کوهستان

ن وَ الْقَلَمِ وَ مَا یَسْطُرُونَ    سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسد.

وجه تسمیه صعود قلم و نام گذاری زیبا و شایسته  آن حاکی از حرکت معنوی و صعود فرهنگی است.که پایه گذاران آن بر اهمیت این اصل قطعا واقف و آگاه بودند.تا قلم و قدم  تواما و مشترک و همسو راه اعتلا و آگاهی و برادری و دوستی را  بپیمایند. تا قلم و قدم حریم خود را بشناسند و حرمت و اعتبار خویش نشگنند.

به ویژه ذر زمانیکه رشد کمی و کیفی برنامه کوهنوردی  در سطح کشور موید توجه خاص است. و این مهم  در عهده توان و مقدورات همه ی دست اندرکاران نیست.

 خوشوقتانه ارتباط گرم و صمیمی کوهنویسان کشور  مبتنی بر بنیادهای اخلاقی  و دوستی و مودت بوده و تعارض و اختلافی در بین آنها دیده نمیشود.بلکه تنوع سلیقه گاهاً در عملکردها مشاهده میشود ؛که این امر نیز باعث بهتر  شدن امور می گردد.

صعود قلم متولی و صاحبی ندارد.تا اندیشه ها و دلنوشته ها را کانالیزه و در مسیر هدف و  کسب سودی خاص قرار دهند. هیئت اجرایی با تصویب و انتخاب شرکت کنندگان در همایش قلم برگزیده می شوند. و میزبان و برنامه پیشنهادی آنان نیز به رای و  دلخواه وبلاگنویسان مشخص و انتخاب می شود. و بر میزبان وظیفه  خاصی تحمیل نمی شود. هر چند ما ایرانیان در پذیرایی از میهمان سنن دیرینه ویژه ای داریم. و خود را ملزم  به رعایت آداب  و تگلف در آن می دانیم. و این شیوه سرشت مردمان ایران زمین است, و در هر بخش از کشور عزیزمان  میزبانان با مدیریت و امکانات و توانمندی و در شان  و توان خود در مواجهه و پذیرایی با میهمانان شرایط و روش و نحوۀ پذیرایی خود را به نمایش می گذارند. و میهمانان نیز هیچ گونه انتظار  و توقعی ندارند.

اگر هشتمین صعود قلم در گنبدکاووس پیشنهاد و برگزیده نمی شد . احتمال صعود قلعه ماران برای اغلب شرکت کنندگان و یقینا جهت بنده متصور نبود.


استاد عیوضی در حال ایراد متن سخنرانی ارزشمند و  با محتوای خود در مراسم افتتاحیه.

 آقای شاه محمدی میزبان هشتمین صعود قلم در مراسم رسمی افتتاحیه در سالن اجتماعات داشگاه  آزاد اسلامی واحد گنبد کاووس

سی سال از آخرین دیدار بنده از شهر گنبد کاووس می گذشت. و اکنون هشتمین صعود قلم بهترین فرصت برای تجدید دیداردوستان کوهنویس وباز دید ازطبیعت آن شهر و صعود به ارتفاعات زیبای آن خطه از مهین عزیزمان  بود. شخصیت اجتماعی و ویژگیهای  آقای شاه محمدی با سرشتی مردمی و مهربان ؛ و جاذابه های تاریخی و طبیعی  گنبد کاووس؛ (که برج آرامگاه بوعلی سینای همدان آثر طراح و سازنده آن آقای مهندس هوشنگ سیحون؛ متاثر و الهام گرفته از برج آجری قابوس وشمگیر زیاری است ) که در برگزیده شدن آن  شهر بعنوان میزبان هشتمین همایش صعود قلم بی  تردید از اثر گذارترین پارامترها محسوب می شد. و در عمل نیز همگان به ویژه شرکت کنندگان در این صعود به این مسئله با خاطری حاکی از رضایت و خشنودی  معترف و صحه گذارند.چون میزبان با  گردآوری مجموعه ای از امکانات که ره آوردی از اخلاص و اشتراک مساعی و مودت تمامی دست اندرکاران یکدل و متحد آن دیار بود ؛ محصولی از رفاه و آسایش و آرامش میهمانان را فراهم  نموده بودند.و جا دارد از یکایک آنها تشکر نمایم.

در ادامه برنامه های افتتاحیه برگزاری نمایشی با لباس زیبای ترکمنی بود.که مورد توجه و رضایت شرکت کنندگان در این همایش قرار گرفت.

اجرای نمایشی زیبا و دیدنی توسط گروه هنرمندان تئاتر با لباس محلی ترکمنی که فرهنگ غنی و دیرین ایران زمین را  جلوه گر می سازد و باعث استحکام وحدت ملی مردمان این مرز و بوم و حفظ تمامیت ارضی ایران عزمان  است.

 در طول این همایش دیگر سخنی از شگوه و نارضایتی  و انتقاد بطور عام نبود تا دلها را سرد و مایوس کند.

همه هم نوا و همراه و دوست و یکدل بودند. افرادی اخیراً در این همایش افتخار حضور و آشنایی با آن عزیزان را داشتیم؛با نظرات سازنده و سودمند.ذهن و دلهایی فارغ و مصفا از تلخی ها و شیرینی ها ؛ و عاری از آشفتگیها و کدورتهای دیرین و جهت گیریهای جناحی و گروهی! اینجا دیگر اینهمه ساز نارسا و ایراد و گله گذاری  که بخصوص در یک ساله گذشته محسوس است:محکوم نمودن و باز خواست و پرسش و نقد بی ثمر و اصرار درآن خبری نبود! حتی دل نازک دوستانی ازحاشیه تعارفات !مراسم شایان پذیرایی و مراسم افتتاحیه که در هر جا با صلاحدید میزبان معمول و متعارف  است.بلحاظ پرداختن به متن اصلی برنامه و تحمیل ننمودن تگلف و سختی به میزبان به این امور راضی نمی شد, و همه چیز در سادگی می انگاشتند و می پذیرفتند.  البته در جهان گل بی عیب نداریم و هرگز نظر این نبوده و نیست. انسان جایز الخطاست و سهو و نسیان و لغزش وجود دارد. اما ایراد گرفتن و محکوم کردن نیز حدی و حدودی دارد. و هر که با انصاف کلاه خویش را قاضی کند. یک تنه به محکمه نمی رود. بنده ی پر عیب و خطا اشتباهات فراونی داشته و دارم و بدان معترفم. رسیدن به مقصود در کوهنوردی هدف غایی هر رهرویست و رسیدن به نتیجه مطلوب ما را ناگزیر وا می دارد درهر برنامۀ کوهنوردی ضمن آشنایی و قبول و رعایت تمامی نکات فنی و ایمنی با تلاش و پافشاری مقاومت کنیم تا فعالیتمان به نتیجه رسیده و به موفقیت نائل شویم. و رعایت این حد و مرز در افراد مختلف گوناگون و متفاوت است. و قیاس و سنجش ما نباید با ظرف و معیار ما مورد سنجش و به قضاوت گذاشته شود. تا نتیجه نقد و بررسی ما همه جانبه و مبتی بر شناخت کامل همه ی متغیرها باشد. و در نهایت تحذیر و راهنمایی  و ارائه طریق و روش حل مسئله به بهتر و کامل شدن کارها بیانجامد.نه از تکاپو انداختن و ایجاد ترس و هراس و مانع شدن.الیته اینها برداشت و نظر شخصی است و نمی توان با قطع و یقین نظر صائبی را عنوان نمود بلکه همه امور نسبی است. و ما نباید از شاهراه اخلاق و انصاف و عدالت خارج شده؛ و خدا را فراموش کرده, و ازغریزه و نفسانیت خویش پیروی کنیم. ای کاش پیشکسوتان ارجمند و استاد عزیزآقای کیومرث بابازاده و عباس محمدی و دیگر عزیزان حضور می د اشتند. و چهره به چهره و رو در رو حرفها گفته و شنیده می شد تا اینقدر جبهه گیری و سخنان بی ثمر, آلام سنگین و دردهای شگننده خانوادههای معزز درگذشته در کوهستان را بیشتر نمی آزرد.

چرا؟ اینهمه تفرقه ,جدایی , و خود رایی . متن و عبارتهای روایی و مکتوب و محتوای آنها در وبلاگها چرا نباید رسا و شیوا سازنده و امیدوارکننده نباشد. توهین و بد اخلاقی پدیدۀ ره کشا و با ثمری نیست. تا از اشتباه و گجروی و لغزش ممانعت کند.کاشت تخم نفاق و کینه و عیبجویی لهیب خرمنهای سوخته را ملتهب و شعله ور می سازد و مرهمی به زخمها و آب سردی به اطفای آتشها نیست.       

 برج  بسیار زیبای آجری قابوس که یادآور و تداعی کننده برج آرامگاه بوعلی سینا در همدان است .که مهندس طراح و سازنده آن آقای مهندس هوشنگ سیحون با الهام و اقتباس و برداشت از برج قابوس وشمگیر آن را طراحی و بنا نموده است.

استاد عیوضی  در کنار دوست دوران  تحصیل دانشکده جناب آقای مصطفی صیادی  از  اساتید و بیشکسوتان ورزش کشور که در شهرستان گنبد کاووس و در جریان صعود قلم افتخار آشنایی و همراهی با ایشان را یافتیم.

چشمه گل رامیان زیبا و آرام بخش.

مراسم استقبال  با شکوه و دیدنی  با (آئین مذهبی دود اسفند و قرآن )در بدو ورود به روستای باقر آباد توسط اهالی خونگرم منطقه با لباسهای الوان زیبای محلی

همنوردان با گذر از زیر کتاب آسمانی قرآن  بسوی کوهستان حرکت تیمی آغاز می گردد. 

دوستان خوب و سخاوتمند خلیل آبادی چون همیشه با تحفه های ارزشمند از دیارشان انگور و کشمش در این همایش صعود شرکت نمودند. در تصویر چهره های آقای دکتر حسین صداقتی و آقای سید علی  صلاحی و همسر محترمشان در حال توزیع سوغات خلیل آباد دیده می شوند. 

هزاری خوب و عزیز که تورم در اقتصاد خوب و مردمی او راه ندارد. و عدالت گستر است.قدرش را بدانید تا دچار تورم و افزایش هزینه ها نشوید!

عبور از جنگل بسوی بناهگاه

ازدواج و اهلیت یافتن , اعتبار  و حرمت داشتن عزت و بزرگواری امن و آسایش و رفاه و مقبول بودن .بقول شیخ سعدی تا کودکان برآوردم دگر کودکی نکردم.

خانواده ای  کوهیار و همراه که هم نفسی و بودنشان امن و آرامش و عاطفه های انسانی را می افزود. و مودت و شفقت و مهربانی و یگانگی را در دلها بارور می ساخت. این همه خوبیها در کوهنوردیست که چون  زندگی رودیست  جاری و خروشان و با برکت .با عرض تبریک و آرزوی سعادت و شادکامی برای خانواده محترم ارجمند آقای مرتضی صلاحی فرد. این قطعه عکس  زیبا از وبلاگ وزین کومالیا برگرفته شده است

رهرو چو بود بی مونس و بی همراه          خرسگ بازد بر فراز قله ها او تنها.

عکس فوق از آلبوم ششمین همایش صعود قلم است ‘و آقای مرتضی صلاحی فرد را بر روی قله یخچال صاحب الزمان علیه سلامإ بلندترین قله شهر همدان ملاحظه می فرمائید.  ‌

چوپانی  با صفا؛ میانه اندام و قوی بنیه , از دیار کوهستان قلعه موران با پای افزاری از چارق که جوراب و مچ پیچ او دستبافته از پشم گوسفندان بود و کفش او چارقی ازلاستیگ که خود او دوخته و پرداخته بود. ساده و رها بدون نیاز به  مصرف گرایی و یا کسی و چیزی!  تاوان وابسته بودن بر دامنش نیست. کاش ما هم چون او بی نیاز و عاری از وابستگی بودیم.چون شبان موسی رستگار و راست کار بدور از رنگ و ریا, صاف و با صفا.

 

نحوه به با کردن و بوشیدن چارقها را با دقت ملاحظه بفرمائید

به گفته او بسیار نرم و خنک راحت است در تابستان.

کوهیاری خوش سیما و خوش آوا مترنم و شاد و نرم سبگ از شهر بهلوان یزدی بزرگ. اما کمی تهرانی! آقای محمد صادق زارع زاده

خانم دکتر شادی گنجی سبگبار و تنها , متکی بخویش و استوار , بژوهشگری  در سفر

مدیر سایت برسه بر زمین.  http://www.shadiganji.ir/

دوست و همنوردی خندان و مهربان متواضع و با ادب آقای نیما یساری.

علی شاه محمدی دوست و کوهیاری  از دیار خوبان در کنار بدر ویسی

 

دوستان خوب و عزیزم آقایان رضا حبیب نیا و مرتضی غفوری.

دوست و همنوردی عزیزی از خلیل آباد که وجه تسمیه آن در سرشت رفتار آن عزیز متبلور و هویداست.آقای سید علی صلاحی و همسر ارجمندشان

آقای امیر حسین ناظمی دوست عزیز و کوهیار ارجمند. با نشاط و خون گرم

نوای موسیقی محلی و ترانه ای  حزن انگیز که ار لایه های فرهنگی اجتماعی  و فراز و نشیبهای روزگار و ناکامیهای دیرین مردمان این مرز و بوم حکایت دارد. توسط هنرمندان محلی به اجرا در آمد.

در کنار همنوردان عزیز بر فراز کاسه قله موران 

دوستان عزیز آقای علی صلاحی و آقای میثم رودکی .

 

در کنار جمعی از کوهیاران شرکت کننده بر فراز قله قلعه موران

دوست عزیز آقای مرتضی غفوری در سمت چب تصویر دیده میشود

آقای امید قدیم کوهیاری  جوان و مستعد از گنبد که اخیراً با ایشان آشنا شدیم.

دوستانی محترم از تربت حیدریه و شازده و آقای محمد کائینی به اتفاق همسر محترمشان که اخیرً ازدواج نموده. با عرض تبریک و آرزوی خوشبختی برای این زوج همنورد و همراه و هم نفس.

خانواده ارجمند خانم صدریه منتظری که کوهیارانی همراه و همنوردند.

آقای منتظری و پزشگیار محترم آقای کاووسی از مرکز فوریتهای پزشگی گنبد کاووس که در طول صعود قلم در محل پناهگاه با تجهیزات لازم پزشگی حضوری فعال داشتند.

مراسم اختتامیه و توزیع احکام صعود به شرکت کنندگان.

دوشیزه خانم ژینا صدقی در حال دریافت حکم صعود از دست آقای اسماعیلی مسئوول باشگاه البرز گنبد کاووس.

چوپان منطقه در حال راز و نیاز و نیایش با پروردگار مهربان. 

شبان منطقه در روز اختتامیه در حالت سجود.

آقای شاه محمدی در تکاپو و تلاش  و زحمت....

در بازگشت! مسیری که ملاحظه می فرمائید. در زمانی نه چندان دور جنگلی انبوه بوده!

دامنه هایی که از پوشش درختان جنگلی تهی گردیده است!

بدرود با یاران و کوهیاران شرقی.

برنامه صعود نیز چون دیگر موارد به طرزی عالی و هوشمندانه برگزار گردید. هوای بسیار مرطوب و شرجی منطقه صعود را مشگل می ساخت و از سوی میزبان وسیله نقلیه جهت حمل کوله ها در نظر گرفته شده بود. و من بدلایلی از آن استقبال کردم و برای اولین باری بود که بدون حمل هیچ باری آسوده گام بر می داشتم.و از طرفی جاده ای که تا دل جنگل و بالای پناهگاه کشیده شده بود, ورود را برای هر کسی مهیا ساخته می ساخت . و به یاد کوهستان الوند و کلاغ , یخچال و قزل و کرکسین و کلاه قاضی و آلما بلاغ افتادم. که ای وای این تجاوزو بلیه بر همۀ کوهستانهای کشور نازل و روا گردیده و منحصر به یک جا نیست!   طبیعت منطقه چشم نواز و بدیع است.  به گفته اهالی  در محل پناه گاه کوهستانی قبلا دهکده ای بوده که به لحاظ دوری و سختی زمستانها و همچنین حفظ جنگل اهالی را ازآن جا کوچانده اند. اما متاسفانه دامنه های وسیعی از منطقه کوهستانی جنگل تهی از درخت بود و در تمام دو روزی که در آنجا بودیم صدای گوشخراش اره برقی  از داخل جنگل شنیده می شد.و آینده تلخی را برای محیط زیست آن سامان به ارمغان داشت ,و هنوز ما در خواب غفلت از عواقب سنگین و دهشتبار آن بی خبریم. و چه تلخ سرنوشتی در آینده نزدیگ گریبانگیر آیندگان که نخواهد شد. و انگار ما در قبال انان هیچ مسئوولیتی نداشته و نداریم.

مدیریت صعود خوب حدث زده بود. (پیشنهاد حمل بار با ماشین) گرمای  زیاد  و هوای شرجی باعث اگزما و عرق سوز شدن پوست بدن بعضی از همنوردان شده بود. وبرای رفع آن بهترین راه , تنی به آب زدن در چشمه سار و جویبار آن نزدیگیها بود. و باعث خنگی نیز می شد. پزشگیارمحترم  فوریتهای پزشگی تا انتهای برنامه حضوری فعال داشت و خوشوقتانه مشگل خاصی  برای شرکت کنندگان بروز نکرد.   

[ پنجشنبه ۱۳٩٢/٦/٢۸ ] [ ۸:۳۸ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه