کوهستان

میل و علاقه هر انسان و گرایش و تعلق خاطرش به پدیده ها و مسائل , به اقتضای تفکر و منبعث از نیاز های عاطفی و مادی و معنوی اوست,

و مشابهت کردار و فعل و انفعال رفتاری افراد ریشه در خواست درون و تمایلات فطری آنهاست.در نتیجه سطح توانایی  و تداوم عملی اشخاص و کامیابی آنها از صهبای شراب وجود در گستره گیتی متفاوت و مبتنی بر ظرفیت درونی آنهاست.که در نهایت ضمن فعالیت و ادامه و یا در پایان کار نشانه های بارز رضایتمندی در سیما و رفتارهای اجتماعی آنها پدیدار و قابل تشخیص و رویت است .

در نتیجه بدین استنتاج یقین حاصل می شود : در کوه نوردی نیز به مانند دیگر زمینه ها باید تفاوتهای فردی و اجتماعی و قابلیتهای شخصی خود و دیگران  و سایر همنوردان را بشناسیم و بدانیم؛ تا آگاهانه تر و ایمن تر و شاداب و خرسند برنامه های کوه نوردی را طراحی و ادامه بدهیم.


آدینه گذشته به منوال متداول هفته های قبل به همراهی دوستان همنورد جهت صعود به قزل ارسلان عازم روستای باستانی وهنان شدیم. شرایط آب و هوایی منطقه با استخراج از سایتهای http://freemeteo.com

http://www.mountain-forecast.com/ مبین هوایی فعال و وزش باد نسبتا تندی بود.دیر زمانی به منطقه قزل ارسلان نیامده بودیم؛اما از وضعیت جانپناه و تعمیر و رنگ آمیزی و عایق کاری و مفروش نمودن کف آن توسط  تلاش و زحمات بی شائبه چند تن از دوستان کوهیار؛ بی خبر نبودیم.که به همت و مساعی کوهیار سعید جهان آرا و مهندس مسعود عسگری جانپناه قزل ارسلان جهت برنامه های زمستانی سرو سامان یافته و مرمت شده.

برنامه آن روز ما بدون صعود به قله خاتمه یافت؛اما سعید و علی هر یک به تنهایی بدون صرف صبحانه قله های قزل و دائم برف را صعود نمودند. و در هنگام صرف ناهار به ما پیوستند.

(دهگده بدون کدخدا) ! منطقه ییلاقی عشایر وهنان که اخیرا بصورت روستایی جدیدالتاسیس خود نمایی می کند. 

افزایش قیمت دام و فرآورده های دامی  در سالهای اخیر موجب افزایش حضور تعداد چشمگیر عشایر و دامهای آنها شده و مراتع ظرفیت  تعلیف این تعداد دام را ندارد.و درنتیجه آسیب جدی در این سالهای کم بارش بدین چراگاههای طبیعی وارد گردیده. و همچنین عشایر جدید با تفکری شهری و الزاماتی رفاهی که برای خویش قائل هستند چهره کوهستان را دگرگون و خواسته های رفاهی خود را بدان تحمیل می سازند. 

[ دوشنبه ۱۳٩٢/٩/۱۱ ] [ ٤:٥۱ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه