صعود دیواره بیستون به همراهی استاد عیوضی از مسیر قرارگاه.

این کوه صخره ای برافراشته که به طول پنج کیلومتر ازشرق به غرب   امتداد یافته. شاهد سیر تطور روزگار و فراز و نشیبهای سیاسی و اجتماعی گوناگون.و استیلا و انقراض سلسله پادشاهان و خسروان بوده است. 

طی این مرحله بی همرهی خضر مکن       ظلمات است بترس از خطر کمراهی

بیستون از ابتدای کوهنوردی نوین در کشور عزیزمان ایران مورد توجه و اقبال سنگنوردان مختلفی قرار گرفته و مسیرهای متعدد و گوناگونی بر سینه آن کشوده شده است.

از جمله افرادیکه درطول دیواره بیستون به فعالیت مستمری , نزدیک به نیم قرن تلاش شایان ذکری داشته و مسیرهای مختلفی را کشایش و صعود نموده؛ استاد پیشکسوت محمد باقر عیوضی است.

ایشان دارای خلق و منشی والا و انسانی شریف و بزرگمنش است. و در تمام دوران کوهنوردی تا اکنون و همچنین در طول خدمات دولتی چه در آموزش و پرورش و آموزش عالی و همچنین درسطح فدراسیون و هیئت کوهنوردی استان کرمانشاه منشا خدمات ارزشمندی در پرورش و آموزش جوانان این مرزو بوم بوده و نقش بزرگ و مهمی را در اعتلای کوهنوردی کشور ایفا نموده و از جایگاه ممتاز و اعتباری ویژه درجامعه ی کوهنوردی ایران برخوردار است.

بنده  را نه زبان مجامله است. بلکه به جهت عزض سپاس و تقدیر و تشکر از زحماتی که در کلاسهای کارآموزی سال 1374 برای آموزش مربیان ورزش استان همدان, که بنده نیز افتخار شرکت درآن دوره را داشتم  عنوان نمایم.

خدواند را به عطمت می ستایم.که از سرچشمه های پاک فیاض رحمت خویش, از زلال چشمه ساران دانش و فضلیت اساتیدی مخلص و الهی همچون استاد محمد باقر عیوضی و استاد عزت اله برق لشکری هر چند قطره ای خرد از دریای بیکران دانش آنان به استطاعت توان و موقعیت و شرایط محدود؛ و ظرفیت اندک خویش نیوشیده و دریافت کرده ام.

 

و از همه صفات آنان بارزتر و شاخص تر؛آزادی از هر نوع , قید و تعلق مادیست. و تحلیل درست و منطقی در مواجهه با رویدادها و هر رخداد و فعالیتی است.که در نزد آنها, اقتدار و عزت  شرف و انسانیت بر هر مقوله ای ارجحیت دارد.و اینان انسانهای بدون وابستگی ؛ از احرار و آزادگان هستند.

با ذکراین مقدمه: با لطف و نواخت و پذیرش و پذیرایی جناب آقای عیوضی و همسر محترمشان از عصر دوشنبه هفته گذشته تا دیرگاهی از سه شنبه شب  بنده با اتفاق آقای میلاد ضیایی  از قهرمانان با اخلاق و محجوب و ارزنده سنگنوردان سالنی همدان که طی سال گذشته با وی برنامه های متنوعی داشته ایم در منزل با صفای استاد به بهترین نحو ممکن  مورد استقبال و پذیرایی بسیار گرم و صمیمانه ای قرار گرفتیم.و این مهربانی و صفای باطنی و چهره گشاده و توجه و پذیرایی , تصور اینکه در خانه پدر و مادر خود هستیم را تداعی می کرد.و بیش از حد ممکن باعث مزاحمت آن خانواده محترم گردیدیم.

 

هر چند هوا در عصر روز دوشنبه با ورود گرد و غبار شدید, شرایط نامناسبی را نشان میداد, و باد و طوفان شبانه نیزبر وخامت و آشفتگی آب و هوا می افزود.اما سحرگاهان بعد از خروج از منزل به یمن برکت و نفس استاد, شاهد تغییر شگرفی  در افت دما و رفع نسبی آلودگی هوا و پراکندگی ریزگردها بودیم. 

درهنگام ورود به میدان ابتدای شهر( مردمان خون گرم و مهمانواز) کرمانشاه اتو مبیل بنده بیکباره دچار نقص فنی شد.و به سختی خود را به منزل استاد رساندیم.و ضمن تمامی زحماتی که در کوه و منزل و رفت و آمد به بیستون و تعمیر و مرمت ماشین همه و همه متحمل شدند . همچنین سایر درد سرها و مزاحمتها و هزینه های مربوط  را که متکلف و عهده دار شدند. و زبان قاصر است ازبیان این همه محبت و مهربانی تا چه رسد, به ذکر تشکر و سپاس .

 

پس از ورود به منطقه بیستون , و طی مسافتی  با عبور از ابتدای  مسیرهای مختلف  و توقفی بس گوتاه در مقابل فرهاد تراش و توضیحات جناب عیوضی ؛ به ابتدای مسیر قرار گاه که غرق در نخستین پرتو درخشش انوار طلوع خورشید بود رسیدیم. و با آماده نمودن مقدمات و ملزومات صعود در پی استاد رهسپار مراحل بعدی شدیم.

از فراز نخستین طولهای صعود؛ پی های بجا مانده از قرار گاه را می نگریم , که چگونه از ابتدا دستخوش بی مهری و تخریب گردید, و کانون و ملجایی که میرفت محل و میعادگاهی از بیقراران عاشق و شیفته را به قرار آرد و بسته ی  بند زلف قرارگاه نماید.درلهیب آتش بی توجهی , بی سامان ماند و به یغما رود. و به پراکندگی انجامد ؛ تا این نسل بدور مانده از ریشه ها  در تنهایی , از هویت خویش بدور مانند.و پویه گر اصل خویش به هر کوی برزن سرگشته و پریشان و آشفته سر بنهند.

 

 

 

 

 

نسیمی که پیوسته میوزید و گاها شدت میگرفت.هر چند که دیگر از سر سبزی و طراوت و رویش بهاری  خبری نبود.! اما خنکی خاص خود را داشت. و ما بدون آزار و اذیت از گرما و تابش آفتاب ,با کمترین نیازبه مصرف آب ,که به گمانم هر یک ؛ دولیتر آب به همراه داشتیم.با درایت و راهنمایی و استعانت از استاد که پیوسته مراقبمان بود پس از هشت مرحله صعود, از ابتدای مسیر پس از گذر از پله های یک و دو , و با صعود هفت مرحله ی دیگر , به جانپناه کام اژدها که محصول افکار و زحمات متعالی استاد و سایر عزیزان متحد و همراها ن گرانقدرشان است می رسیم.و با ادای احترام و استان بوسی. از این همه شفقت و اتحاد و همدلی که درآن عصر و زمان آن انسانهای پاک و بزرگ از خود نشان داده اند , سر تعظیم فرود می اوریم. و از خدا می خواهیم که توفیق و سعادت آنرا بیابیم از مشی و اراده سترگ انان الگو گرفته و الهام بیابیم.

 صبر و برباری و تحمل آقای عیوضی در هدایت موفق ما قطعا موثر بود.در قسمتهای از مسیر به مانند سینه سیاه  که سختی مسیر افزایش می یافت. پاگیره ها ی خاص بیستون به مهربانی , اطمینان بخش بود.

پس از صرف ناهار ؛بعد از شش مرحله فرود فنی, و عبور از مسیرهای دست بسنگ . پس  از عبور از مسیر کل بر, و تراورس قسمتی از دیواره با وداعی از جانپناه کام اژدها که از دور جلوه گر است. با عبور از قسمتی که به مسیر هاری رست منتهی می شود و طی مسیر شن اسگی و کچک لق ( سنگ لق) و معبرهای مختلف دست بسنگ با کمک و راهنمایی استاد عیوض به پایان برنامه می رسیم . و به سوی کرمانشاه حرکت می کنیم تا  با خودرویمان که با سفارش استاد و با زحمات فراوان  فردی از دوستان ارجمند ایشان به تعمیرگاه منتقل شده و کارهای ان انجام گردیده بود به همدان مراجعت کنیم.

 

که البته قبل ازحرکت به کرمانشاه و به دعوت و اصرار و تاکید استاد با شرمندگی ان شب  دوم هم میهمان استاد بودیم.و پس از صرف شام و با طلب اجازه و رخصت بسوی همدان حرکت کردیم

و لحظات زیبا و ارزشمندی را که سعادت و توفیق آ نرا یافتیم  که در کنار و همراهشان باشیم هر گز فراموش نخواهیم کرد.

از استاد عیوضی و خانواده محترمشان که شرایط خوب و مطلوبی را فراهم آوردند, که بنده و دوستم بتوانیم با بهترین آرامش و آسایش در برنامه صعودی که برایمان طراحی و مهیا کرده بودند. شرکت جوئیم. تشکر و قدر دانی میکنم. و از خداوند سبحان  می خواهم ,که ایشان و خانواده محترمشان همواره شاد و تندرست باشند.

و بنده سعادت آن را بیابم. مجددا در خدمتشان باشم. و توفیق دیدار و پذیرایی از حضورشان نصیبم شده و افتخار میزبانیشان را در همدان داشته باشیم.

متن گزارش استاد عیوضی را میتوانید اینجا ملاحظه فرمائید. 

/ 6 نظر / 34 بازدید
لیلا صالحی

جناب چلوئیان: واقعا درود بر همت و اراده شما و استاد عیوضی به امید دیدار

محمد امجدیان

باسلام ودرود نگاه و دید عاشقانه و عارفانه حضرتعالی به انسان وطبیعت ستودنی است. به قول شاعر: عشقت به من عاشقی آموخت دوست محترم وحقیقت جو، بی شک مروارید را از دل پر تلاطم دریا بیرون می کشند و دانه های مرواریدگون اشک از دل سوخته بی قرار بر می آید واز روزن دیده فرو می ریزد .حضور شما به همراه همنورد عزیزمان آقای میلاد ضیایی به کرمانشاه مایه افتخار وسر بلندی بود.

حسین

درود بر شما زهی سعادت که بعد از مدتی چشممان به جمال ردپای بی مثال قلم وزینتان روشن شد بسیار خوشحالم که افتخار مجدد صعود دیواره را داشتید زیارت قبول بسیار گزارش خواندنی و تصاویر دیدنی بود خاطرات شیرینی را تداعی نمود همیشه شاد و پرتوان و برفراز باشید

علیرضا مرادی

با درود به دوست عزیزم ، آقای چلوییان صعود فنی به دیواره بیستون آن هم با استاد فن و اخلاق ، استاد عیوضی افتخار بزرگی است . برای شما و استاد بزرگوار سلامتی و تندرستی آرزو می کنم . امیدوارم کوهنوردان جوان از قلم و قدم و منش شما بزرگواران بهره مند گردند .

یاسمن

اسم بیستون که میاد همیشه یاد این شعر میفتم "بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد" یکی از بزرگترین آرزوهای کوهنوردی من صعود دیواره بیستونه ...خوش به حال شما که ابتخار دیدن رد پای تیشه عاشقی رو در جستجوی معشوق نظاره کردید ...