کوهستان

توماس لامل در حال بررسی مسیر پرواز و امداد و نجات.

 توماس لامل (Thomas Laemmle)، راهنما، کوه نورد و فیزیولوژیست آلمانی در وب سایت خود شرحی از عملیاتجستجو و نجات در برودپیک طی چند روزی که برای نجات سه کوه نورد گمشده ایرانی به انجام رسانده را درج کرده که در زیر بخش اصلی این گزارش را ملاحضه می کنید:

بعد از فرود از گاشربروم ۲ از کمپ سه این قله با اسکی راهی بیس کمپ شده و سپس آماده حرکت به سمت آسکوله شدم که باید ابتدا به کانکوردیا می رفتم. روز ۲۰ جولای (شنبه ۲۹ تیر) در مسیر حرکت خود به سمت کانکوردیا نیکنام کریم با من تماس گرفت و گفت که سه ایرانی در کمپ ۴ گیر افتاده اند و قادر به فرود نیستند.

 


من پیشنهاد کمک خود به شرط اعزام با هلی کوپتر تا ارتفاع بین ۶،۰۰۰ و ۶،۵۰۰ به همراه اکسیژن را ارائه کردم و همچنین پیشنهاد نجات اسلینگ را دادم که خود مایل به آن بودم. نیکنام با ارتش تماس گرفت و پیشنهاد من رو داد و عصر آن روز دوباره با من تماس گرفت و گفت که ارتش تنها با اعزام او تا هر ارتفاع ممکن موافقت کرده و پیشنهاد نجات اسلینگ را رد کرده است. ضمنا او گفت که تنها یک کوه نورد ایرانی زنده ست و او هم در حوالی کمپ چهار می باشد. من هم درخواست سه کپسول اکسیژن، دو ماسک و دو ریگلاتور کردم.

برنامه من این بود که تا آن نقطه صعود کنم و یک آمپول دگزامتازون به او تزریق کرده و بهش اکسیژن برسونم و سپس با او تا ارتفاع ۶،۵۰۰ متری پایین بیام تا هلی کوپتر بتونه ما رو از اونجا تخلیه کنه.


تجهیزاتی که لامل با خود برای امداد رسانی برداشته بود

روز ۲۱ جولای (یکشنبه ۳۰ تیر) گروه (من که از گاشربروم ۲ فرود آمده بودند) به سمت کانکوردیا حرکت کرده و من هم در لباس پر خودم منتظر هلی کوپتر ماندم. آن روز ما سه پرواز انجام دادیم و تا ارتفاع ۸،۰۰۰ متری بالا رفتیم که حداکثر ارتفاع یک هلی کوپتر می تونست باشه، و از کل مسیر عکس گرفتم. حتی از مسیر قله فرعی که منطقی صخره ایست هم تصویر تهیه کردم اما هیچ چیزی ندیدیم، حتی یک علامت هم ندیدیم. در تمام طول مراحل پرواز کت پرم تنم بود و آماده فرود به نقطه مورد نظر بودم. روز بعد تصاویر را در اسکاردو مورد تحلیل قرار دادیم اما چیزی دستگیرمان نشد.

اواخر همان روز مختصات آخرین تماس تلفنی آنها رو بدست آوردیم و با گوگل ارث محل مورد نظر رو مشخص کردیم و دوباره عکس های من رو چک کردیم اما باز هم چیزی نیافتیم. به نظر می رسید کوه نوردان ایرانی از گرده اشتباهی و از قله سنگی پایین آمده بودند. آخرین تماس از حوالی ارتفاع ۷،۵۰۰ متری بوده که در سمت پاکستان قرار داره.. کوه نورد ایرانی که تماس می گرفت (آیدین بزرگی) در آخرین ماس خود گفته بود که از مسیر اصلی خارج شده و اطرافش سنگ و صخره ست اما می تونسته چادر کمپ سه رو ببینه.

روز ۲۲ جولای سفارت ایران درخواست تلاش دیگری با همراهی من داشت. نظر من بر تلاش دوباره مساعد نبود ولی این تلاش آخرین شانس برای یافتن زنده یا مرده کسی بود و از فردا نیز هوا رو به خرابی می رفت و تا ۲۶ جولای هوا مساعد نبود. در این پرواز من هیچ تجهیزاتی برای امداد رسانی با خودم نبردم چون با این هوا امکان امداد رسانی وجود نداشت.

در این عملیات ما کما حداقل خواهیم کرد تا احتمالا موقعیت اجساد این کوه نوردان را برای عملیات های احتمالی بعدی برای انتقال شناسایی کنیم. با این حال باورم بر این بود که کسی زنده نمانده و با این پرواز و در آن شرایط هوایی هم من جان خودم رو به خطر می اندازم.

۲۳ جولای سعی کردیم صبح زود پرواز رو شروع کنیم چون هر چه زودتر حرکت کنیم هوا سردتره و همان اندازه هم هلی کوپتر هم بهتر میتونه اوج بگیره. به خاطر ابری بودن مسیر ما ساعت ۹ تونستیم به بیس کمپ برودپیک برسیم در این وضعیت باید منتظر می ماندیم تا دریچه هوایی باز بشه تا هلی کوپتر بتونه پرواز کنه و به نزدیکی های قله برسه.. هوای بد ادامه داشت و پرواز ما تنها تا ارتفاع ۷،۵۰۰ متری صورت گرفت و ابری بودن هوا مانع پرواز ما تا ارتفاع بالاتر بود و به همین خاطر ساعت دوازده پرواز به اتمام رسید و هلی کوپتر به اسکاردو بازگشت.


موقعیت تقریبی کوه نوردان گمشده کشورمان
تصویر سه کوه نورد ایرانی و مسیر مشخص شده قرمز و سبز به تصویر اصلی اضافه شده اند.

همان روز ساعت ۱۶ آخحرین کنفرانس خبری رو در اسکاردو داشتیم و من هم نظر نهایی خودم را ارائه کردم و شدیدا معتقد بودم که هیچ کس نمی تونه زنده مونده باشه و سه کوه نورد ایرانی به خاطر ماندن طولانی مدت در ارتفاع بالا بدون آب و غذا و از دست دادن آب بدنشان جان خود را از دست داده اند.

دومین چیزی که گفتم این بود که به خاطر قرار گرفتن اجساد جان باختگان در ارتفاع و موقعیت خاص و دور بودناز مسیر صعود امکان دسترسی و انتقال آنها با هلی کوپتر وجود ندارد. کوه نوردان ایرانی در ارتفاع حداقل ۷،۵۰۰ قرار دارند و هلی کوپتر تنها می تونه از ارتفاع ۵،۸۰۰ متری کسی رو به پایین انتقال بده در نتیجه در ارتفاع بالاتر عمکلیات باید توسط کوه نوردان انجام شود. قبلا در این ارتفاع عملیات نجات صورت گرفته اما در مسیر نرمال بوده اند. در حال حاضر تنها دو سرنخ از موقعیت این کوه نوردان داریم: ۱- از روی آخرین تماس تلفنی ۲- منطقه زرد نشان داده شده بر روی تصویر. هر دو موقعیت در ارتفاع بالای ۷،۵۰۰ متری قرار گرفته و ۵۰۰ متر از قله و مسیر نرمال فاصله دارند.

من به عنوان یک کوه نورد معتقدم این سه کوه نورد نمی خواهند جان کسی به خاطر انتقال آنها به خطر بیافتد. دو باربر پرچم ایران رو بر روی قله برودپیک پیدا کرده اند و به این ترتیب مسیر ایرانی ها تکمیل شده است. به نظر می رسه آنها موقع بازگشت گرده اشتباهی رو به سمت پایین فرود آمده اند و این تنها اشتباه آنها بوده است!

توماس لامل

منبع: http://4x8000.blogspot.com/2013/07/search-and-rescue-operation-sar-for.html
http://www.explorersweb.com/everest_k2/news.php?url=the-iranian-route-on-broad-peak-complete_137485806

بر گرفته از : سایت وزین کلوپ کوهنوردان سولدوز شرحی از عملیات جستجو و نجات توماس لامل در برودپیک

 

 

[ یکشنبه ۱۳٩٢/٥/٦ ] [ ٤:۳٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه