گشایش مسیر , توسط استاد محمد باقر عیوضی بر روی دیواره زیبای کرکسین.

 دست نوشته روانشاد استاد محمود اجل.نخستین کوهنویس ایران

کرکسین کوه بسیار زیبا و با شکوهی است.  که در منطقه و موقعیت جفرافیایی خاصی از کوهستان الوند قرار دارد.هر چند تردد کوهنوردان از دیر باز بدانجا به شگل اندکی انجام میشده. اما این خود شرایطی محدود مناسب را فراهم نموده است که این کوه با ابهت صخره ای از گزند و حضور خیل افراد عادی و کوهروان معمولی نیزمصون بماند و موید  این ادعا وجود گونه های متنوع گیاهی و جانوریست که در منطقه وجود دارد که متاسفانه توسط شکارچیان ودستکاریهای غیر اصولی و کارشناسی نشده ی مسوولین, طبیعت بسیار شگننده ی آن آسیب دیده و در حال تخریب و تباهی و فرسایش  است. در دو جانب کوه کرکسین دو دره با صفا و وسیع و سر سبز وهنان و قاسم آباد قرار دارد. دره قاسم آباد گرچه با تخلیه اهالی بنوعی رها شده اما وسعت و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. و اگر چند سالی تحت حفاظت و احیا و باز سازی قرار بگیرد به لحاظ استعداد ذاتی خاک ارزشمند آن مجداد سرسبزی و طراوت باغات گسترده قدیمی خود را که کل دره را پوشانده بود بدست خواهد آورد.

استاد محمد باقر عیوضی از نادر پیشگسوتانی استکه در عرصه کوهنوردی ایران , چه در زمینه های تئوری و عملی توامان دیر زمانیست؛ فعالیت داشته و دارد.و ار جمله معدود اساتید و مربیانیست که به اصول و مبانی مباحث آموزشی که تدریس می نماید. با دیدی تحلیلی معتقد و پایبند است و با عشق و علاقه ای وافر , به عالیترین وجهی؛ با داشتن بهترین شرایط امادگی جسمانی و روحی آموزشهای عملی خود را به شگل دلپذیری از فعالیت های آکادمیکی گسترده و منظم به مرحله نمایش و اجرا می گذارد.

 از مهمترین وجه صفات بارز ایشان. تعامل خستگی ناپذیر دوستانه و صمیمانه با افراد است.نه بصورت تحمیلی و آمرانه؛ بلکه به روشی بسیار مطلوب و جذاب ,روشنگر, مبتنی بر حفظ ارزشهای  اخلاقی و الهی, و تکریم هویت و اعتبار انسانی.که  ضمن انجام برنامه های ایمن و استاندارد دیواره نوردی و کوهنوردی فرحبخش ,و فعالیتهای آموزشی مطبوع. با مرعی داشتن این روش ممتاز و بی نظیر خود؛مبتکر و مبدع سبکی گردیده, که منتهی به بسط و تعالی ؛ تعهد و تخصص در مجموعه ی کوهنوردی کشور بوده است. هر چند ایده و سیاستهای اجرایی سازمانها و نهاد های رسمی  متولی این امور بطور عام با نگاهی محدود و انحصاری جامعه را از داشتن پتانسیل های شایسته سالار و والا بنوعی محروم داشته است.که این مشی و روش نادیده انگاشتن و استفاده نکردن از تجارب گرانقدر و ارزشمند بزرگان و پیشگسوتان خود باعث تنزل و افت سطوح آموزشی و اخلاقی گردیده است.چون حضور اساتید در عمل موجب قوام و استحکام و رشد و بالندگی و آگاهی و شناخت نسل جوان و افزودن ایمان و اعتقادات و حفظ شان و حرمت انسانی همگان را فراهم می نماید.

هر چند نگارشهای طولانی در حوصله خوانندگان عزیز و محترم وبلاگ نیست.

با پیشنهاد و درخواست و دعوت از استاد عیوضی جهت حضور و بازدید و صعود از منطقه کرکسین شهرستان اسدآباد. درصبح روز پنجشنبه29 تیر ماه هفته گذشته  بنده و پدر (آقای محمد ویسی )در اسداباد به ایشان پیوستیم. و با دو دستگاه وسیله های شخصی خود از طریق جاده فرعی قاسم آباد بسوی کوهستان کرکسین عازم شدیم.و پس از ورود به روستا بلافاصله با پارک خودروها با برداشتن کوله ها به سمت کوه حرکت کردیم و با عبور از پناهگاه قدیمی و با صفای شماره یک در محل چشمه آب و  سه  تک در خت بید آسیب دیده بجا مانده, از مجموعه درختان سوخته و قطع شده که حاصل تعدی و ندانم کاری طرح احداث جاده نابجا , جهت ساخت پناهگاه جدید بر روی گردنه بوده است. و باعث آسیب شدید دامنه جنوبی این کوه که خاکیست و بسیار مستعد  فرسایش است , صدمه دیده و علیرغم اعتراضات و مخالفتها مردمی و مسئولین هیئت کوهنوردی وقت استان همدان, جریان و روند ساخت و ساز  متوقف نشد .و بنا بر ادعا و قول مسئولین محترم مبنی بر امحای جاده و ترمیم و بازسازی خرابیهای ناشی از احداث آن با  کشت مصنوعی گیاهان بومی منطقه پس از اتمام کار پناهگاه جدید التاسیس متعهد گردیدند.اما متاسفانه هنوز اقدامی  خاصی صورت نپذیرفته و منطقه را که خالی از ساکنین بومی است . در برابر ورود و حضور شکارچیان و هر نوع عوامل مخرب و ویرانگر بی دفاع و حامی رها شده است.

بگذریم  ؟ که گوشی شنوا نیست!

پس از صرف صبحانه در معیت و سربرستی استاد و  با دیگر شاگردان همراهشان از کرمانشاه. با بحث و گفتگو ضمن بر پایی کمپ و استقرار کوله ها و افردای در آنجا, و انتخاب راه پیرامون  گشایش مسیر ,جهت بررسی و مشاهده از نزدیگ با تکمیل و به همراه بردن ابزار مورد نیاز با مشورت و راهنمایی و توصیه استاد بسوی دیواره کرکسین حرکت کردیم.

و طی دو روز بسیار خوب و مفید آموزشی و پر خاطره از آشنایی با دیگر یاران همنورد علیرغم بارش رکبار باران با تلاش و همت و طراحی و خط سیر مسیر و سرطنابی استاد محمد باقر عیوضی 200 متر از پله اول با موفقیت کامل تیمی صعود شد.

آقای عزیزی از کرمانشاه

و در ادامه از سخت ترین مراحل پله دوم؛ سه مرحله گشایش مسیر و حمایتهای میانی و کارگاه تعبیه گردید. از ادامه فعالیت و برنامه تکمیل گشایش مسیر و ذکر نکات فنی و شرح و تفاسیر و عکس و گزارش در پستهای اینده مطالبی  مبسوط به سمع و نظر شما عزیزان تقدیم می گردد.

اسامی افراد شرگت کننده در انجام  این گشایش مسیر در کرکسین  به سربرستی آقای عیوضی عبارتند از آقایان 1- استاد محمد باقر عیوضی 2- اقای محمد ویسی 3- آقای محمد امجدیان مربی سنگنوردی از کرمانشاه و نویسنده وبلاگ وزین رخسار بیستون  .4- مرتضی سلطان زاده 5- اقای عزیزی 6- اقای بابک کسرایی از شهر کرمانشاه  7- و بنده.

در طی طول فنی نخستین مراحل عمومی صعود.

 

استاد عیوضی به همراهی  اقای محمد امجدیان

در جمع صمیمی و همدل دوستان کرمانشاهی  و دوستان همنورد عزیز و با مهر و عاطفه اسد آبادی برای لحظات شیرین هر چند گوتاه در زمانیکه در حال صعود به بناهگاه تازه تاسیس بودند. عکسی به رسم یابود و  ثبت یادگار خاطرات خوب و خوش آن شب ماندگار.

امیر جان و آقای علی ولیان بر فراز چکاد کرکسین که از سمت وهنان قله را صعودکرده بودند.درسمت چب تصویر بخوبی نمایان هستند .با فریاد و ندای گرم و بر مهر خود با جمع ما بر روی دیواره , احوالبرسی گرمی داشتیم.

/ 15 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سجاد عزتی

سلام با عرض تبریک و خسته نباشید واقعا پست مفیدی بود و لذت بردیم . در جلسه پنج شنبه هم یاد شما کردیم .

محمد باقر عیوضی

من چه دارم که پسند تو بود سروجان را نتوان گفت که مقداری هست - دوست عزیز ومربی ارجمند وفهیم خوشحالم که به خاک پای زنده یاد اجل و عزیزان دیگر همدانی و مخصوصا دوست ارجمندم آقا عزت برق لشگری گل بوسه زدم و با اجازه این بزرگان دست به سنگ شدم وحمایت میانی جا گذاشتم و ممنون از شما که مارا هدایت حمایت وراهنمایی کردی امیداست در ادامه کار بتوانیم مسیری قابل پبسند تقدیم این پیشروان نماییم .

site02

گاهي شانس فقط يک بار به آدم رو مياره پس بايد قدرش رو دونست بهترين فرصت زندگي شما براي ثروتمند شدن مجموعه اي بي نظير براي اولين بار در ايران براي کساني که مي خواهند بهتر زندگي کنند و از کمترين وقت و هزينه بيشترين سود را ببرند.براي آگاهي از جزييات بيشتر به لينک زير مراجعه کنيد. http://www.site02.civ.ir

سعید جهان ارا

با سلام و خسته نبا شی به شما ودوستان کرما نشاهی بخصوس استاد عیو ضی

سعید جهان ارا

با سلام و خسته نبا شی به شما ودوستان کرما نشاهی بخصوس استاد عیو ضی

علیرضا مرادی

درود بر آقای چلوییان عزیز تلاش خستگی ناپذیر شما و استاد عیوصی در عرصه ی کوه نوردی و کوه نویسی و انتقال تجربه به جوانان فرصت بسیار خوبی را برای جوانان و علاقمندان به کوه نوردی فراهم می کند که از این تجربه های ارزشمند استفاده نمایند. شاد و تندرست باشید.

سهیل جمالی

با تشکر از استاد عزیز اقای چلوییان که کر کسین را همیشه به زیبای توصیف مینماید

مسعود

اکبر آقا جان خدا قوت دست مریزاد و احسنت به همه شما و آقای باقر عیوضی موفقیت شما را همواره آرزومندم