زنده یاد استاد محمود اجل .

اشتیاق بیش از حد و عارفانه ی وی به کوهستان و کوهنوردی قابل وصف و بیان نیست. در سرودهها و دست نوشته هایش میزان علاقمندی و عشق پاک و بی آلایشی را  به مظاهر حق تعالی در هر بیت و واژه ای از گزارشهای او می توان دریافت.

تا صبح قیامت اگر از کوه سرایم                    وصفش بدر از قدرت گفتار بیان است.

کاهی نتواند که کند وصف زکوهی      هر چند سخن دان و سخن سنج زمان است

شیفتگی و دلدادگی و دوستی با طبیعت و هم نوع را پایه و مدار و محور اصلی فعالیتهای کوهنوردی مستمر خویش بنا نهاده بود. و دست پروردگانی چون مرحوم ابریشمی و فریدون اسماعیل زاده و دیگر شاگردان بزرگی را تربیت نمود.

از برتریها و محاسن مضامین یادداشتها و دست نوشته های استاد اجل. پرهیز از شعار و عمل گرایی است که موجب تحکیم روح تفاهم و همدلی و اتحاد و یگانگی است که در بین یاران و همنوردانش برقرار بوده و خود نیز منشا و عامل اصلی این رویه متعالی بوده است.

بس کن اجل این قصه و در راه عمل کوش     انسان بعمل اشرف مخلوق جهان است.

اجل دارای ذوق سرشار و  طبعی روان و قریحه ی تابناک  شاعریست؛   عاشق و مفتون کوهستان بود به نحوی که مکنونات قلبی و عشق آتشین خود را در قالب اشعار و ابیاتی زیبا بیان می داشت.

عشقت نه سر سری است که از جان بدر شود 

مهرت نه عارضی است که جای دگر شود

عشق تو در وجودم و مهر تو در دلم

با شیر اندرون شد و با جان بدر شود.

دکتر محمد حسین حلیمی, از چهره های ماندگار بعنوان خطاط ؛ آثار ارزشمند اجل را خوش نویسی کرده. و مجموعه عکسها  و آثار بجامانده از استاد در نمایشگاهی که توسط انجمن کوهنوردان ایران تحت عنوان نمایشگاه یادمان های زنده یاد محمود اجل در سال 1386 در همدان برگزار گردید. و سی دی مزبور که در پست قبلی بدان اشاره شد برگزیده ای از محتوای ارائه شده از آن نمایشگاه است که آقایان محمد نوری و بهرام ذوالفقاری از اعضای محترم انجمن کوهنوردان ایران زحمات و مسئولیت بر پایی آن را بعهده داشتند.

 

/ 17 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهــــــــــره تک ستــــــــــاره

وای مُردم من از این حالِ بد احوالِ دلم شعر گویم که کمی خوب شود حال دلم کاش میشد نفسم... ماهِ دل آگاه شود یک دم از حال من و درد کهنسال دلم منتظر مانده به در، چشم سیاهم شده زال تا که از در برسد یاور و تک خال دلم آه ! یک عالمه شعر است نهان سینۀ من ولی انگار زبانم شده پامال دلم سوی چشمم همه بالا شده ام محو سما تا که شاید فرجی باز کند فال دلم باید امشب بروم پیش خدا در بزنم تا به اشکی بدهد باد، همه قال دلم شد خزان روی و زمستان همه موی، از غم یار مه به جانم نرساند میوۀ بس کال دلم...! از سرم رفته دگر آب و مرا باکی نیست غم دنیا همه مقبول، شود مال دلم! من زمینی نبُدم جایگهم بالا بود ننویسید گُنه دفتر اعمال دلم عاشقان دست خدا یاورتان، زهره برفت دیگر آقای اجل ...[گل] آمده دنبال دلم... "دلنوشتۀ زهره...نوه حاج آقا مهدی متقی...برادر استاد محمود اجل"

زهــــــــــره تک ستــــــــــاره

آخرین دلنوشته ام تقدیم به استاد محمود اجل سپاس ویژه از خالقین این وبلاگ که زحمات فراوانی برای گردآوری این مجموعه متقبل شدند...مانا باشید و قلمتان نویسا...[گل] لینک شدید..[گل]

داود صانعی

با سلام, شادروان محمود اجل شعری سروده بود که من فقط بخش هایی از آن را بیاد دارم. ممنون خواهم شد اگر به تمام آن دسترسی دارید آنرا منتشر کنید. ...و آنچه که بیاد دارم: آرزو دارم که در دامان کوهستان بمیرم سر نَهم بر سنگ خارا تا که چون مستان بمیرم پیل مستم هر کجا هستم در این دنیای فانی عاقبت باید بیاد خاک هندُستان بمیرم .........................بالینم ز سنگ نیست استبعاد اگر در سنگ و سنگستان بمیرم ......