کوهستان

حوزه ورود کوهنوردان به طبیعت و کوهستان محدودیت نمی شناسد.شهرها ؛ روستاها؛ مزارع باغها جنگلها و دریاها و رودها و دره و دشت ها و کوهها همه در عرصه دید و کامهای آنهاست.همۀ دگرگونیها و تغییرات را با چشم دل می بینند و می دانند.کوهنوردان به مثابه دیدبان ؛ هر گونه فعل و انفعال مکانیکی و زیست محیطی را با چشمان نافذ و تیز بین خود می بینند.اما چون در بخشهای اجرایی مسئولیت مستقیمی ندارند , اقدام بازدارنده و موثری جر آگاهی بخشی نمی توانند داشته باشند..و در قبال دستکاری و تخریبهای کوهستان جز اطلاع رسانی و ابراز تاسف و انزجار کار دیگری از آنها ساخته نیست!

گر چه دانی که نشود تو بگوی     بر رسولان نیست جز بلاغ

بخشی از جاده کشی غیر اصولی که ابدا بدان نیاز نبود جهت احداث پناهگاه در کرکسین.که موجب فرسایش شدید خاک گردیده و موجب تسهیل حضور شکارچیان در منطقه شده.


کوهستان کرکسین نیز از ادامه تخریبها توسط عوامل انسانی در چند سال اخیر مصون نمانده.و اجرای طرحهای بدون ملاحظات زیست محیطی باعث گردیده,علاوه بر بروز فرسایش ؛ حوزه وسیعی از گونه های گیاهی و تعدادی از درختان در دامنه نرم و سست خاک این کوهستان مورد تخریب و فرسایش زود هنگام واقع گردد.

بخشی از جاده که از روستای قاسم آباد آغاز شده و به پناهگاه کرکسین منتهی میشود.

 

حضور آسان کاوشگران و جویندگان گنج از طریق جاده مذکور که بر شدت وخامت اوضاع افزوده.

ایجاد کودال چاه مانند عمیقی در کنار تک درخت باز مانده از چنارهای کهنسالی در مجاور چشمه آب گوارای کرکسین که احتمال خشگیدن درخت و بیم تخریب چشمه دور از ذهن نیست.

[ شنبه ۱۳٩۳/۸/٢٤ ] [ ٢:۳٦ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه