برنامه یال کبود نهاوند به همراهی تیم کارگران همدان.

منطقه گرین خط الراس طولانی و بزرگی است  از رشته کوه زاگرس ؛به طول بیش از 35 کیلومتر که قلل مرتفعی چون بازگیر و یال کبود و چهل تن (و یا چهل نابالغان) بر آن مسقر گردیده و صعود زمستانی آن خط الراس دشوار و ارزش ویژه ای دارد.

شرایط ویزه جغرافیایی منطقه کوهستانی گرین که از رشته کوه زاگرس محسوب میشود ؛و در بین سه دشت نهاوند و الشتر و بروجرد مسقر شده ؛ علاوه بر بادگیر بودن شدید منطقه ؛ باعث گردیده همه ساله شاهد بارشهای سنگین برف در ارتفاعات این کوهستان باشیم به حدی که موجب تشگیل یخچالهای دائمی همچون یخچال ماهی در مجاور قله چهل نابالغان می گردد. 

مبداء صعود قله یال کبود (سراب گاماسیاب) در 25 کیلومتری جنوب غربی نهاوند در محور نهاوند-نورآباد قرار دارد. این قله دارای سه جانپناه در ارتفاع های 2500 و 3100 متر و یک چشمه آب دائمی در محل جانپناه های اول می باشد.

بهترین فصل صعود گرین بدلیل بهره گیری از آب و هوای مطبوع و زیبایی های کم نظیر همانند بسیاری از قلل منطقه زاگرس در ماههای اردیبهشت و خرداد است ولی برای صعود زمستانی آن می بایست خود را برای شراطی دشوار آماده کرد!

پیمایش کامل زمستانی خط الراس (از قله چهل نابالغان تا منطقه ونایی بروجرد) تا بحال صورت نگرفته است. تنها پیمایش های زمستانی این خط الرلس از قله یال کبود تا (سراب کرتیل) بروجرد در سال 85 برای اولین بار توسط تیمی به سرپرستی کوهنورد نام اشنا آقای حسن نجاریان و در سال 86 توسط تیم دو نفره (امین معین و احسان سیف) صورت پذیرفت.. گذشته از باد های مخوف منطقه و حجم برف فوق العاده زیاد، عدم دسترسی به روستاهای اطراف از روی خط الراس و بکر بودن منطقه به سختی ان می افزاید..

 

 کوهیار عزیز و بزرگوار علی محمودی که به اتفاق دیگر کوهنورد همدانی کوهیار نیما اسگندری برنامه زمستانی خط الراس در منطقه علم کوه را در سال گذشته با موفقیت به انجام رساندند . در این برنامه نیز با حوصله و آرامش هدایت گروه را تا قله و بازگشت به عهده داشتند.

چشم اندازی از نحوه استقرار جانپناه فلزی و پناهگاه سنگی یال کبود نهاوند.

دو جانپناه و پناهگاه سنگی یال کبود .

 

 

/ 0 نظر / 396 بازدید