تصاویری از حیات وحش منطقه آلمابلاغ و کاروانسرای تاریخی تاج آباد

مبدع حرکت از زمینهای کشاورزی دامنه کوه روستای تاج آباد در 25 کیلو متری جاده همدان به کرمانشاه.در سکوت یک روز بهاری با رایحه ای گلهای بهشتی و در ترنم نغمه ی بلبلان عاشق و مرغان نواگر خوش الحان ,مشام جان تازه زین همه ابداع در تلا لو انوار خورشید رخشان سحرگاهی و دل و جان مدهوش از سکر ریاحین و شگوفهای بهاری, همه غرق در ذکر حق, از زمین و هوا. و ما دل و جان شسته به هوای دیدار یار, سر از پا نشناخته به هر سو روان و دیده مبهوت اینهمه شگوه و جلال . شاهباز قله نشین ستیغ استوار چکاد صخره های تیز و سربلند دامنه کوهستان " آلمابلاغ " (به فارسی این واژه بمعنای چشمه ی سیب) چون نگاهبانی از فراز آسمان لاجوردی از افقها و در کران تا کرانها گویا به پاسداری از حریم کوه می پردازد.متاسفانه هرگز این عقاب ها بدلایل مختلف در الوند و یخچال بدین طرز مشاهده نمی شوند.

به رنگ منطقه و این حیوانات توجه بفرمائید.

حرکت تند و سریع این حیوانات زیبا و رنگ بدن آنها را دقیق بنگرید, با سنگهای منطقه در تطابق و همخوانی هستند..و در استتار کامل.در خلقت حق تعالی تامل کنیم و بیندیشیم.

در پای کوه و در کنار چشمه سیب ( آلمابلاغ )صرف صبحانه و نوشیدن از زلال گوارای آب آن چشمه در جمع احباب تولدی دوباره محسوب می شود.در ادامه مسیر از میان سنگ و صخره ها از سمت راست به هنگامی  که تا قله مسافتی کوتاه بیش نمانده .با صلای یک از دوستان متوجه حضور گله ای بزرگ از گرازهای وحشی بر فراز چکاد کوه مشویم,که فارغ و بی خبر از حضور ناگاه ما که در خلاف مسیر هوا و باد منطقه بودیم, قرار داشتند.در بدو ورود و نزدیگی به آنها تعدادی از گرازها که در نزدیگی محل معبر خروجی قله بودند.از فرصت نهایت استفاده و بهره را جهت دوری و فرار از ما بردند و چند راس از گرازهای وحشی موفق به گریز شدند.اما بقیه آنها که در انتهای قله بودند با مصادف و رودر و شدن با ما مجبور به ماندن و به عقب رفتن و جستجوی  مفر و گریزگاهی شدند.

 و این بهترین موفعیت عالی و مطلوبی بود که ما که اصلا تصور و آمادگی رویارویی با چنین صحنه ای را در ذهن نمی پروراندیم.(یعنی مواجهه با گله ای بسیار بزرگ سی  تا چهل راس گرازوحشی که بسیار نادر می نمود) چون هیچگاه چه در خان گرمز یا آزاد کوه و دماوند وسایر جاهها با چنین اتفاق مسحور کننده و جالبی بدین نزدیگی روبرو نشده بودیم, که برای چند لحظه از مشاهده آنها چنان مات و مبهوت شده بودیم که قابل وصف و باز گویی نیست,چون من اصلا تصور نمی کردم که این حیوانات بسیار بزرگ و عظیم الجثه اینقدر زیبا و دوست داشتنی باشند.ما از حرکات تند و سریع شان که راهی برا دوری و خلاصی از ما میجستند  بسیار لذت بردیم ابدا هیچ یک از ما از آنها نترسید و خطری را از انها تصور نکردیم. شاید بیم ما این بود که این حیوانات قشنگ و زیبا از ترس ازما دچار مشگل شوند و از قسمتهای پرتگاهی و خطرنک سقوط کنند و ما موجب آسیب به آنها شویم. با عجله و شتاب بنده با دوربین کانن و آقا رضا با دوربین موبایل خود,موفق به گرفتن چند عکس شدیم.

 آن روز را من و سایر دوستان هرگز فراموش نمی کنیم.عبور گرازها از مقابل ما که از سر راه آنها کنار رفتیم.

فرار گرازها از جلو ما  از داخل معبر تنگ بسوی بائین دستها و دامنه ی کوه.

و امید است این منطقه بکر و امن توسط محیط بانان و طبیعت دوستان و کوهنوردان برای نسلهای آینده حفظ شده و از گزند افراد حریص و  زیاده خواه که با ولع و طماعی خود موجب تخریب و تباهی نه در عرصه های طبیعی بلکه اجتماعی و فرهنگی و سایر حیطه ها شده اند. با آموزش, فرهنگ سازی پایداری و پاسداری و متابعت از قانون مصون و حفظ گردد

در اینجا ذکر این نکته حائز اهمییت است افراد مدافع محیط زیست و حامیان صیانت از طبیعت و کوهستان از فطرت پاک الهی پیروی می کنند , پایبند بر معهود ازلی خویشند.نه متابعت از امیال نفسانی و اغراض مادی. این انسانهای شریف و موحد جز از مصلحت عام و رضایت پروردگار چیزی را نمی جویند.

 در ثانی تجدید نظر در حکم صادره اعدام توسط دادگاه محیط بان دنا.و اغماض و چشم پوشی و گذشت خانواده متوفی و طلب عفو از آنها و همچنین پشتیبانی از زحمات سخت و طاقت فرسای محیط بانان و ارتقای جایگاه آنها از جنبه تحصیلی و آموزشهای لازم فنی و اجتماعی و شغلی آنها از لحاظ معنوی و مادی. و جدی پرداختن به امور زیربنایی آنها از جنبه های معیشتی و فرهنگی آنها. تا بتوانند با آسودگی و رفاه و آمادگی کامل ایفای نقش نمایند.

کاروانسرای ده تاج آباد به شماره 1811-21/2/76 در فهرست آثار ملٌی به ثبت رسیده,و توسط میراث فرهنگی استان همدان باز سازی و مرمت شده و محیطی فوق العاده زیبا و دیدنی است.بنده بازدید از آنجا را به کوهنوردان همدانی و سایرین و خانواده هایی  که از این مسیر عبور میکنند به لحاظ سهولت و راحتی به استراحت و توقفی کوتاه  پیشنهاد می کنم.

کاروانسرای روستای تاج آباد در مسیر  عتبات عالیات درداخل روستا و در راه همدان کرمانشاه مستقر شده و طرز و شگل ظاهری بنا بصورت پلان مدور دایره ای است .

 در مقایسه با ابنیه مشابه در ایران بسیار نادر و حائز اهمیت است . دارای 26 حجره در گرداگرد بناست. دارای دو حلقه چاه آب و حیاط صحن آن مفروش به سنگفرش است .

این کاروانسرا از اقدامات مشترک دو تن از افراد, بنام : زبیده خانم از نوادگان فتحعلیشاه قاجار و حاجی میرزا علینقی کوثر همدانی با مصالح اصلی سه نوع  آجر قرمز و ملاط ساروج احداث گردیده.و از منزلگاههای زیارتی غرب کشور محسوب میشده.

 عقاب آلمابلاغ

بی نوشت: در حمایت از محیط بان منطقه دنا.و درخواست عدم  اجرای حکم صادره و لغو آن. در وبلاگ: برج سینا.http://boorjsina.persianblog.ir/post/73/

 

/ 0 نظر / 35 بازدید