کوهستان

حیات تمامی موجودات زنده در سیاره زمین بستگی تام به عوامل بیولوژیکی دارد.بشر از آغاز پای نهادن بر زمین با دخل و تصرف به منابع حیاتی موجب دگرگونی طبیعت گردیده.اما این روند با شروع رنسانس و سپس با ورود به قرن بیستم و توسعۀ همه جانبه صنعت و رشد شهر نشینی آهنگ سریع تری بخود گرفت.بروز پدیده خشگسالی در طی سالهای گذشته زنگهای خطر را بصدا در آورده.اما هنوز ذهنیت اجتماعی ابعاد مخاطره آمیز این بحران را درک نکرده است.

سود جویی لحظه ای و کسب منافع آنی انسان عجول این عصر را  در تبادل  و مواجهه با طبیعت از رفتار اصولی و خردمندانه بدور داشته است.در پی کسب اندک سود مادی بنیان های حیاتی را مورد تهدید و تخریب قرار می دهیم.


دست نوشته ای از شادروان زنده یاد محمود اجل (گزارشی در مورد صعود به کرکسین یا کرگز).

در روستای وهنان در انتهای دره ای منتهی به کوه کرکسین در کنار جوی آبی که از چندین چشمۀ منشعب میشود تعدادی درخت کهنسال در آن مسیر از دیر باز وجود داشت که طی هفته های گذشته با نهایت تاسف قطع گردیدند. زمین سست و شنی منطقه که با کوچکترین بارش دچار فرسایش میشود بدون پوشش گیاهی وبا قطع درختان که در جای جای دره دیده میشود در معرض آسیب و تخریب است.باغهای این منطقه نیاز به اصلاح و کاشت نهال های جدید دارد تا دوبار احیا گردد.گرچه کمبود آب مسئله اصلی است اما در اینجا یک مانع نیست و می توان با بهره برداری از روشهای نوین آبیاری اراضی بیشتری را به زیر کاشت درختان جدید اختصاص داد.بنظر می رسد اغلب صاحبان باغها به شهر مهاجرت نموده اند و دیگر چون گذشته به اراضی باغی خود توجه ندارند.

[ دوشنبه ۱۳٩۳/٩/۳ ] [ ٦:٤٢ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه