کوهستان

زنده یاد استاد محمود اجل نخستین مربی رسمی همدان و از مفاخر کوهنوردی ایران است. علاوه بر فعالیت دامنه دار و شاخص کوهنوردی ؛ شخصیت بارز و روحیه انسانی و والای اجل تاثیر بسزایی در رشد و اعتلای این رشتۀ ورزشی داشته است. و در یک کلام ؛ نقش ارزنده و بر جسته ای که در شناخت و معرفی جامع کوههای سرزمینمان به یادگار نهاده , دیباچه ای است زرین از تاریخ کوهنوردی نوین ایران زمین.آثار مکتوب بجا مانده از وی گزارش گونه هایی است شیوا و دلپذیر که اطلاعات کامل و مفیدی را پیرامون کوه و کوهنوردی به خواننده ارائه میدهد.و به جرات می توان ایشان را پژوهشگر و نخستین کوهنویس رسمی و آکادمیک ایران دانست.

شهر همدان با داشتن متجاوز از 80 مربی در طول تاریخ مدون کوهنوردی جایگاه ارزشی خاصی در سطح کشور داراست.در نتیجه لزوم تعمق و شناخت عمیق به بوم شناسی اجتماعی به لحاظ  رعایت موازین فنی و سجایای اخلاقی که شالوده سنتی و دیرینه شناسی اولین مربیان  این خطه از کشورمان  که پایه گذار سنگ بنای  کوهنوردی کلاسیک  در این شهرباستانی هستند.نسبت به مسائل فنی و علمی در اولویت قرار دارد.

آ نها با اعتبار و عزت و شرف و مناعت طبعی که داشتند بی نیاز از هر که و هر چه هست به مسائل می نگریستند, در آن عصر و شرایط,  مباحث آموزشی در گرو تنگناهای مادی نبود. آب کم جو تشنگی آور بدست

 آموزش و آموختن ؛ تشنگی بود به فرا گیری و آگاهی , و سیراب نمودن ! نه کسب مدرک و مدارج!عشق بود و راه بود و طی طریق. وحدت بود در عین کثرت.

کوهیار عزیز و ارجمند جناب آقای علی بیات  این اواخر توانستند  دورۀ مربیگری کوهپیمایی را با موفقیت بگذرانند , و به جرگه مربیان زحمتکش نائل شوند.

این موفقیت ارزنده را بدیشان تبریگ گفته , از درگاه ایزد متعال, سعادت و توفیق روز افزون برایشان خواهانیم.  

[ یکشنبه ۱۳٩٢/٢/٢٢ ] [ ٤:٠٥ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه