صعود به کرکسین

البته 2 تن از دوستان راس ساعت مقرر در محل حرکت حاضر نشدند. و بنده و اقای سید محمود اسدی , با وقفه و تاخیر زیاد علیرغم تمایل مجبور به حرکت شدیم.و اگه عزیزان قبلا اعلام کرده بودند, از سایر دوستان دعوت می کردیم چون ماشین جای دو سر نشین دیگر را داشت.

بهر حال مسیر  جاده ای که به طول چندین کیلو متر بر روی بستری از خاک سست و بسیار نرم منطقه بصورت غیر اصولی که موجب تغییر شکل منطقه و فرسایش شدید خاک گردیده و با ازمایش و خطای بسیار و انحراف و حشو زواید طولانی بمنظور حمل مصالح مورد نیاز پناهگاه تاسیس شده. حاکی از آن است که در چند سال بعد بر اثر نزولات جوی و سیلابها و بارش بهاری و آب شدن برفها به شدت زمینهای اسیب دیده با فرسایش و تخریب حاد و غیر قابل تصوری مواجه خواهد شد.

هر چند مسئوولین ذیربط در ابتدا در پاسخ به مخالفتها و منع از فعالیت انان توسط هیئت کوهنوردی وقت. چنین اظهار نمودند.که ضمن  پرهیز از هر گونه تخریب و فرسایش ,پس از اتمام عملیات ساخت و ساز نسبت به رفع نابسامانیها و ترمیم و مرمت اراضی دامنه کوه ,  با کاشت گونه های گیاهی , به احیا و باز سازی خسارتهای اکوسیتم منطقه کرکسین اهتمام و مبادرت ورزند.که متاسفانه با تمام وعده و عیدها,به  مسئوولیت , و قول خود پای بند نبودند. و مراحع ذیصلاح.مانند اداره حفظ محیط زیست, اداره کل تربیت بدنی استان همدان,هیئت کوهنوردی و فدراسیون مربوط. به تذکر و وطائف قانونی خود عمل نکرده اند.

 در ادامه در بدو ورود به پناهگاه شماره 2 کرکس با باز بودن تعداد 2 عدد از حفاظهای پنجره ها که بر اثر وزش شدید باد از قسمت لولا ها شکسته و کنده شده بود. مواجه شدیم.همچنین دریچه دستگیره در ورودی نیز باز بود و برف بداخل صحن پناهگاه نفوذ کرده بود.

 لازم است همنوردانی که به محل مراجعه می کنند از باز کردن حفاطهای پنجره های سمت جنوبی تا تعمیر و بازسازی جدا خود داری فرمایند.تا ضمن محفوظ ماندن فضای داخلی پناهگاه از نفوذ کولاک و بارشها.توجه و رعایت فرمایند که  احتمال خطر سقوط و کنده شدن حفاظ پنجره ها که بیم اسیب جانی را در بر دارد, و فعلا به وسیله بنده و آقای اسدی بطور موقت در محل استقرار  نصب شده .خواهشمند است با اطلاع به همگان,در حفط و نگهداری پناهگاه  کوشا بوده.ضمن پرهیز از هر گونه بی مبالاتی , همه ی جوانب لازم را رعایت نمائیم.

تا محیطی امن و پاکیزه را برای نسلهای بعد نیز حفظ کنیم.

/ 3 نظر / 8 بازدید
حسین

درود بر شما خدا قوت جناب چلوئیان خوشا به سعادتتان که فعالیتهای مستمر کوهنوردی دارید ما که پای در گلیم درین آخر سال شاد باشید و هماره در اوج

محمد باقر عیوضی

سلام - خسته نباشید - خدا قوت - نفسهاتان گرم - قامتتان استوار - استواریتان در ره اعتلای حق پایدار - جمعتان جمع تر و جای پایتان پر رهرو تر باد.....