کوهستان

سخنانی حکمت آمیز از سید و سالار شهیدان امام حسین علیه سلام.

 بدنیا بی اعتنا باش!

 ای پسر آدم! لختی با خود بیندیش

 و بنگر که پادشاهان و زورمندان کجایند؟ آن نیرومندانی که در برابر ناتوانان مشت گره می کردند و باد در گلو می انداختند؟ کجا رفتند,دنیا دارانی که به خانه و باغ و املاک خود می نازیدند و چشمشان در برابر توده های طلا خیره می شد؟ آخر کجا هستند آنانکه خانه ها بنا کردند,نهرها احداث نمودند,درختها کاشتند,شهرها ساختند؟همه خاک شدند و بر باد رفتند,مردند و دنیا را به دنیاداران و زر پرستان حریص و طماع دیگر واگذاشتند.همه در خاک سرد گور خفته اند و از هیچیک نوایی یر نمی آید,سکوت سرد و مدهشی همه را فرا گرفته است.همه چشم از جهان فرو دوخته اند و همۀ مابزودی به آنان خواهیم پیوست.

ای پسر آدم!مغرور مباش,خودسری مکن باد در بینی میفکن,و بچند روز زندگی عاریت دل مبند.

بهوش باش که ناگهان با سر بر زمین خواهی آمد و کودالی تنگ و جایگاهی پر از جانوران موذی ترا در آغوش خواهد گرفت,به پیشگاه عدالت پروردگار خواهی شتافت و در دادگاه با عظمت و پر شکوه , دست و پا و  اعضای تو به اعمال نیک و بدت گواهی خواهند داد.

آن روز استکه قدمهای استوار در پیشگاه عدل الهی می لرزد و بر اندامهای قوی رعشه می افتد و دلها از حلقوم ها بیرون می آید و اضطرابی عجیب همه را فرا می گیرد.

در آنروز,نیکو کاران و حقیقت پرستان,رو سپید, و تبهکاران و ستمگران و زورگویان, رو سیاه و رسوا خواهند شد. رازهای نهفتۀ عالمیان آشکار و بر ملا می شود و میزان عدل الهی نیکی ها و بدیها را می سنجد.

ای پسر آدم! بیاد آور که پدران و پسران و خویشاوندان تو چگونه چند صباحی درخشیدند و خاموش شدند.

از گذشتگان و کردار آنان عبرت بگیر, زیرا دیری نخواهد پائید که تازیانه مرگ بر سرو روی تو خواهد خورد و چنگال عفریت مرگ گلویت را سخت خواهد فشرد و تو نیز بسوی پدرانت خواهی شتافت و چشم حریص را خواه و ناخواه از دیدن دنیا فرو خواهی بست و عبرت دیگران خواهی شد.

کجا هستند پادشاهان و فرمانروایان؟پس چرا حکومت خود را از دست دادند؟دیدید که عاقبت ساقی اجل داروی تلخ مرگ را به آنان چشانید؟

این شهرهای زیبا را که می نگرید عاقبت ویران خواهند شد و بنا کنندگان این شهرها طعم مرگ را خواهند چشید.مال و منالی را که با حرص و آز اندوخته اید بدست وارثان شما خواهد افتاد و خانه هائی که آباد کرده اید بر سر آیندگان خراب خواهد شد..

[ پنجشنبه ۱۳٩٢/۸/٢۳ ] [ ٧:۳٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه