کوهستان

دوستانی که همراه و همقدم با یاران قلم در صعود قلم به یخچال همدان بودند.یقیناً بخاطر دارند و اذعان خواهند نمود،همنوردانی که از اقصا نقاط کشور در این همایش با شگوه حضور داشتند،انسانهای شریف و بصیر و نگته سنجی هستند،و مسائل کوهنوردی را هر یک بنا به فراخور حال و اقتضای ذوق و سلیقه و دانش فنی و از زاویه دید خویش به ظرافت و زیبایی خاصی می نگرند و بیان می کنند.


روح و روان پاک و بی آلایش مستغنی از هر کانون و منبع قدرت و دسته بندیها،بدون داشتن منافع یا تعلق خاطر به گروه و دسته و باشگاهی،و یا بالعکس. لاجرم هر چه را از رشحه ی قلم خویش می نگارند منبعث از برداشت ذهنی و افکار منتزع خویش بوده و هست،که موجب دوستیها و الفت بیشتر می گردد.نه رقابتها و مخالفتها.اما مطلبی که در اینجا حایز اهمییت  است،این دوستیها محض و بی شائبه ما را غافل از اهداف،و احوال خود نسازد.،بنا به احترام و وثوقی که به یکدیگر داریم،مسایل و دیدگاههای مشترکمان را صد در صد نافذ و منطقی و اصولی تصور و تلقی نموده.  و در صدد تائید و استصواب آن بر آییم.

بعنوان مثال پیشنهاد تاسیس کتابخانه،آنهم در پناهگاه یخچال صاحب الزمان که با استقبال برخی از دوستان نیز مواجه شده.گر چه بطور سطحی این کار بی نظیر و مفید به نظر میرسد،اما با تعمق و بحث و بررسی و بازنگری،پیرامون آن, امری اجتناب ناپذیری است.

دوستانی که از پناهگاه باز دید کرده و مزیتها و امکانات بهداشتی، و از پاکیزگی و راحتی و طرز معماری بی عیب و نقص آن ابراز شگفتی! و لب به تحسین گشوده اند،! حتی تصاویری از نظافت و پاکیزگی سرویسهای بهداشتی آنجا در سایتهای شخصی خود به نمایش گذاشته اند،که در خور تقدیر و تشکر است.آیا علت غایی این همه خوبی و تمییزی را جویا شده اند؟

ایا در کوهستان الوند تمامی پناهگاهها دارای این ویزگی بارز هستند؟بدون نقص از لحاظ بهداشتی و بدون کم و کاستی؟مراجعه کنندگان به این پناهگاهها نوعاً انسانها و کوهنوردان متفاوتی هستند؟و دهها سوال دیگر؟ شاید اینجا چون تازه ساخته شده بی اشگال است و چنین زیبنده تجهیز و توسعه، و آنهم از(نوع معنوی)استقرار کتابخانه با شگوه و تجهیز آن به کتب ارزشمند مرجع کوهنوردی!

دوستان بشنوید: فردی که با زحمات طاقت فرسا و بی نظیر خود در سوز سرما و در گرمای شدید تابستانها،وقت و انرژی و سرمایه شخصی خود را از زمان احداث بنا ( ساخت در و پنجره های پناهگاه توسط او یکی از خدمات ایشان است.) مصروف نظافت و بهداشت و به سازی آنجا نموده کسی نیست جز آقای حمید بختیاری عزیز. که گاهاً نیز حرف و حدیث و گلایه و طعن همگان را بر خود هموار نموده و بدون کمترین شک و دو دلی و دلسردی خویش را ملزم به حفظ و حراست و آراستگی و نظافت پناهگاه صاحب الزمان حضرت ولیعصر مهدی موعود علیه السلام نموده. واین یک اعتقاد قلبی پاک و منزه به ساحت آن حضرت است و از برکات انفاس قدسی و توجهات علوی آن پادشاه دو عالم شاهد برکاتی اللهی هستیم.

آری حمید بختیاری خود را خادم پناهگاهی میداند که مزین بنام آن حضرت است.

حال با استماع اخبار ضد و نقیض و تخریب و شگستن شیشه و پنچره های پناهگاه کلاغ لانه! آیا تجهیز پناهگاهی به کتابخانه یک اولویت الزام آور است؟چنین کاری در هیچ جای دنیا واقع شده؟این کاری صرفاً نمادین و نمایشی نیست؟فردی که پس از پنج ساعت کوهنوردی به این پناهگاه می رسد؟آمادگی و فرصت مطالعه و غور و تحقیق را دارد؟ پناهگاهی که فاقد برانکارد و جعبه ی کمکهای اولیه و سایر اقلام پزشگی است.

از تمامی دوستان کوهنویس استدعا دارد راجع به اهمییت و ضرورت کتابخانه و محل آن نظرات اجمالی خویش را بنگارند. در حالیکه دفتر هیئت کوهنوردی از داشتن کتب مرجع لازم و مورد نیاز محروم بوده، با مراجعه به آمار و اسناد موجود میزان استقبال به کتابخانه های عمومی کشور که موید رقم نازلیست. و همچنین تعداد آمار خرید اندک فصلنامه کوه در استانها و شهر همدان که به رغمی یک نیاز و ضرورت الزامی است.و می باید در راه تشویق و ترغیب جامعه و کوهنوردان به مطالعه روزمره، بطور مستمر و جدی تبلیغ و سفارش نمود.و این مهم در عهده مسئوولیت همگنان و همگان است.  

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/٥/٢٦ ] [ ۳:٤۸ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه