نخستین روز آذر ماه از روستای زیبای وهنان  که طییعت پائیزی با بارش برف دوشینه آراسته و مزین گردیده بود, حال و هوای دیگری داشت, که باعث انبساط خاطر و نشاط می گردید.به ویژه زنده شدن خاطرات سال گذشته در معیت استاد عیوضی را که جهت گشایش مسیر پدر در دیواره کرکسین پس از یکسال؛ مجددا تداعی و باز سازی می شد, با دیدن سگی که در دو روستای قاسم آباد و وهنان  طبق معمول از پی مشتاقان تا ستیغ کوه همنوردان را دنبال و همراهی می نماید ,با آن مواجهه شدیم. با این مخلوق با وفای پروردگار که سرشار از محبت و حق شناسی است ,در راه مصادف شدیم تا بدانیم شرط دوستی و میثاق بر چه پایه و منزلتی استوار و پا بر جاست. و از نسیان و خواب غفلت بر خیزیم و آگاهانه قدر و منزلت خویش و دیگران را بدانیم. و چشم بسته و نادان وار پای در کوهستان؛ این آینه تمام نمای شگوه بدایع آفرینش ننهیم. و چشم عبرت باز کنیم و بدانیم, ندانسته! بدون دانش و بی راهنما و دلیل راه پای در راه نهادن بی یار و همرهی خضر چه عقوبتهای تلخی به همراه خواهد داشت.

افسوس بر آنکه, همچو مرغ مقلد! مبتنی بر توقع باطنی و پیش فرضهای شخصی خویش چشم فرو بسته بر محدویتها و واقعیتهای موجود به راهی ناشناخته و مقصدی نامعلوم رود و مسیر را بن بست و مسدود یابد, و جمله جهانی را وامدار و بدهکار خویش تلقی و عنوان نماید.

 پناهگاه و فلسفه ایجاد آن در دوران طلایی اعتلای همه جانبه ی مردمی آن ناظر بر رشد همه جانبه کوه نوردی و پایگاهی مطمئن جهت صعود به ارتفاعات بالاتر و مناطقی دور دست از کوهستان محسوب می شد, به جهت تمرین و پیمایش خط الراسها به ویژه در فصول زمستان  و دست یابی امن و مطمئن به قلل دیگر نه صرفا توقف و وقت گذرانی و بیتوته نمودن! آیا فرصت و رخصت این پرسش را دارم ؟فرضا در فصل زمستان یا تابستان از امکانات عالی و منحصر بفرد پناهگاه یخچال ,بطور شایسته بهره وری و یا بهره مندی به منظور صعود به یال اردک مردک شده است؟

آری پناهگاه کلاغ لانه که به همت و کوشش جامعه ی کوهنوردی در سال 1358 احداث شد.پایه و مبنایی گردید تا دیواره نوردی در شهر همدان توسعه و قوام یافته و کارنامه درخشان اسامی افردای که برگهای زرین تاریخ کوه نوردی کشور بدان مزین گردیده همه از امکانات منحصر بفرد آن به طرز درست بهرمند شدند. و همگان نیز بر آن معترفند و اذعان می دارند.

/ 0 نظر / 74 بازدید