کوهستان

وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم     که در طریقت ما کافریست رنجیدن

شرایط آب و هوایی آذر ماه در سالهای نه چندان دور در مناطق سرد سیر کشور, گویای تصویر پر رنگی از زمستان بود.و شدت سرما و میزان بارشهای جوی در منتهی اوج و اعتدال قهری خویش خود نمایی می کرد .از اینرو کوهستان بستر مناسب و مستعدی از ذخیرگاههای آب محسوب میشد.اما متاسفانه تغییر تدریجی آب و هوا ,حاکی  از بحرانی بودن شرایط  زیست محیطی است.که دخالتهای ناروای انسانی ,موجب همه ی این نارسائیهاست.


صعود در نخستین روز آذر ماه از روستای زیبای وهنان  که طییعت پائیزی با بارش برف دوشینه آراسته و مزین گردیده بود, حال و هوای دیگری داشت, که باعث انبساط خاطر و نشاط می گردید.به ویژه زنده شدن خاطرات سال گذشته در معیت استاد عیوضی را که جهت گشایش مسیر پدر در دیواره کرکسین پس از یکسال؛ مجددا تداعی و باز سازی می شد, با دیدن سگی که در دو روستای قاسم آباد و وهنان  طبق معمول از پی مشتاقان تا ستیغ کوه همنوردان را دنبال و همراهی می نماید ,با آن مواجهه شدیم. با این مخلوق با وفای پروردگار که سرشار از محبت و حق شناسی است ,در راه مصادف شدیم تا بدانیم شرط دوستی و میثاق بر چه پایه و منزلتی استوار و پا بر جاست. و از نسیان و خواب غفلت بر خیزیم و آگاهانه قدر و منزلت خویش و دیگران را بدانیم. و چشم بسته و نادان وار پای در کوهستان؛ این آینه تمام نمای شگوه بدایع آفرینش ننهیم. و چشم عبرت باز کنیم و بدانیم, ندانسته! بدون دانش و بی راهنما و دلیل راه پای در راه نهادن بی یار و همرهی خضر چه عقوبتهای تلخی به همراه خواهد داشت.

افسوس بر آنکه, همچو مرغ مقلد! مبتنی بر توقع باطنی و پیش فرضهای شخصی خویش چشم فرو بسته بر محدویتها و واقعیتهای موجود به راهی ناشناخته و مقصدی نامعلوم رود و مسیر را بن بست و مسدود یابد, و جمله جهانی را وامدار و بدهکار خویش تلقی و عنوان نماید.

 پناهگاه و فلسفه ایجاد آن در دوران طلایی اعتلای همه جانبه ی مردمی آن ناظر بر رشد همه جانبه کوه نوردی و پایگاهی مطمئن جهت صعود به ارتفاعات بالاتر و مناطقی دور دست از کوهستان محسوب می شد, به جهت تمرین و پیمایش خط الراسها به ویژه در فصول زمستان  و دست یابی امن و مطمئن به قلل دیگر نه صرفا توقف و وقت گذرانی و بیتوته نمودن! آیا فرصت و رخصت این پرسش را دارم ؟فرضا در فصل زمستان یا تابستان از امکانات عالی و منحصر بفرد پناهگاه یخچال ,بطور شایسته بهره وری و یا بهره مندی به منظور صعود به یال اردک مردک شده است؟

آری پناهگاه کلاغ لانه که به همت و کوشش جامعه ی کوهنوردی در سال 1358 احداث شد.پایه و مبنایی گردید تا دیواره نوردی در شهر همدان توسعه و قوام یافته و کارنامه درخشان اسامی افردای که برگهای زرین تاریخ کوه نوردی کشور بدان مزین گردیده همه از امکانات منحصر بفرد آن به طرز درست بهرمند شدند. و همگان نیز بر آن معترفند و اذعان می دارند.

[ دوشنبه ۱۳٩٢/٩/٤ ] [ ٥:٤٤ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه