کوهستان
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران:
 
سد گتوند در هفته جاری آبگیری می شود
هم اکنون دو واحد نیروگاهی آن به پیشرفت 100 درصدی رسیده است که در صورت ارتفاع گرفتن آب مخزن آماده راه اندازی بوده و دو واحد دیگر نیز تا پایان شهریور به اتمام می‌رسد.
ایلنا:مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت:سد گتوند علیا بعنوان بلندترین سد خاکی کشور به ارتفاع 182 متر در هفته جاری اولین مرحله آبگیری خود را تجربه خواهد کرد.به گزارش خبرنگار ایلنا،محمد رضازاده امروز در جمع خبرنگاران با از آبگیری سد گتوند در هفته جاری خبرداد و افزود: این سد در کنار خود، 2 هزار مگاوات نیروگاه نیز خواهد داشت.

وی با بیان اینکه سد گتوندعلیا پس از سد کرخه دومین مخزن ذخیره آب کشور محسوب می‌شود، یادآور شد: دریاچه این سد نیز می تواند 4.5 میلیارد مترمکعب آب برای مصرف استان خوزستان ذخیره کند؛ ضمن اینکه دریاچه این سد نه تنها بزرگترین دریاچه بر روی رودخانه کارون محسوب می‌شود، بلکه بعد از دریاچه سد کرخه، دومین دریاچه بزرگ سدهای کشور است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با اشاره به اینکه این طرح یکی از پروژه‌های بزرگ و از شاهکارهای مهندسی کشور و منطقه به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: در سد گتوندعلیا حدود80 میلیون مترمکعب عملیات خاکی انجام شده که بیش از 32 میلیون مترمکعب آن عملیات خاکریزی بدنه سد بوده است.
وی در خصوص نیروگاه گتوندعلیا نیز گفت: هم اکنون دو واحد نیروگاهی آن به پیشرفت 100 درصدی رسیده است که در صورت ارتفاع گرفتن آب مخزن آماده راه اندازی بوده و دو واحد دیگر نیز تا پایان شهریور به اتمام می‌رسد.
رضازاده با اعلام اینکه همه تمهیدات لازم برای آبگیری سد گتوندعلیا در بالادست و پایین دست همچنین در طول رودخانه کارون در نظر گرفته شده، یادآور شد: در استان خوزستان نیز هماهنگی خوبی برای اجرای عملیات آبگیری طرح گتوندعلیا با تشکیل ستاد ویژه با حضور استاندار و معاون آب وزیر نیرو شکل گرفته است.
مدیرعامل آب نیرو در پاسخ به سئوالات متعدد راجع به تاثیر اجرای این پروژه بر کیفیت آب کارون و همچنین کشاورزی منطقه، تصریح کرد: با اطمینان تاکید می‌کنیم هیچ نگرانی از بابت اجرای این پروژه و تاثیر منفی بر کیفیت آب وجود ندارد و به طور قطع اجرای این پروژه کیفیت آب و شرایط کشاورزی منطقه را بهبود خواهد بخشید.

پایان پیام

1390/5/4 - 12:43  منبع خبر: خبر کذاری ایلنا,http://ilna.ir/newsText.aspx?ID=198485
کد خبر : 198485  
[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٥/٤ ] [ ۱:۱۳ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه