کوهستان

هر آن که جانب اهل وفا نگه دارد             خداش در همه حال از بلا نگه دارد

حدیث دوست نگویم مگر به حضرت دوست       که آشنا سخن آشنا نگه دارد

دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پای        فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد

گرت هواست که معشوق نگسلد پیمان          نگاه دار سر رشته تا نگه دارد

صبا بر آن سر زلف ار دل مرا بینی            ز روی لطف بگویش که جا نگه دارد

چو گفتمش که دلم را نگاه دار چه گفت    ز دست بنده چه خیزد خدا نگه دارد

سر و زر و دل و جانم فدای آن یاری             که حق صحبت مهر و وفا نگه دارد

غبار راه راهگذارت کجاست تا حافظ                  به یادگار نسیم صبا نگه دارد

قزل ارسلان چون گوهری تابناک و زیبا, در میان سایر قلل خط الراس الوند چون دائم برف و کرکسین و بخشی دورتر؛ کلاغ لانه و آلمابلاغ و خان گرمز؛ در کانونی مستقر است که چشم اندازی متفاوت و ویژه از فراز دیگر قلل دارد. و از هر جناح منظری بدیع و دلفریب را به نمایش می گذارد. پیوند کوهها رابطه ای معنایی است.نحوه اسقرار! دوری؛ و نزدیگیهای آنها از یکدیگر,همه و همه مبین مفهومی انتزاعی است در جهان محسوسات ؛ که با قواعد عددی آفرینش منطبق است.از اینرو کشش و میلی وافر در دلهای کوهنوردان ایجاد می گردد به ویژه صعود زمستانی آن کوه مخروطی, که لذت و ارزش خود را دارد.


برنامه صعود به قزل ارسلان به همراهی تیم محترم کوهنوردی کارگران شهرستان همدان در جمعه مورخه 26 دی ماه 1393

لحظات روزها و شبهای زندگی ما چه تند و سریع در حال گذر است و عمر ما چه زود سپری میشود.اما بر جریان دقایق یگانه سرمایه جبران ناپذیر؛ یعنی عمرمان چرا واقف نیستیم.!گویا رودخانه زندگی همیشه جاری خواهد بود! و فرصتها همیشه در دسترس خواهند بود.افسوس ! اگر یارانی که ما دل بسته به آنها هستیم و دعوتمان را با بهانه جوییها به شگلی رد می کنند؛ و ما را تنها در برنامه  ها می گذارند و اهداف خویش را ترجیح می دهند! لیکن دل خوشدار که ما رشته مودت نگسلانده ایم.و عهد پیمان همان است که بود. وخداوند هیچگاه بندگان خود را تنها نخواهد گذارد.از این رو با همنوردان سعید و مسعود به هنگام طی مسیر جاده فرعی وهنان حد روستای نور آباد و  سربالایی تقاطع جاده حصار قره باغی جاده بسیار لغزنده بود و نمی شد جلوتر رفت. با بازگشت به پائین تر جاده دوبار تلاش کردیم اما لاستیک ها  هرز می چرخید  و ماشین از مسیر منحرف میشد لایه برف و یخ سطح جاده هم بسیار نازک بود و زنجیر بستن هم مناسب به نظر نمی رسید و قدری هم تردید و تنبلی داشتم که به ناگاه با عبور چند خود رو که ماشین ما مسیر راه آنها را به گونه ای در سربالایی مسدود نموده بود و امکان تردد برای سایرین ضعیف بود مواجه شدیم که اتومبیل جلویی ال 90 با علائم چراغ و هشدار بوق توانست از کنار ما بگذرد و دوخودروی دیکر پراید و سمند به سختی  کمی عبور کردند و متوقف شدند. دوستان همنورد عزیز  ما کوهیار احمد صابریون و عباس فراهانی از داخل خودروی ال 90 خارج شدند و به قصد کمک به ما برگشتند و سایرین نیز به آنها پیوستند و با تلاشی ستودنی بدون نیاز به بستن زنجیر با هدایت و حمایت و هل دادن دوستان گرانقدر مسیر را به سلامت پیمودیم و با پارک نمودن 4 دستگاه خودرو در میدان گاهی وهنان ؛ ناگزیر با تاخیرطولانی بسوی جانپناه قزل ارسلان به راه افتادیم هوا چندان فعال نبود و مسیر در جمع همنوردان یکدل به راحتی طی شد . دوستان همنورد سعید جهان آرا و مهندس مسعود عسگری مستقیما جهت صعود قله از مسیر قیف از ما جدا شده و بسوی قله حرکت کردند. و بنده به اتفاق دوستان همنورد عضو تیم کارگران جهت استراحت و صرف صبحانه و تعویض لباس و آماده شدن به جانپناه قزل رفتیم؛و پس از تغذیه  و توقفی طولانی به اتفاق چهار تن از همنوردان از مسیر صخره ای بسوی قله حرکت کردیم و تعداد 7 تن از اعضای تیم کارگران نیز به پائین مراجعت کردند. تیم ما با همدلی و یگانگی و همنفسی یاران همنورد در شرایطی مطلوب با یاری خداوند بر فراز قله ایستاد و در بازگشت از دهلیز قیف با رعایت تمام جوانب احتیاطی موجود؛ شب هنگام با حمایت روانی و  روشن نمودن چراغهای پیشانی  دوستان بزرگواری که در انتظار بازگشت  سلامت  ما از قله بودند به جانپناه مراجعت نمودیم.و پس از تغذیه و استراحتی گوتاه و جمع آوری کوله ها به سمت وهنان حرکت کردیم.

سعید و مسعود  در مسیر انتخابی بسوی قله.

قله در میان ابر و باد منطقه.

 

دل به امید صدایی که مگر در تو رسد     ناله‌ها کرد در این کوه که فرهاد نکرد

کوهیار عزیز و ارجمند, عباس فراهانی انسانی شریف و بزرگوار.

حرکت در مسیر صخره ای بسوی قله.

 محل اسقرار جانپناه قزل ارسلان از فراز مسیر قله.

تلاش بر روی مسیر و بازگشت دوستان  سعید و مسعود , از مسیر قله در داخل قیف قزل ارسلان.

دوست ارجمند و همنورد عزیز, کوهیار احمد صابریون شکیبا و مهربان

کوهیار مهدی تحسینی مربی تیم کارگران, پر توان و بردبار, صبور و افتاده حال و متواضع در کار جمعی.

سجده شکر و سپاس بر درگه باریتعالی  بر فراز قله قزل ارسلان. 

بر فراز قله سعید ...مهدی تحسینی و احمد صابریون.

همنوردان عزیز سعید مراد پور و مهدی تحسینی , عباس فراهانی ,و احمد صابریون بر فراز قله.

کوهیاران عزیز سعید مراد پور,عباس فراهانی , احمد صابریون و بنده بر فراز قزل ارسلان زیبا.  

کوهیاران عزیز و ارجمند سعید جهان آرا و مسعود عسگری که ساعاتی را به شکیبایی به انتظار در بازگشت ایمن ما متحمل زحمت شدند. خداوند نگهدارشان باد. 

 کوهیار عزیز و بزرگوار مسعود عسکری که بازیگوشیهای  کودک درون او از نگاه  و چشمانش قابل خواندن است .

مطالب این پست در حال تکمیل شدن است..

[ یکشنبه ۱۳٩۳/۱۱/٥ ] [ ٥:۳٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه