کوهستان

خرد و گوهر عقل شاه چراغ  هدایت و راهنمای انسان و نوع بشر است. و این یگانه نعمتی از برترین مواهب حق سبحانه است. که, به هر که بخواهد ارزانی می دارد. و آن را مراتبی است.

اگر از بسیط زمین عقل منعدم گردد؛ کس این گمان به خود نبرد که من نادانم.

پیروی از خرد و متابعت از اندیشه در ازمنه باستان و در فرهنگ اجتماعی مردم ایران زمین توصیه و  از آن ستایش شده است. و در آثار و سخن بزرگان ادب پارسی چون رودکی و فردوسی  به دفعات مشاهده می شود.

به آنکه , عقل دادی , چه نداده ایی !!!! و به آنکه عقل نداده ایی, چه داده ای ؟

سختی ها و آسانیها از اوست. و ما را جز درگه رحمت او امیدی نیست.

موشه با انبانه کاری نداشت.! انبانه با موشه کار داشت. توان و طاقتمان اندک است, و صبر شکیبایی نداریم.  مشگلات و سختی های افزونتر بر سرمان نیامده؛ و لهیب سوزان آنها هنوز  دامن ما  را فرا نگرفته. اما ما با ندانم کاری و شتاب و ترس و بیم از بعضی مسائل, با واکنشهای نسنجیده, بیهوده خود را به درد سر می اندازیم و موجبات گرفتاریهایمان را فراهم می سازیم. و گاهی نیز در هنگامه ها, علیرغم خردمندی, و آگاهی ها مشیت حق تعالی جاری میشود. در حالیکه عقل از ما زایل شده و ما را بر آن وقوف و آگاهی نیست. ..! و سبس حرمان و ندامت دامنگیرمان می شود. 

[ دوشنبه ۱۳٩۱/۱٢/۱٤ ] [ ٤:٥٤ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه