کوهستان

کارم اندر عشق مشکل می‌شـــود        خان  و  مانم  در سر دل  می‌شــــود
هر  زمان  گویم که  بگریزم ز عشق        عشق پیش از من به منزل می‌شود

 کلیسای قدیمی گریگوری استپان در شهر همدان.

همدان در گذر از فرهنگ مدنیت و فراز و نشیب روزگار دورههای متعدد تاریخی را پشت سر نهاده و در بوته سوزان ادوار استوار و سترگ ایستاده, و فرهنگها و عقاید دیرین متفاوت را تجربه نموده؛ و سیر  حوادث  و دگرگونیها را در تلاطمی پیوسته در دامن خویش آزموده است. این شهر خفته در دامن الوند با غرور و سرافراز با تمامی وقار ذاتی شهرواندن خویش باهمه مهربان و خوش زیسته گر چه اکنون از حضور و سکنای هم وطنان خوب مسیحی آشوری و ارمنی دیر زمانی است بجز اندکی دیگر خبری نیست.


کلیسای گریگوری استفان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پرش به: ناوبری، جستجو

 کلیسای گریگوری استپان

کلیسای گریگوری استپان یا کلیسای گریگوری استفان در قسمت شرقی تپهٔ هگمتانه در محلهٔ قدیم ارامنه قرار دارد. این کلیسا در سال ۱۶۷۶ میلادی توسط جمعی از ارامنه اصفهان و نیز مهاجران و تجار ارمنی روسیه که در همدان ساکن شدند، ساخته شده‌است. داخل کلیسای گریگوری چهار ستون مدور وجود دارد که با قوس‌های جناغی به یکدیگر متصل شده‌اند. این کلیسا در سال ۱۹۳۲ میلادی (۱۳۱۱ خورشیدی) بازسازی و مرمت شد.
اطراف محراب کلیسا نیز به وسیلهٔ گچ پوشیده شده بود که در حال حاضر از آن لایه‌برداری شده‌است. نمای داخلی کلیسا آجری است. در نمای بیرونی خشت نیز به کار رفته‌است و دارای طاق‌نماهایی با قوس هلالی برای تزئین است. برج ناقوس این کلیسا به شکل مدور با بهره‌گیری از سبک گنبدهای رک بنا شده‌است.
در قسمت شرقی تپه هگمتانه همدان، در محلهٔ ارامنه، دو کلیسا وجود دارد. کلیسای قدیمی‌تر همین کلیسای گریگوری استپان و متعلق به مذهب پروتستان است و کلیسای جدید‌تر به نام کلیسای حضرت مریم به مذهب ارتدوکس تعلق دارد.[۱]

 

نمای داخلی کلیسای قدیمی گریگوری استپان در شهر همدان.

[ جمعه ۱۳٩٢/۱/٢ ] [ ۱:٠٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه