کوهستان

برادر ارجمند و عزیز آقای عسگری در وبلاگ فاتحان خورشید پستی جدید تحت عنوان:

نگاشته و درج فرموده اند. امید است دوستان ملاحظه فرمایند. 

البته ما به وظیفه خود ذکر نابسامانیها و بازداری از تخریب محیط زیست و پاسداری و صیانت از کوهستان لحظه ای درنگ نخواهیم کرد.اما رسالت و وظیفه قانونی هیئت کوهنوردی و ادرات کل تربیت بدنی و حفظ محیط زیست غیر قابل انکار و تردید ناپذیر است. و پایداری گروههای و باشگاهها کوهنوردی بر مواضع زیست محیطی و استیفای حقوق کوهنوردان و صیانت از کوهستان از هر گونه تخریب تعدی.

از زمان پی کنی و احداث پناهگاه میدان میشان توسط کوهنوردان همدانی در حدود 47 سال می گذرد.


 و میتوان  گفت که بنیان ساخت چنین بنایی در آن روزگاران یک ضرورت تلقی میگردید. و رشد و اعتلای کوهنوردی و غنای مبانی بنیاد فرهنگی اجتماعی  و آموزشی بطور عام و خاص ( تشگیل دوره های آموزشی کارآموزی کوهنوردی) بطرز گسترده با حضور کثیر مربیان درزمینه های مختلف  فنی  در میدان میشان با تدریس و آموزش عرضه و ارائه میگردید. و این امر موجب وفاق و همدلی را نیز بین شرکت کنندگان و اعضای گروههای کوهنوردی فراهم می آورد. اکنون اگر به پنجاه سال گذشته نظر بیفکنیم، صعود به الوند بدین سادگی و راحتی نبود،بعد مسافت ، مسیر صعود، و نبود سازو برگ لازم ،و عدم امکانات.شرایط را به گونه ای دیگر رقم می زد.خبری از جاده گنجنامه نبود. و برنامه کوهنوردی از عباس آباد آغاز می شد. اما اکنون  سهولت اجرای برنامه کوهپیمایی،و حضور گسترده آحاد مردم،به خصوص در میدان میشان و استفاده از تسهیلات و امکانات رایگان و مجانی پناهگاهها.!!و عرضه خدمات صد در صد مصرفی، پناهگاهها را تبدیل به مکانی امن و راحت و بدون دغدغه و کنترل جهت وقت گذرانی و تلپ شدن افراد استراحت طلب و سپری نمودن اوقاتی خوش برای این دسته از اشخاص دانست که به رغمی کوهنورد نیز بدانان اطلاق می گردد. . که با تولید  انبوهی از ضایعات و زباله مواجه میشویم.

حال این معضل در بر دارنده چالش های متفاوت و حاد و وخیمی برای اولیای امر است و مستلزم هزینه های سنگین و سر سام آوری از بودجه و اعتبار هیئتهاست که می باید صرف فرهنگ سازی حفظ طبیعت و محیط زیست کوهستان، آموزش عمومی و تمهید امور قهرمانی و دیواره نوردی و هیمالیانوردی و رسیدگی به تمامی امور ذیربط، و پاسخ گویی بدانها دانست،در حالیکه بدون  احتساب کمترین در آمد از هر دو پناهگاه میدان میشان.

هیئت ملزم گردیده علاوه بر پرداخت حق بیمه یکی از مسئوولین شریف و زحمتکش پناهگاهها ماهیانه مبلغی نیز تحت عنوان حق الزحمه نیز بپردازد. وجهی بالغ بر 2/380/000 ریال در ماه . و سایر هزینه های نگهداری و تعمیر و مرمت و از همه مهمتر سوخت رسانی و تامین آن. و هزینه های سر سام آور سیستم گرمایشی جدید التاسیس که در سال گذشته پناهگاه شماره یک میدان میشان را تبدیل به هتل نمود. با بر آورد و تخمینی که با رشد حامل های انرژی پس از تصویب و اجرای قانون پرداخت یارانه ها و آزاد آعلام شدن نرخ سوخت مرعی گردید. حال با یک  حساب سر انگشتی ( بر فر ض اینکه مدیرکل فعلی موافق و حامی طرح که از هیچگونه پشتیبانی دریغ و مضایقه ننموده است) درسمت خویش ماندگار باشد.  سالانه با احتساب تعمییر و نگهداری سیستم گرمایشی پناهگاه به مبلغ تقریبی 30/000/000 ریال و تامین سوخت از قرار هر لیتر بدون پرداخت کرایه حمل به تخمین 20/000 هزار لیتر از قرار هر لیتر سیصد و پنجاه تومان. جمعا ، 120/000/000 ریال اعتبار لازم است.

و هیئت نیز هیچگونه عایدی و درآمدی از هر دو پناهگاه ندارد.در صورتی که اگر با مزایده سپردن آنها به اجاره و یا مدیریت نمودن ،میتوان مبالغ معتنابهی از فروشگاه و بوفه و سایر خدمات ارائه شده کسب، و در راه رشد و سازندگی و حفظ کوهستان هزینه نمود.

لازم به یاد آوری است،نحوه جمع آوری و نقل و انتقال و امحای زباله منطقه غیر اصولی و موجب آلودگی و تباهی زیست بوم منطقه و آبهای جاری سطحی و چشمه ها ست. در ضمن  از طراحی و نصب سیستم فاضلاب که از اهم نیازهای ابتدایی است اصلا خبری نیست. و با توجه از استقبال و حضور گردشگران و کوه گردان، و استفاده از سرویسهای بهداشتی ،لزوم پرداختن به آن از حیاتی ترین بخشهای توسعه پناهگاهها  در گستره زمان با رعایت موازین طبیعی و زیست محیطی است. که مسئوولین محترم در ابتدای طرح تاسیس پناهگاهها چه در میدان میشان، و طرح نیمه کاره پناهگاه غیر ضروری کلاغ لانه و پناهگاه غیر مجاز کرکس. میباید به بدیهی ترین و اصولی ترین نیازها،یعنی رعایت موازین زیست محیطی و طراحی و بکار گیری سیستم فاضلاب استاندارد بهداشتی طبق آخرین متد مهندسی روز دنیا.  بیندیشند، و بعد اقدام نمایند.

حال جناب اقای مسعود عسگری عزیز نگته سنج دلسوز و مهربان با تمام گرفتاریها، بدهیهای هفت ماهه هیئت گذشته، به سرپرستان و مربیان، ورزشکاران سالن سنگنوردی، و غیرو غیره. تیم هیمالیانوردی با حضور دوستان همدل همراز تشگیل و اعزام می نمائیم. و به زعم خود مستقلش نیز مینامییم . اعضایی که نه درد محیط زیست دارند، نه غم کس؟حال چرا موتورسواران عزیز بدون پیست کوهستانی از این خان یغما بی نصیب بمانند.مگر اینجا را قرار نیست به محل تمرین و استقرار آمادگی تیمهای ملی کمیته المپیک در ارتفاع قرار دهیم ، و در صدد احداث ابنیه مربوط هستیم؟ مگر چند هفته گذشته حضور عظیم دوستان ورزشکار تیر اندازی با کمان را با آن همه خیمه و خرگاه ملاحظه نفرمودید؟ که منطقه راه عبور میدان میشان را با نصب موانعی محدود و محصور نموده بودند.و جای شگفتی ایستکه محل پرتاب و تیراندازی درست عمود با جهت وزش باد منطقه بود. مگر نه اینکه ساکن و ثابت بودن هوا و نبودن کوچکترین وزش  نسیم ، از اصلیترین نکات استقرار و شرایط برگزاری تیر اندازی با کمان است.مطالب بیشتر را در این وبلاگ ها ملاحظه فرمائید:

پویان:http://poyakoh.blogfa.com/

مگما:http://magma.blogfa.com/

دیار الوند:http://www.mishan.blogfa.com/

[ دوشنبه ۱۳٩٠/٥/۱٠ ] [ ٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه