کوهستان

رقابتهای نهفته با خود و یا با دیگران به اشکال مختلفی به منصه ظهور می رسند. روند طبیعی جهان خلقت بر اصل و مدار تکامل است,از لقاح یک جفت سلول جنسی گرفته , تا پرواز زنبورهای عسل بر فراز آسمان, و موفقیت یک زنبور نر به راه یابی به حریم ملکه خود تائیدی بر این مدعاست.

روح کمال یابی و کمال جویی انسانی در فطرت باطنی او نهفته است,و او را بسوی مراتب عالیه سوق می دهد.اما چون غفلت و نسیان و شتابزدگی, جزء ذات وجود ابنا بشر بوده و لاینفک و لاتجزای اوست.ناگزیر آدمی در تشخیص درستی مصداقها در تردید و دو دلی , بعضا,مانع حصول نتیجه مثبت  می گردد.حرکت و فعالیت موجب پالایش و صیقلی شدن روح گردیده و نا خالصیها را از وجود آدمی می زداید. کاهلی: ضعف و پریشانی و حیرت و سرگردانی را می افزاید.


کوهنوردی متکی بر عناصری مادی و معنوی در گسترۀ طبیعت ساری و جاری می شود , و ذات طبیعت چون آینه ای سرشت باطنی و افعال ظاهری هر انسانی را به وضوح آشکارا و هویدا می سازد.و چون نقادی بی طرف, سره و ناسره را از هم تمییز داده, و چون محکی است که خالص را از ناخالص تشخیص می دهد..

به کوه بدیده احترام می نگریم و پای در حریم مقدسش می نهیم, و میدانیم اگر بار ندهد بر فراز سنگی کوچک و چه بسا دیواره ها هرگز یارای گام نهادنمان نیست! در خویش فرو می رویم. و بر بلندای کوه به جستجوی معبود خویش پر و بال می گشائیم.و در چکاد کوهها سر بر درگاه عظمتش می سائیم؛ باشد رستگار گردیم.

 

غرور و خود خواهی با روح کوهنوردی سازگاری ندارد.بلکه خود شناسی و آگاهی, دوستی و تعامل و همبستگی و همکاری و تعاون لازمه آنست.از اینرو در برنامه های مختلف با دوستان همنورد جدیدی آشنا شده و از تجربیات گوناگون یکدیگر بهرمند می شویم.

برنامه قزل در حالی با دوستان هماهنگ شد, که تصور می کردم,از روستای وهنان تا جانپناه شاد روان خلیل عبد نیکویی  که به همت او و مساعی سایرین در سال 84 بنا گردید در حدود سه ساعت پیموده شود.

 اما طی این مسافت با برف کوبی سنگین به درازا کشید.شرایط سطح برف پس از بارشهای اخیر هنوز سست و ناپایدار است. و امکان ریزش بهمن در تمامی معابر کوه محتمل بود.  عبور از گذر گاههای مخاطره آمیز اجتناب ناپذیر می نمود؛ برف کوبی کل مسیر را دوستان عزیز سعید جهان آرا و مسعود عسگری  عهده دار شدند،با توقفی گوتاه در جانپناه و صرف صبحانه ,چهار تن از همنوردان در آنجا ماندند .و در حالیکه باد شدیدی می وزید به اتفاق سه تن از همنوردان(سعید جهان آرا که بیشترین آمارصعود به قزل را دارد,مسعود عسگری مدیر وبلاگ فاتحان خورشید,جواد زارعی مدیر وبلاگ شازده کوچولو) بسوی قله حرکت را آغاز کردیم.

برفهای تازه! زیبایی خاصی را به قزل ارسلان بخشیده بود.مسیر قیف اغواگر و فریبنده بود.و مخاطرات خاص خود را داشت.کوهستان در سکوت تنهایی خویش نفیر وزش باد را با صدای گامهای ما ترنم می کرد. و دانه های  الماس گون برف را بر سپیدی دامان کوه از فراز و فرود بر روی صخره ها تا بلندای قله بر هوا می گسترانید. و چهرۀ دلربای عروسان سپید پوش را در اذهان تداعی می نمود.کوهستان در انزوای طبیعی خویش دور از اغیار, میزبان ما بود و به مهربانی و لطف پذیراگر چشمهای مشتاق , و قدمهای روندۀ ما را بر سینه خویش استوار و پای بر جای میداشت.اطمینانی در کار نیست.توده های برف به راحتی ممکن است به حرکت درآیند و بهمن عظیمی به وجود آید.

رعایت نکات ایمنی تضمینی صد در صدی ندارد,زیبایی و سپیدی و نرمی برف هیچگاه در ظاهر تداعی گر خشم و غرش تندرسای ریزش بهمن مهیب نیست.و ذهن ساده تصوری از مرگ و نابودی از ریزش بهمن در افکار خویش نمی پروراند.اما روح کوهنوردی با ماجراجویی و خطر کردن عجین است. خطر را می شناسد حوادث را تخمین می زند.توانایی و امکانات خود و دیگر همنوردان را می سنجد.

شراط آب و هوا را مد نظر قرار می دهد.و آنگاه که اجرای برنامه ای را درحد توان و دانش و امکانات خود متصور دانست پای در راه می گذارد. شازدۀ جوان برای اولین بار صعود زمستانی را تجربه می کند. او جوانیست بردبار فکور و بی ادعا ؛که در زمینه های اجتماعی فعال و پر شور است دوستان زیادی در بین وبلاگ نویسان سراسر کشور دارد..و با آنها ارتباطی مثبت و خوبی دارد.

 

سعید جهان آرا عاشق قزل ارسلان ,که در زمستان امسال ده بار قزل را صعود نموده است.در حال پیشروی

برفراز قله قزل ارسلان دوستان در کنار سکوی قله ایستادند, و از شازده که اولین صعود زمستانی را تجربه می کرد, خواستند نخستین فردی  از تیم ما باشد که بر فراز قله می ایستد.

مسعود عسگری نیرومند و پر توان.

شازده در حال فرود از مسیر دهلیز قله.

مطالب افزونتر را : در وبلاگ شازده کوچولو ملاحظه بفرمائید.

[ یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۱ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه