کوهستان

یک شاخه گل دماغ پرور            از خرمنی از گیاه بهتر.

امروز سیمای مرکز همدان برنامه ای را پیرامون رشته شیمی دانشگاه بوعلی سینا پخش  نمود، و مطالبی را که آقای دکتر رامین قربانی ارفعی از اساتید گرانقدر آن دانشگاه بیان می فرمود موجب مباهات،و افتخار و غنای عزت ملی را در ذهن هر شنونده متبادر می نمود،

تصویرآقای مهدی نور محمدی(محمدی بارسا)در جلسه دیواره نوردان زمستان 1389


و از سویی تاسف و غبطه، از مغتنم نشمردن فرصتها، و بیهوده سپری نمودن اوقات عمر انسانی را،  تا به تعمق و بازنگری روند زندگی خویش بپردازیم.و در ادامه فعالیتهای اجتماعی،تحصیلی،اقتصادی،تجدید نظرکنیم، و با امید و تلاش خستگی ناپذیر بدور از هر گونه یاس،از استعدادهای الهی نهفته درضمیر خویش بصورت شایسته و مطلوبی بهرهمند شویم. و با جبران مافات بتوانیم از ثمره زحمات خود در راه خدمت به مردم ،به آرامش و رضایت باطنی نائل گردیم.

غرض از عنوان این مقدمه مطالبی استکه در طول تصدی هیئت کوهنوردی به وسیله آقای حمید اولنج، شرایطی مهیا و زمینه هایی فراهم و آماده شد، تا حضور افراد مختلف و عناصری که از دیر باز برای عموم کوهنوردان شناخته شده یا شناسانده شده باشند با تشگیل جلسات مختلف و نشستهای متناوب و همچنین برگزاری همایشها و انجام صعودهایی به مناسبتهای گوناگون،موجب گردید افراد جامعه کوهنوردی ناگزیر پی به پتانسیل موجود بردند، و قهرا با آمیزش و اختلاط و بحث و دیدار حضوری باعث آشنایی و شناسایی بزرگان،پیشگسوتان، قهرمانان،و مربیان و جوانانی که هیچگاه موقعیتی که مغتنم و موجد نزدیکی و شناسایی یکدیگر باشد مهیا و فراهم نشده بود.

و یکی از پیشگسوتان و فهرمانان که دارای خصایل پاک و علو همت و سوابق درخشان در عرصه کوهنوردی و سنگنوردی، و هم از شاگردان با استعداد و ممتاز شادروان مرحوم فریدون اسماعیل زاده، این دسته گل  معطر دامان الوند،جناب آقای مهدی نورمحمدی(محمدی پارسا) است. که مدت مدیدی بر اثر فراز و نشیب و شرایظ بغرنج روزگار درپی اشتغال و تامین معاش خانوادگی روزگار عرصه را چندان بر او سخت تنگ می نماید، که از ادامه فعالیتهای کوهنوردی که شدیداً بدان دل بسته بود،جدا و دور می ماند.

نخستین بار که همه ایشان را از نزدیگ بطور صمیمی و ساده می بینند،در مراسم مشترکی که توسط کمیته پیشگسوتان هیئت به منظور گرامیداشت سالگرد شادروانان فریدون اسماعیل زاده و خلیل عبد نیکویی برگزار شده بود به وقوع پبوست.در ادامه مراسم صعود به الوند،سپس به پناهگاه و قله کلاغ،که با حضور اساتید و پیشگسوتان و همنوردان قدیمی ایشان در کنار جوانان پر شور و نشاط، و ذکر خاطره ها و سخنرانیها .یکی از ماندگارترین خاطره  های پر ارزش فراموش ناشدنی است.از نتایج پر ثمر آن را تالیف قلوب حاضرین و نزدیگی و اتحاد و انسجام و بهم پیوستگی عناصر از هم گسیخته کوهنوردی پس از سی سال گردید.

اما افسوس شرایط تراژیک گونه روزگار و زمان باژگونه مهلت نداد تا از حضور در کنارش بهرهمند گردیم. و به لحاظ ابتلای بیماری حاد و شرایط وخیم جسمانی و بستری شدن و مداوا ما را چون گذشته به مفارقت حضورش مبتلا نمود.

اما مهدی نور محمدی(محمدی پارسا) هیچگاه شانه خم نکرد و در مقابل سیل مصائب بیماری زانو نزد و چون کوه استوار ایستاد، و ما از دیدار هیات زار و نزارش سخت اندوهگین و دلشکسته بودیم .اما او هیچ کلمه ای از ضعف و سستی و ناامیدی بر زبان نیاورد،ودوران شیمی درمانی و پرتو درمانی و سایر معالجات سخت را به جان پذیرفت. و شاید قابل ذکر نباشد در روزیکه ایشان را به اتفاق پدر در مسجد دیدم برای چند لحظه در آن ازدحام نشناختمش و بعد از خداحافظی و رفتن او بود، که پرسیدم که این آشنای متبسم خندان که بود؟ دوستم سر در گریبان و بعد تفکری گوتاه گفت آقا مهدی بود! و آه از نهادمان برآمد،چرا از شدت بیماری نشناختیمش!در زمانی دیگر نیز که همه در جلسه ای بزرگ،با حضور پیشگسوتان، قهرمانان و سنگنوردان در خصوص مسایل و مشگلات دیواره نوردی برگزار و تشگیل شده بود.به یک باره برای چند لحظه گوتاه در جلسه مذکور حضور یافت در شرایط حاد بیماری،اما با لبخند همیشگی،استوار متین،تبسمی برلب،چند جمله و کلمه گوتاه بر زبان راند و گردهمایی و این انسجام دوستان را متذکر شد،و مراتب خشنودی خویش را با لحنی گرم اظهار نمود.و برای لحظه ای دیگر در میان ما نبود.و اشگ شوق و افسوس از آمد و شدش بدین ناگهانی در دیده ها جاری!.

 

از حسن خلق تواضع و رفعت و مهربانی سخاوتش و دیگر سجایای اخلاقی و انسانی او چه بگویم و بنویسم.

فروتن است و آشنای صمیمی و خونگرم و با صفا.

از خاطراتشان بشنوید: باز نمودن مسیر و رول کوبی چکاد الوند سرفراز، در سوز و سرما به همراهی استاد فرزانه فریدون اسماعیل زاده و دوست و همنوردش جناب آقای عزت اله برق لشگری.........

بحمدالله فعلا شرایط جسمانی ایشان به خواست پروردگار،و معالجت پزشگان بهبود یافته و در حالت طبیعی بسر میبرند.

از خداوند برای ایشان و خانواده محترمشان صحت و سلامتی و شادکامی و بهروزی آرزومندیم.تا شرایط مساعد و مناسبی فراهم گردد تا نسل جوان  امروز از تجارب و اندوخته های ارزنده علمی و عملی و اخلاقی انسانی این بزرگمرد کوهستان الوند بهرهمند گردند.

در ادامه عکسهای مربوط به جلسه دیداره نوردان تقدیم می شود.

[ شنبه ۱۳٩٠/٥/٢٢ ] [ ٩:۱٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه