کوهستان

طبیعت آینۀ تمام نمای ذات ربوبی است؛و تجلٌی گاه صفات انوار الهی.

این جهان کوه است و فعل ما ندا      از صدای ما کند او هم صدا

باز تاب رفتارها ,کنشها منش ها, کردارها گفتارها, و پندارهای فردی و اجتماعی ما انسانها در طبیعت پدیدار و آشکار می گردد. این حیات زمینی که جایگاه مادی و مزرعه و پرورشگاه معنوی و انتقالی ماست,در نتیجه کردارهایمان دنیای ما ,فضایی عطر آکین و فرحبخش شده و یا به مغاکی تیره و تار و متعفن و مسموم تبدیل می گردد.

طی یک قرن اخیر رشد آهنگ پر شتاب اعتلای علمی و بسط و توسعه تکنولژی موجب دخل و تصرف نامتعارف و برداشتهای بی رویه از منابع طبیعی را در پی داشته؛ و حرص و ولع سیری ناپذیر بشر موجب تخریب همه جانبۀ پایه های حیات را در بر داشته و اکنون در جهان یک قطبی کنونی سرمایه داری این روند نابهنجار سرعت فزاینده ای را داشته, و به نظر می رسد بشر امروز تا همۀ زیر ساختهای طبیعی را تخریب و منهدم نکند و در باتلاق این منجلاب مستغرق نشود از پای نخواهد نشست.


کوهستان الوند این سنگ بنای مدنیت و فرهنگ و تمدن بشری و زایشگاه چشمه ها و نهرهای جوشان که نیایشگاه عرفا و موحدان تاریخ ؛ چون باباطاهر عریان و سایر بزرگان است, در طی  سالهای معاصر مورد تاخت و تاز و دست اندازی سیری ناپذیر سود جویان فرصت طلب قرار گرفته و علاوه بر یغما و تخریب آن بر آن دهکدها  و کدخدایان اقتصادی گمارده اند و منابع آن مورد تاراج قرار گرفته. و در این سالهای کم بارش نیز بدون طرحهای مطالعاتی مبتنی بر اقلیم و فرایند تغییر آب و هوا  طی سه دهۀ آینده به گونه ای احساسی و منفعلانه به مقابله با اثرات کم آبی و رفع و رجوع مسائل روز مره به این قبیل کارهای غیر اصولی نابخردانه دست یازید. بدون توجه به اینکه تغیر شرایط اقلیمی و اثرات بلند مدت آن در ظرف زمان و مکان متناسب با آرا فرهیختگان و کارشناسان مجرب دلسوز آگاه متصور و میسر است,  و این چند قطره آب بجای مانده نیز که بقای اکوسیستم کوهستان را ضمان است, نمی توان چنین به ثمن بخس چپاول نمود و مرگ تدریجی طبیعت را تسریع کرد.  

مطالبی در مورد تخریب چشمه ملک را در سایت وزین دیار الوند ملاحظه فرمائید.

 
[ یکشنبه ۱۳٩٢/٥/٢٧ ] [ ۳:۱٧ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه