کوهستان

عابدی را حکایت کنند که شبی ده من طعام خوردی و تا سحر در نماز, ختم قرآن کردی.

صاحبدلی  بشنید و گفت: اگر نیم نان بخوردی و بخفتی از آن فاضلتر بودی.

اندرون از طعام خالی دار            تا در او نور معرفت بینی.

تهی از حکمتی به علت آن           که پری از طعام  تا بینی.


سخنان سعدی سهل و ممتنع و در عین عذوبت و استواری,در نهایت فصاحت و بلاغت,موجز و کوتاه است. بیان اندک و مختصر و معنا و مفهوم کثیر و گسترده و غیر ممکن.

گویی برای انسان کم حوصله  و کم فرصت, غرق در زندگی ماشینی امروز سخن  به ایجاز می گوید.گرچه در طی دو قرن اخیر در جهان غرب از شیوه نوول در مباحث ادبی استفاده شده است. اما به یقین میتوان ادعا نمود که این شیوه  و سبگ ادبی مختص زبان سعدی و از آن ما ایرانیان است. و بهترین محمل و جایگاه استفاده از این روش و کاربردی ترین وجه آن در وب لاگ نویسی عصر حاضر  است؛ چون عرضه مطالب در اینترنت برای مخاطبان کم وقت در حد  یک عصرانه مختصر است . و اطناب مفال در حوصله خوانندگان امروزی نمی گنجد.

بگذریم چند سال پیش که به اتفاق دوستان آوانگارد به منطقه علم کوه رفته و موفق به صعود گرده آلمانها  شده  بودیم. در زمان مراجعت در پناهگاه سرچال به هنگام صرف ناهار، که با زحمات دوست بسیار عزیز و مهربانمان احمد آقا طبخ غذا و بساط سفره آماده میشد. و گاها هر لحظه گروهی از راه میرسیدند.و بوی مطبوع برنج صد در صد ایرانی (جایتان خالی) که به طرزی عالی با روغن اعلای کرمانشاهی طبخ شده بود، فضا را آگنده ازرایحه اشتها آوری کرده بود. بحدی که هر تازه واردی بخصوص جوانان. را به اظهار عقیده وامیداشت. و دوست ما هم به همه آنها تعارف می کرد. تا دختری  از کنار ما گذشت و فریا د تحسینش را همه شنیدند. و باز احمد اقا با اصرار فراوان مقداری از آن غذا را خواست که در بشقابی به او بدهد. که آن دوشیزه جوان مانع شد. و  دستش را جلو برد و گفت فقط کمی از اون برنج و در کف دستم بریزید تا بچشم و همین کافیست. و دوست مهربان و بهداشتی ما علیرغم میل باطنی پذیرفت ، و بعد هم مقداری از آن غذا رو در داخل بشقاب بسوی  گروه هم تیمی آنها برد.

 

 

اما در آن هنگام مصادف شدیم با یک گروه سه نفری اسپانیایی که با سرپرستی آقای رسول نقوی از علم چال باز میگشتند. و بعد از احوال پرسی و خسته نباشی، تعارف نتقلات و نون و غذا, آن گروه که با باز کردن قوطی های کنسروشان که کوچکتر از قوطی های معمول تن ماهی ما و حاوی خوراک گوشت قرمزبود. بعد  ازگرفتن یک قرص نان لواش که بصورت تا شده  که متشگل از چهار قسمت مساوی بود.سه قسمت آنرا بین خود تقسیم و یک قطعه باقی مانده را باز گرداندند. این سه تن اسپانیای دارای شغلهای مختلف و از شهرهای متفاوت کشورشان بودند یکی معلم و دیگری تاجر و نفرسوم که خیلی جدی و مصمم می نمود در رشته برق فعالیت داشت . و از ایالت باسک،از او پرسیدم که تکنسین و یا مهندسه؟ و او با لحن جدی و آمرانه و خیلی با افتخار چند بار تکرار کرد نه( worker.worker.) کارگر, کارگر برق, و دوست نگته سنج ما که با آنها غرق  گفتگو بود. و سر به سر او میگذاشت, و با مزاح اونو  به عضویت داشتن در  گروه جدایی طلبان باسک متهم میکرد, و او در باسخ  می گفت که دیگه ما در حال حاضر با دولت مرکزی مشگلی نداریم و این مسائل مربوط به گذشته های دور است.

از نحوه آمادگی و روند گوهنوردی آنها از آقای نقوی سئوال شد. و ایشان از قدرت بدنی فوق العاده  و رکورد و سرعت آنها گفت.

حال شما مقایسه بفرمائید از نظر فرهنگی نوع و روش تغذیه ما. چه از لحاظ کمی و کیفی و سایر موارد مشابه. به چه حد و اندازه متفاوت است. که موجب رکود و عدم کار آیی و نهایتا کم کاری میشود.

و میزان وقت مفیدی که مصروف اموری میشود که انگار ما در حالت عادی و در محیط  شهر و خانه خودمان هستیم و نه در کوهستان و اجرای برنامه کوهنوردی! و ای بسا که در حین اجرای برنامه های بزرگ هیمالیانوردی نیز از این قاعده تاسی میکنیم. و مستثنی نباشیم و عرف و عادت و روش ما گویا بالفطره تغییر ناپذیر است.

و عمده مشگل برنامه های سنگین رعایت ذائقه و تنوع و عادات غذایی ماست.که ناگزیر به ناچار بدون توجه به ارزش مواد غذایی و درنهایت نحوه و نوع مصرف و سرو آن از مشگلات عدیده ما ایرانیهاست.که وقت بسیار زیادی را صرف آن می باید کرد.

پس حکایت سعدی از باب دوم  گلستان. در اخلاق درویشان. در این ایام ماه مبارک صیام به لحاظ محتوا و عمق معنا, از ظاهر اجتناب, و به باطن توجه کنیم.بدور از رنگ و ریا و هر گونه تظاهری اعمالمان را متعادل کنیم.و پیرامون تهیه و تدارکات مواد  غذایی  و تعدیل مصرف آن به طریق صواب و شایسته در طول و هنگام برنامه های کوهنوردی, توجه به بیام  ,حکایت گلستان شاید خالی از لطف نبوده و نیست.

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٥/۱۸ ] [ ٧:۱٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه