پروژه های ناتمام" همدان و انتظارات مردم

باید از طولانی تر شدن روند اجرای پروژه ها جلوگیری کرد

یکی از شهروندان همدانی در این خصوص معتقد است: باید با جلوگیری از طولانی تر شدن روند اجرای پروژه ها از افزایش محرومیت ممانعت شود.

عباس تکروش افزود: وقتی در برخی شهرستان های استان همدان پروژه های ناتمام وجود دارد، تعریف پروژه جدید چه مفهومی می تواند داشته باشد؟

شهروند دیگری نیز اظهار داشت: افکار عمومی با توجه به گزارش ها و تبلیغات رسانه ها در جریان آغاز اجرای یک پروژه قرار می گیرد، اما به نتیجه رسیدن آن ها گاهی اغلب از نگاه رسانه ها پنهان می ماند و مردم هم کمتر انعکاس اخبار و گزارش هایی را در این باره شاهد هستند.

طاهره الوندی اظهار داشت: پس از گذشت سال های متمادی و نیمه کاره ماندن پروژه هایی مانند فرودگاه همدان، راه آهن ملایر و بیمارستان قلب، منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد فامنین، پتروشیمی توجه مردم به پروژه های ناتمام جلب شده است، آن هم پروژه هایی که شاید با گذشت سال های متمادی و غفلت مسئولان از نظارت بر عملکرد مجریان، امروز با هزینه های چند برابری هم نتوان آن ها را به پایان رساند.

کلنگ زنی های گوناگون در مناسبت های مختلف باب شده است

شهروند دیگری نیز با اشاره به کلنگ زنی های گوناگون در مناسبت های مختلف اظهار داشت: با توجه به وجود تعداد زیادی پروژه ناتمام، فقط با پایان یافتن پروژه های قبلی می توان علاوه بر جلب رضایت مردم، چشم انداز روشنی از طرح های عمرانی جدید را پیش روی آنان قرار داد.

 

محسن امیری افزود: علت اصلی طولانی شدن اجرای پروژه ها و تکمیل نشدن طرح های ناتمام، نقص در انجام مطالعات توجیه فنی و اقتصادی و محدودیت های اعتباری عنوان می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در توجیه این مسئله به کمبود اعتبار اشاره می شود، چرا باز هم پروژه های جدیدی کلنگ می خورد و بی دلیل مردم را به اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی جدید دلگرم می کنند.

وی معتقد است: اشتباه در برآورد بودجه، تخصیص و پرداخت اعتبارات، از عوامل دیگر ناتمام ماندن پروژه ها یا پیشرفت کند آن ها و تأخیر در بهره برداری از آن هاست، به نحوی که بهره برداری بعضی از طرح ها بارها و بارها به تعویق می افتد و گاهی هم پروژه هایی با نواقص و مشکلات بسیاری بهره برداری می شود.

نبود مطالعه دقیق درباره پروژه ها از دلایل کامل نشدن آنهاست

یک کارشناس عمران نیز در این ارتباط گفت: از دلایل کامل نشدن پروژه های مختلف می توان به برآورد نادرست اعتبار توسط مهندسان مشاور، نبود مطالعه دقیق درباره پروژه های کوچک، نبود ثبات مدیریتی در دستگاه های اجرایی، ضعف پیمانکاران ، اجرای امانی پروژه ها توسط دستگاه های اجرایی و تخصیص ندادن کامل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای اشاره کرد.

ایمان احسانیار در تشریح راهکارهای پیشنهادی خود برای این مشکل عنوان کرد: جلوگیری از آغاز پروژه های جدید، تخصیص کامل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای، نظارت مناسب حین اجرای پروژه ها و نظارت بر توزیع مصالح در ساخت و ساز طرح های تملکی از مهمترین راهکارها برای سرعت بخشیدن به اجرای طرح های عمرانی است.

وی معتقد است: در برخی موارد علت تکمیل نشدن طرح های نا تمام این است که این طرح ها به طور معمول بدون مطالعه و فقط برای جلب رضایت افکار عمومی در زمان خاصی شروع شده، غافل از این که برای به انجام رسیدن آن چه مقدار اعتبار نیاز است.

احسانیار تاکید کرد: اگر مدیریت قوی همراه با بودجه کافی در اختیار پیمانکاران طرح های عمرانی باشد، با بی کیفیتی و تعویق در اجرای پروژه ها رو به رو نخواهیم شد.

افزایش اعتبار یک پروژه به تنهایی گره گشای مشکل نیست

وی با بیان اینکه افزایش اعتبار یک پروژه به تنهایی گره گشای مشکل نیست، افزود: وقتی پیمانکار مجرب، مصالح و تجهیزات، قدرت برنامه ریزی، نظارت و مدیریت اجرایی به مقدار کافی وجود نداشته باشد، دوره احداث پروژه چند برابر مدت معقول می شود و به جای کمک به توسعه یافتگی، با اتلاف منابع، تشدید تورم و کاهش بازدهی سرمایه، نرخ رشد اقتصادی را کاهش می دهد و بر نارضایتی های اجتماعی می افزاید.

 

احسانیار با بیان اینکه پیمانکاران قوی و با توان مالی بالا در شهرهای کوچک برای اجرای پروژه ها حضور نمی یابند، گفت: نبود نظارت مدیران دستگاهی بر بعضی از پروژه ها نیز از جمله دلایل طولانی شدن روند اجرای پروژه ها و افزایش پروژه های ناتمام است.

در همین خصوص در اظهارات نمایندگان مردم استان همدان در مجلس شورای اسلامی نیز نا تمام ماندن و بلاتکلیف بودن وضعیت برخی پروژه ها در استان همدان بارها عنوان شده است.

فرودگاه مشترک ملایر - نهاوند - بروجرد معطل مانده است

نماینده مردم ملایر در مجلس‌ شورای اسلامی  معتقد است: شروع عملیات اجرایی فرودگاه در منطقه‌ای مشترک در سه‌راهی ملایر - نهاوند و بروجرد که سال‌هاست معطل مانده از خواسته‌های مردم شهرستان از هیئت دولت است.

امین‌حسین‌ رحیمی اظهار داشت: این پروژه حدود 20 سال است که با وجود کلنگ‌زنی مکرر از سوی چند وزیر، هنوز اجرایی نشده است.

وی با اشاره به پیش رو بودن دور چهارم سفر رئیس جمهور به استان همدان، خواستار تصویب مصوبات قابل اجرا شد و افزود: تعداد مصوبات باید طوری باشد که قابلیت اجرا داشته باشند در صورتی که در سفرهای قبلی برخی از پروژه‌ها معطل مانده است.

رحیمی افزود: در واقع باید به سوی تصویب آن دسته از مصوباتی رفت که ساز و کار اجرای آن به طور دقیق در سطح استان و کشور فراهم شده باشد.

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در حوزه شهرستان ملایر اجرایی نشده است

نماینده مردم ملایر در مجلس با تأکید بر لزوم ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در حوزه شهرستان ملایر، آن را یکی از مصوبات سفر دانست و ادامه داد: مجلس شورای اسلامی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی را به قانون تبدیل کرد ولی هنوز هیچگونه عملیات اجرایی برای تحقق این مهم در ملایر انجام نشده است.

وی عنوان کرد: تأمین بودجه لازم برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان از خواسته‌های اصلی در دور چهارم سفر رئیس جمهور به استان همدان است.

 

رحیمی ادامه داد: آبرسانی از سد کلان به ملایر برای تأمین آب شرب نیز از دیگر مواردی است که باید بودجه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.

ایجاد سد خرمرود در تویسرکان محقق نشده است

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز به برخی از پروژه‌های اجرا نشده در شهرستان تویسرکان پرداخت و عنوان کرد: ایجاد سد خرمرود در شهرستان یکی از مصوبات دور دوم سفر رئیس جمهور به استان بود که هنوز عملیاتی نشده است.

شهریار طاهرپور گفت: در اکثر مواقع مسئولان در ارائه آمار عملکرد خود صحبت از تحقق 95 درصدی مصوبات می‌‌کنند در صورتی که اغلب کارهای انجام شده در زمینه مصوبات کوچک بوده و باید به طرح‌های بزرگ توجه بیشتری شود.

این نماینده  خانه ملت گفت: برخی از پروژه‌ها و مصوبات سفرهای هیئت دولت به استان همدان در سطح شهرستان‌ها هنوز عملیاتی نشده که باید این امر مهم نیز مورد توجه قرار گیرد.

احداث راه نهاوند – تویسرکان محقق نشده است

وی ادامه داد: در سفر سوم رئیس جمهور به استان نیز بحث احداث راه نهاوند تویسرکان همدان مطرح شده بود که این مهم نیز هنوز انجام نشده است.

به گفته طاهرپور، این پروژه‌ به عنوان یکی از راه‌های استرانژیک استان همدان به شمار می‌رود که می‌تواند ضمن نزدیکی دسترسی تویسرکان به همدان، مسیر جنوب کشور را نیز به همدان نزدیک کند.

اتصال تویسرکان به شبکه ریلی بلاتکلیف مانده است

وی اتصال تویسرکان به شبکه ریلی را از دیگر مصوبات سفر رئیس جمهور دانست که هنوز کاری برای اجرای آن نیز انجام نشده است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس  عنوان کرد: باید به این امر توجه داشت که در هر صورت پروژه‌های کوچک در هر منطقه‌ای به اجرا درمی‌آید ولی مهم عملیاتی شدن پروژه‌های بزرگ است که می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد تحول بیشتر و بهتری باشد.

چهارخطه کردن تویسرکان - جوکار و پروژه تویسرکان – کنگاور به کندی پیش می رود

وی در ادامه  ضمن تقدیر از شروع کار پروژه چهارخطه کردن تویسرکان جوکار و پروژه تویسرکان کنگاور، از کندی سرعت آن انتقاد کرد و افزود: باید در راستای تسریع‌بخشی به این دو پروژه مهم اقدام شود.

 

رئیس مجمع نمایندگان استان همدان نیز  خواستار تبیین چرایی عدم تحقق برخی از مصوبات قبلی سفر رئیس جمهور به استان شد.

سیدمحمدکاظم حجازی در خصوص دور چهارم سفر هیئت دولت به استان، عملیاتی شدن وعده‌ها و مصوبات سفرهای قبلی را از اولویت‌های مهم دانست و افزود: تمام این مصوبات مورد نظر استان با برگزاری نشست‌های تخصصی و گذر از ده‌ها فیلتر به عنوان ضرورت‌های منطقه به هیئت دولت ارائه شده بود.

وی افزود: در این میان به دلایل خاصی، قسمت اعظمی از این طرح‌ها رد و تعدادی نیز مورد پذیرش قرار گرفت که در نهایت به عنوان مصوبات سفر تصویب شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان همدان با تأکید بر لزوم اجرایی شدن مصوبات سفر رئیس جمهور به استان همدان عنوان کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین مطالبه عموم جامعه در سفر هیئت دولت عملیاتی شدن وعده‌ها و مصوباتی است که در سفرهای قبل به مردم استان داده شده و به هر دلیل فضای اجرایی برای آنها حاصل نشده است.

وی از اجرایی شدن برخی از پروژه‌ها و گره‌گشایی از مشکلات استان گفت و ادامه داد: البته متأسفانه برخی از پروژه‌ها نیز به سرانجام نرسیده که به دلیل ضرورت‌های منطقه‌ای استان و ادامه مسیر توسعه، باید هر چه سریعتر نسبت به این مهم اقدام می‌شد.

اجرا نشدن مصوبات مانعی جدی در مسیر توسعه استان همدان است

حجازی عنوان کرد: به طور قطع اجرایی نشدن این مصوبات موانعی جدی را در مسیر توسعه استان ایجاد می‌کند که باید به این مهم توجه شایانی صورت پذیرد.

وی علت‌یابی عدم تحقق پروژه‌های مصوب را از دیگر مطالبات مردم استان خواند و ادامه داد: باید دید چه عواملی زمینه‌ساز عدم تحقق این پروژه‌ها بوده که لازم است در این راستا نسبت به اعلام این موضوع به مردم اقدام شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان همدان افزود: تأخیر در اجرای پروژه‌ها می‌تواند عوامل متعددی از قبیل عدم باور مسئولان ملی در دستگاه‌های مختلف، عدم تأمین منابع مناسب مالی توسط معاونت نظارت راهبردی، عدم بسترسازی مناسب اجرای مصوبات در سطح استان و ایجاد تغییرات ساختاری در دستگاه‌های اجرایی مانند ادغام وزارتخانه‌ها داشته باشد.

وی ایجاد اشتغال پایدار را یکی دیگر از مطالبات مردم دانست و افزود: ایجاد صنایع مادر با مشارکت بخش خصوصی نیز از دیگر مواردی است که باید مسئولان استان به این مهم توجه داشته باشند تا از این فرصت برای عملیاتی شدن آن استفاده کنند.

مصوبه‌ "هر خانه، یک سفال" هنوز اجرایی نشده است

معاون صنایع ‌دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان نیز گفت: در دور سوم سفر رئیس جمهور به استان همدان مصوبه‌ "هر خانه، یک سفال" هنوز اجرایی نشده است.

 

بهجت عباسی اظهار داشت: در طرح "هر خانه، یک سفال" رئیس جمهور تأکید داشت که  به علت قابلیت‌های فراوان سفال ، باید در سراسر کشور هر خانه یک کالای سفالی داشته باشد که تاکنون این امر تحقق نیافته است.

معاون صنایع‌ دستی سازمان میراث فرهنگی استان همدان بیان کرد: در فراخوانی که برای ارائه طرح مناسبی از سوی هنرمندان ابلاغ شد طرحی که فراگیری مناسب در بین مردم را داشته باشد، ارائه نشد که همین موجب عدم تحقق آن شد.

با این تفاسیر پرواضح است که حل مشکل پروژه های ناتمام از دغدغه هایی مردم استان همدان است.

از سوی دیگر ذکر این نکته نیز ضروری است که شروع نکردن پروژه جدید یکی از راهکارها برای افزایش نیافتن پروژه های ناتمام خواهد بود و نباید تا زمانی که پروژه های ناتمام وجود دارد، اجازه شروع پروژه جدیدی داده شود.

منبع خبر:"خبرگزاری مهر"

http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=1422719

پی نوشت:از موارد قابل ذکر: نیاز مبرم ورزشکاران و قهرمانان سنگنوردی این استان که جایگاهی بس رفیع و ارزنده در سطح کشور دارند.لزوم تکمیل سالن اختصاصی سنگنوردی شهرستان همدان در اسرع زمان است,و همچنین پل هوایی شهرک فرهنگیان که پس از آغاز پروژه ی آن بعد از چندین سال بطرزی نارسا و ناهمگون و نامتجانس  با طرح و نقشه اولیه آن پس از چند ماه از سپری شدن افتتاح پل هنوز گویا زمینهای مجاور آن تملک نشده و مراحل تکمیلی آن نیز محقق نگردیده و عدم تکمیل تمامی طرفیت های آن نه تنها از مشکلات نکاسته بلکه باعث زشتی نماد ورودی شهر همدان و موجب ناراحتی و سختی تردد اهالی شهرک فرهنگیان و انسداد راه شهرک مدنی گردیده است.و اکنون نیز با قطع و یقین نمی توان آینده این پروژه را بسهولت بیش بینی کرد .و مسئله مهم تر اینکه شهر همدان که از جنبه مواصلاتی در موقعیت بسیار حساس و مهمی قرار دارد, و شاهراه ترانزیتی کالا و مسافر بین غرب جنوب و مرکز ایران محسوب میشود فاقد کنار گذر و جاده کمربندی است. و ناگزیر منطقه شمال و شمال غرب و شرقی شهر همدان که اینک بخش وسیعی از مناطق مسکونی و مبادی ورودی شهر محسوب میشود صحنه تردد کامیونها و انواع خودروها و تراکم حاد و شدید ترافیک ماشینهای عبوری و گذری است. که این امر علاوه بر افزودن هزینه های جانبی و اتلاف انرژی و وقت شهروندان باعث کندی تردد اهالی شهر و  الودگی  شدید فضا و هوای استنشاقی مردم شده است.حال پل هوایی که می باست رهکشای معضلات شهری و راه حلی سریع و آسان برای تردد شهروندان و ساکنین منطقه باشد, نه تنها از مشگلات نکاسته بلکه وقت و انرژی و صبر و تحمل شهروندان را دستخوش کندی و ناکارآمدی این طرح ناقص نموده, و این در جایی استکه مردم صبور و ساکت همدان باید تاوان ناکار آمدی مسئولین امر را که از سالهای بسیار دور با قصور و کم کاری خود فرصتهای بیشماری را اتلاف نموده اند بپردازند, و همچنین جواب ترانزیت جاده ای کشور را خیابان ها و معبر های نارسا و ناقص شهر همدان بدهد. و مسئولین فعلی نیز پاسخگوی ناکار آمدی و اهمال کاری و تنبلی اسلاف خویش باشند.

 

/ 0 نظر / 48 بازدید