گیرم که غمت نیست؟ !

نیم نگاهی به کتابها و سفرنامه ها از بروز دهها و یا صدها مخاطرات تلخ و گزنده بلایای طبیعی در ایران حکایت و روایت دارد. و سفر نامه ناصر خسرو موید این ادعاست .

حکیم ناصر خسرو قبادیانی مروزی نویسنده متفکر و شاعر برجسته ایرانی؛در مقدمه سفرنامه به هنگام اوایل سفر خود و عبور از منطقه آذربایجان و  رسیدن به شهر تبریز در سال 438 هجری قمری که مصادف با پنجم شهریورماه قدیم آن را بازگو نموده,از وقوع زلزله ای بس بزرگ در سال 434 شب پنچشنبه هفدهم ربیع الاول؛ که باعث تخریب و ویرانی بعضی از قسمتهای شهر گردیده و همچنین منجر به هلاکت چهل هزار آدمی از اهالی  شده بود.حکایت دارد.

همه و همه ی اینها مبین نکات تامل بر انگیزیست, که اگر کانون این زلزله های بزرگ مراکز جمعیتی و شهر های بزرگ را در بر بگیرد, منجر به چه فاجعه های انسانی و اقتصادی خواهد شد!؟ و کشور را به چه مخاطراتی خواهد افکند!  تا نسبت به رخدادهاد و حوادث طبیعی دیدگاه و مشی جدیدی اتخاذ گردد.و نسبت به ساخت هر گونه بنایی و در ارتباط با  باز سازی و مواجهه با این امر طبیعی اجتناب ناپذیر( مقاوم سازی بنا در برابر وقوع زلزله) تدابیر لازم را بیندیشیم. و از هر حیث آمادگی روبرو شدن و بر خورد با این مسئله را چون دیگر کشورهای مترقی داشته باشیم.

روند ساخت و سازهای گسترده در سطح کشور مبتنی بر دانش و آخرین فن آوریهای بروز دنیا انجام گردد.و مسئوولیت حقوقی احداث بنای سازه های ایمن در برابر زلزله توسط سازندگان و ناظران رعایت و تامین شود. و شهرداریها نیز با نظارت تامه از مراحل تکوینی و کنترل نهایی و اعمال قوانین و حسن اجرای آن در خاتمه بر رعایت تمامی استاندارها و صحت ایمن بودن سازه ها در برابر زلزله مراتب را صحه و تائید و تعهد نمایند.

گیرم که غمت نیست؟ !    غم ما هم نیست ! ؟

نه اینکه با احساسات و بر انگیختگی عواطف  با نگاهی توام با ترحم و مهر انسانی در ابتدای بروز زلزله به انسانهای گرفتار بنگریم؛ و سپس بعد از رکود و فراموشی و رها کردن مردمان مصیبت زده آنها را با هزاران درد و اندوه و نداری در مقابل کوهی از مشگلات تنها رها سازیم.که با سد جوع و رفع تکلیف از داشتن سامان و سرپناه؛ ناگزیر به پیمودن چرخه ی معیوب و نارسای احداث کاشانه ای نا ایمن , به لحاظ تنگنای اقتصادی تن در دهند. و دولت و ملت را در این گرفتاری سلسله وار مبتلا و دچار سازند.

پس لازم است ضمن پرهیز از هر گونه خست و ولنگاری و باری به هر جهت بودن از ساخت هر گونه بنای ناایمن در هر شرایط ممانعت شود.

تا در آینده با توجه به زلزله خیز بودن ایران شاهد اینچنین حوادث تاسف باری نباشیم. و به مانند کشور ژاپن که با بهرگیری از خرد و مآل اندیشی و دانش و سرمایه گذاری اصولی, شهرها و ابنیه و مردمان کشور خود را مصون و بیمه نمائیم.......

تصاویر :از آقای محمد رضا سمندر

ارسالی توسط : آقای حسین زندی

/ 7 نظر / 34 بازدید
شازده کوچولو

سلام بر استاد چلوئیان عزیز این نوشته منو یاد خاطره ای تو تبریز انداخت ترم اول دانشگاه در تبریز با استاد احمد احمدی که خودش شاعر هم بود درس داشتم.. ایشون همین سفر ناصر خسرو رو برامون از کتاب خوند و سپس از تبریز فعلی تعریف کرد.. و از اهمیت مقاوم سازی شهرهای آذربایجان گفت.. روزی که زلزله تبریز اتفاغ افتاد یاد حرف ایشون افتادم.. آذربایجان-کرمان- گیلان -خراسان باز هم خواهند لرزید.. اما تا کی باید زلزله برای ما عامل مصیبت باشد

فواد

سلام و درود بر استاد ... چهره حسین زندی عزیز و بابک مغازه ای در این تصویر برایم آشناست . دست مریزاد و خسته نباشیدی جانانه نثار این دوستان خوبم می کنم [گل]

محمد باقر عیوضی

چه وحشتناک ودرد آور نمی آید مرا باور چه بود این تیر بیرحم از کجا آمد؟!همه جور کمکی وهمه جور حضوری خوب است نه برای اینکه همچون کوهنوردی خودمان که خیلی ها دوره های مختلف امداد ونجات می بینند وهی پشت سر هم دارد کلاسها از غار نوردی تا سنک نوردی وکوهنوردی و پزشکی ارتفاع وکوهستان بر گزار میشود ولی در موقع بروز حادثه ! متولی معلوم نیست واحساسی بر خورد میشود و بدون اینکه دوره هلی برد دیده باشد سوار هلی کو پتر میشود برای کمک ! ویا وارد غار میشود و ....آذر بایجان سر ایران و پاره تن ماست آفرین بر کمک رسان ها و خدا قوتشان بدهد . عکسهای سیاه وسفید حرف دارد ممنون از لطف وارایه پست پشتوانه دار شما عزیز محترم ..

فهیمه ریاضی

مثل همیشه از زاویه دید خردمندانه به قضیه پرداخته اید. به نظرم برای شروع, حداقل کاری که می تونیم انجام بدیم رعایت تمام استانداردها در ساختمان سازی ها و یا مقام سازی ساختمان های موجود هست. شاید به نظر بعضی ها این کار, پر هزینه باشه ولی همه خوب می دونیم که هزینه اش هرگز و هرگز با خسارت های جانی و مالی و روانی ناشی از زلزله های احتمالی آتی قابل مقایسه نیست. شاد و سالم بمانید.

باربیزون

سلام و درود برشما آقای چلوئیان عزیز ممنونم از حضورشما. سپاس بخاطر گذاشتن این گزارش.

باربیزون

سلام و درود برشما آقای چلوئیان عزیز ممنونم از حضورشما. سپاس بخاطر گذاشتن این گزارش.

فرید

سلام استاد عزیز سپاس برای حضورتان که برای ما بسی مایه ی افتخار است. [گل] به امید دیدار