پناهگاه! کتابخانه! مطالعه یک ضرورت اجتناب ناپذیر ؟

روح و روان پاک و بی آلایش مستغنی از هر کانون و منبع قدرت و دسته بندیها،بدون داشتن منافع یا تعلق خاطر به گروه و دسته و باشگاهی،و یا بالعکس. لاجرم هر چه را از رشحه ی قلم خویش می نگارند منبعث از برداشت ذهنی و افکار منتزع خویش بوده و هست،که موجب دوستیها و الفت بیشتر می گردد.نه رقابتها و مخالفتها.اما مطلبی که در اینجا حایز اهمییت  است،این دوستیها محض و بی شائبه ما را غافل از اهداف،و احوال خود نسازد.،بنا به احترام و وثوقی که به یکدیگر داریم،مسایل و دیدگاههای مشترکمان را صد در صد نافذ و منطقی و اصولی تصور و تلقی نموده.  و در صدد تائید و استصواب آن بر آییم.

بعنوان مثال پیشنهاد تاسیس کتابخانه،آنهم در پناهگاه یخچال صاحب الزمان که با استقبال برخی از دوستان نیز مواجه شده.گر چه بطور سطحی این کار بی نظیر و مفید به نظر میرسد،اما با تعمق و بحث و بررسی و بازنگری،پیرامون آن, امری اجتناب ناپذیری است.

دوستانی که از پناهگاه باز دید کرده و مزیتها و امکانات بهداشتی، و از پاکیزگی و راحتی و طرز معماری بی عیب و نقص آن ابراز شگفتی! و لب به تحسین گشوده اند،! حتی تصاویری از نظافت و پاکیزگی سرویسهای بهداشتی آنجا در سایتهای شخصی خود به نمایش گذاشته اند،که در خور تقدیر و تشکر است.آیا علت غایی این همه خوبی و تمییزی را جویا شده اند؟

ایا در کوهستان الوند تمامی پناهگاهها دارای این ویزگی بارز هستند؟بدون نقص از لحاظ بهداشتی و بدون کم و کاستی؟مراجعه کنندگان به این پناهگاهها نوعاً انسانها و کوهنوردان متفاوتی هستند؟و دهها سوال دیگر؟ شاید اینجا چون تازه ساخته شده بی اشگال است و چنین زیبنده تجهیز و توسعه، و آنهم از(نوع معنوی)استقرار کتابخانه با شگوه و تجهیز آن به کتب ارزشمند مرجع کوهنوردی!

دوستان بشنوید: فردی که با زحمات طاقت فرسا و بی نظیر خود در سوز سرما و در گرمای شدید تابستانها،وقت و انرژی و سرمایه شخصی خود را از زمان احداث بنا ( ساخت در و پنجره های پناهگاه توسط او یکی از خدمات ایشان است.) مصروف نظافت و بهداشت و به سازی آنجا نموده کسی نیست جز آقای حمید بختیاری عزیز. که گاهاً نیز حرف و حدیث و گلایه و طعن همگان را بر خود هموار نموده و بدون کمترین شک و دو دلی و دلسردی خویش را ملزم به حفظ و حراست و آراستگی و نظافت پناهگاه صاحب الزمان حضرت ولیعصر مهدی موعود علیه السلام نموده. واین یک اعتقاد قلبی پاک و منزه به ساحت آن حضرت است و از برکات انفاس قدسی و توجهات علوی آن پادشاه دو عالم شاهد برکاتی اللهی هستیم.

آری حمید بختیاری خود را خادم پناهگاهی میداند که مزین بنام آن حضرت است.

حال با استماع اخبار ضد و نقیض و تخریب و شگستن شیشه و پنچره های پناهگاه کلاغ لانه! آیا تجهیز پناهگاهی به کتابخانه یک اولویت الزام آور است؟چنین کاری در هیچ جای دنیا واقع شده؟این کاری صرفاً نمادین و نمایشی نیست؟فردی که پس از پنج ساعت کوهنوردی به این پناهگاه می رسد؟آمادگی و فرصت مطالعه و غور و تحقیق را دارد؟ پناهگاهی که فاقد برانکارد و جعبه ی کمکهای اولیه و سایر اقلام پزشگی است.

از تمامی دوستان کوهنویس استدعا دارد راجع به اهمییت و ضرورت کتابخانه و محل آن نظرات اجمالی خویش را بنگارند. در حالیکه دفتر هیئت کوهنوردی از داشتن کتب مرجع لازم و مورد نیاز محروم بوده، با مراجعه به آمار و اسناد موجود میزان استقبال به کتابخانه های عمومی کشور که موید رقم نازلیست. و همچنین تعداد آمار خرید اندک فصلنامه کوه در استانها و شهر همدان که به رغمی یک نیاز و ضرورت الزامی است.و می باید در راه تشویق و ترغیب جامعه و کوهنوردان به مطالعه روزمره، بطور مستمر و جدی تبلیغ و سفارش نمود.و این مهم در عهده مسئوولیت همگنان و همگان است.  

/ 3 نظر / 27 بازدید
Iromusic

آيروموزيک نرم افزاری است که نقش یک سایت موزیک را به طور کامل و با سرعت بیشتری برای شما ایفا می کند. با استفاده از آیروموزیک لیست آهنگ های روز را در سریع ترین زمان ممکن مشاهده کرده، با چندین کیفیت متفاوت آنلاین گوش کنید و یا به صورت رایگان دانلود کنید.

شازده کوچولو

سلا راست می گین اقای چلوئیان عزیز باید همه ی جوانب سنجیده بشه

مسعود عسگري(فاتحان خورشيد)

سلام بر جناب چلوييان عزيز به نظر من در همه موارد نبايد دنباله رو ساير افراد و ديگر كشور ها باشيم بهتره تو بعضي موارد ما پيشگام باشيم حالا چون پناهگاه كلاغ رو خراب كردند و ممكنه كتابخانه رو هم تخريب كنند از اين كار نبايد دوري كرد به نظر من ما اين حركت رو انجام بديم نتيجه اش چه مثبت و چه منفي ميتونه براي خود ما و ديگران مثمر ثمر باشه و بهتره كتب با صفحات كم و مفيد رو تو كتابخانه گذاشت و فكر كنم اينطوري افراد تمايل بيشتري براي مطالعه پيدا خواهند كرد