نقدی بر پناهگاههای کوهستان الوند.

 و میتوان  گفت که بنیان ساخت چنین بنایی در آن روزگاران یک ضرورت تلقی میگردید. و رشد و اعتلای کوهنوردی و غنای مبانی بنیاد فرهنگی اجتماعی  و آموزشی بطور عام و خاص ( تشگیل دوره های آموزشی کارآموزی کوهنوردی) بطرز گسترده با حضور کثیر مربیان درزمینه های مختلف  فنی  در میدان میشان با تدریس و آموزش عرضه و ارائه میگردید. و این امر موجب وفاق و همدلی را نیز بین شرکت کنندگان و اعضای گروههای کوهنوردی فراهم می آورد. اکنون اگر به پنجاه سال گذشته نظر بیفکنیم، صعود به الوند بدین سادگی و راحتی نبود،بعد مسافت ، مسیر صعود، و نبود سازو برگ لازم ،و عدم امکانات.شرایط را به گونه ای دیگر رقم می زد.خبری از جاده گنجنامه نبود. و برنامه کوهنوردی از عباس آباد آغاز می شد. اما اکنون  سهولت اجرای برنامه کوهپیمایی،و حضور گسترده آحاد مردم،به خصوص در میدان میشان و استفاده از تسهیلات و امکانات رایگان و مجانی پناهگاهها.!!و عرضه خدمات صد در صد مصرفی، پناهگاهها را تبدیل به مکانی امن و راحت و بدون دغدغه و کنترل جهت وقت گذرانی و تلپ شدن افراد استراحت طلب و سپری نمودن اوقاتی خوش برای این دسته از اشخاص دانست که به رغمی کوهنورد نیز بدانان اطلاق می گردد. . که با تولید  انبوهی از ضایعات و زباله مواجه میشویم.

حال این معضل در بر دارنده چالش های متفاوت و حاد و وخیمی برای اولیای امر است و مستلزم هزینه های سنگین و سر سام آوری از بودجه و اعتبار هیئتهاست که می باید صرف فرهنگ سازی حفظ طبیعت و محیط زیست کوهستان، آموزش عمومی و تمهید امور قهرمانی و دیواره نوردی و هیمالیانوردی و رسیدگی به تمامی امور ذیربط، و پاسخ گویی بدانها دانست،در حالیکه بدون  احتساب کمترین در آمد از هر دو پناهگاه میدان میشان.

هیئت ملزم گردیده علاوه بر پرداخت حق بیمه یکی از مسئوولین شریف و زحمتکش پناهگاهها ماهیانه مبلغی نیز تحت عنوان حق الزحمه نیز بپردازد. وجهی بالغ بر 2/380/000 ریال در ماه . و سایر هزینه های نگهداری و تعمیر و مرمت و از همه مهمتر سوخت رسانی و تامین آن. و هزینه های سر سام آور سیستم گرمایشی جدید التاسیس که در سال گذشته پناهگاه شماره یک میدان میشان را تبدیل به هتل نمود. با بر آورد و تخمینی که با رشد حامل های انرژی پس از تصویب و اجرای قانون پرداخت یارانه ها و آزاد آعلام شدن نرخ سوخت مرعی گردید. حال با یک  حساب سر انگشتی ( بر فر ض اینکه مدیرکل فعلی موافق و حامی طرح که از هیچگونه پشتیبانی دریغ و مضایقه ننموده است) درسمت خویش ماندگار باشد.  سالانه با احتساب تعمییر و نگهداری سیستم گرمایشی پناهگاه به مبلغ تقریبی 30/000/000 ریال و تامین سوخت از قرار هر لیتر بدون پرداخت کرایه حمل به تخمین 20/000 هزار لیتر از قرار هر لیتر سیصد و پنجاه تومان. جمعا ، 120/000/000 ریال اعتبار لازم است.

و هیئت نیز هیچگونه عایدی و درآمدی از هر دو پناهگاه ندارد.در صورتی که اگر با مزایده سپردن آنها به اجاره و یا مدیریت نمودن ،میتوان مبالغ معتنابهی از فروشگاه و بوفه و سایر خدمات ارائه شده کسب، و در راه رشد و سازندگی و حفظ کوهستان هزینه نمود.

لازم به یاد آوری است،نحوه جمع آوری و نقل و انتقال و امحای زباله منطقه غیر اصولی و موجب آلودگی و تباهی زیست بوم منطقه و آبهای جاری سطحی و چشمه ها ست. در ضمن  از طراحی و نصب سیستم فاضلاب که از اهم نیازهای ابتدایی است اصلا خبری نیست. و با توجه از استقبال و حضور گردشگران و کوه گردان، و استفاده از سرویسهای بهداشتی ،لزوم پرداختن به آن از حیاتی ترین بخشهای توسعه پناهگاهها  در گستره زمان با رعایت موازین طبیعی و زیست محیطی است. که مسئوولین محترم در ابتدای طرح تاسیس پناهگاهها چه در میدان میشان، و طرح نیمه کاره پناهگاه غیر ضروری کلاغ لانه و پناهگاه غیر مجاز کرکس. میباید به بدیهی ترین و اصولی ترین نیازها،یعنی رعایت موازین زیست محیطی و طراحی و بکار گیری سیستم فاضلاب استاندارد بهداشتی طبق آخرین متد مهندسی روز دنیا.  بیندیشند، و بعد اقدام نمایند.

حال جناب اقای مسعود عسگری عزیز نگته سنج دلسوز و مهربان با تمام گرفتاریها، بدهیهای هفت ماهه هیئت گذشته، به سرپرستان و مربیان، ورزشکاران سالن سنگنوردی، و غیرو غیره. تیم هیمالیانوردی با حضور دوستان همدل همراز تشگیل و اعزام می نمائیم. و به زعم خود مستقلش نیز مینامییم . اعضایی که نه درد محیط زیست دارند، نه غم کس؟حال چرا موتورسواران عزیز بدون پیست کوهستانی از این خان یغما بی نصیب بمانند.مگر اینجا را قرار نیست به محل تمرین و استقرار آمادگی تیمهای ملی کمیته المپیک در ارتفاع قرار دهیم ، و در صدد احداث ابنیه مربوط هستیم؟ مگر چند هفته گذشته حضور عظیم دوستان ورزشکار تیر اندازی با کمان را با آن همه خیمه و خرگاه ملاحظه نفرمودید؟ که منطقه راه عبور میدان میشان را با نصب موانعی محدود و محصور نموده بودند.و جای شگفتی ایستکه محل پرتاب و تیراندازی درست عمود با جهت وزش باد منطقه بود. مگر نه اینکه ساکن و ثابت بودن هوا و نبودن کوچکترین وزش  نسیم ، از اصلیترین نکات استقرار و شرایط برگزاری تیر اندازی با کمان است.مطالب بیشتر را در این وبلاگ ها ملاحظه فرمائید:

پویان:http://poyakoh.blogfa.com/

مگما:http://magma.blogfa.com/

دیار الوند:http://www.mishan.blogfa.com/

/ 4 نظر / 33 بازدید
مسعود عسگری(فاتحان خورشید)

سلام بر فروود عزیز حس مطالب رو درک کردم درد دلها و غم درون کاملا آشکار بود و هویدا و از هر انسان ازاد اندیش و طبیعت دوستی انتظار حسی اینچنینی هست و اگر غیر از این باشد باید به انسانیت آنها مشکوک بود به نظر من مهمترین اصل در پاسداری از طبیعت اشاعه فرهنگ کوه و طبیعت در بین مردم است و مسلما هزینه این فرهنگسازی به مراتب پایین تر از هزینه پاکسازی و حراست از طبیعت خواهد بود با فرهنگسازی هر کسی خود نگاهبان طبیعت و کوهستان است ضمنا حال که تله کابین روزانه میلیونها تومان درآمد داشته و عامل انتقال جمع کثیر ی به ارتفاعات میباشد بهتر است سهمی در پاکسازی کوهستان داشته و از نیرو وامکانات خود جهت انتقال زباله ها به پایین اقدام نماید و اینگونه برادریش هم به کوهستان و طبیعت ثابت خواهد شد لازم به ذکر است هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد هرورزشی در محل خاصی باید به ان پرداخته شود جای موتور سواری در کوهستان و در میان راهی که انسانهای کم توان تر از آن عبور میکنند نیست آگر در پیست موتور سواری ماشین سنگین تردد کند آیا دوستان موتور سوار معترض نخواهند شد و یا اگر در محوطه تیر اندازی با کمان کسی اقدام به تیر اندازی با کلا

مسعود عسگری(فاتحان خورشید)

آگر در پیست موتور سواری ماشین سنگین تردد کند آیا دوستان موتور سوار معترض نخواهند شد و یا اگر در محوطه تیر اندازی با کمان کسی اقدام به تیر اندازی با کلاشینکف کند کسی معترض نخواهد شد مگر من و شما با کسی خصومت داریم که وقت بگذاریم و هزینه اینترنت بپردازیم و این مطالب رو عنوان کنیم آیا نگارش این مطالب با این شرایط سخت اتصال به اینترنت dialup دلیل جز دلسوزی و احساس مسئولیت میتواند داشته باشد؟! آیا این وظیفه هرکسی نیست که امانت داری خوب باشد و طبیعتی که از گذشته ها به ما ارث رسیده پاسداری کرده و به آیندگان بسپارد؟! تلخی شنیدن حقایق کام چه کسانی را تلخ خواهد کرد؟ راستی 10 سال آینده چه بر سر طبیعت خواهد آمد؟1

ج.زارعی

سلام آقای چلوئیان عزیز واقعا لطف دارید. واقعا فرمایشتون متینه امروز با حضور آقای عوض بیگی رئیس تربیت بدنی در کنار کوهنوردان بهار" واقعا روحیه ی مضاعف برای ما ایجاد شد که بیشتر به این امر بپردازیم. پاینده باشید.

ج.زارعی

در ضمن مرسی از بابت راهنمای تون و اصلاحیه ی متن