کوهستان

بانو سیده دکتر ایراندخت میرهادی.همدان بیمارستان سابق آمریکائیها,بیمارستان اکباتان فعلی.

زنده یاد بانو روانشاد دکتر سیده ایراندخت میرهادی پزشک انساندوست و مردمی؛ هنرمند شاعر نویسنده بالرین و هنر پیشه تئاتر به مدت 40 سال به خدمت و مداوای بیماران در شهر همدان پرداخت و بعد از گذشت سالها هنوز خدمات او در یادهای مردم ماندگار است.پزشکی که لحظات عمر خویش  را مصروف درمان و بهبودی بیمارانش نمود. بدور از هر گونه چشم داشت مادی؛ در حالیکه مساعدتهای مادی او به بیماران تهی دست بطور پنهان شامل بخش بزرگی از فعالیتهای انساندوستانه وی محسوب می شد. دکتر میرهادی در یک خانواده بزرگ فرهنگی ؛ در دامن یک مادر اطریشی و تربیت پدری که دانش آموخته  دارالفنون و فارغ التحصیل از آلمان بود,  در تهران متولد گردید. 


 و در یک فضای شاد و رها در مدرسه های آن زمان تحصیل نمود و پس از پایان آموزش متوسطه برای ادامه تحصیل در رشته طب با کمک و همراهی مادر از طریق مرزهای شوروی آن زمان راهی آلمان شد. و در کنار خانواده مادری شامل پدر  و مادر بزرگش دوران پر چالش و سختی را آغاز کرد. گر چه از نوجوانی با روحیه خاصی پر شور و آزاد پرورش و رشد یافته بود. اما مخاطرات دوران جنگ جهانی دوم و دوری از خانواده و میهن؛ فراز و نشیبهای گوناگونی در معرض زندگی دشوار او پدید آورد. و روح سرکش و مقاوم او در برابر تمامی ناملایمات و سختی ها ایستاد, و به کار و فعالیت و تحصیل پرداخت. از سویی کشورش توسط متفقین اشغال می شود, و آلمان کشوری که در آن اقامت یافته در مراحل پایانی جنگی ویرانگر در اوضاعی بس نابسامان قرار دارد. 

و نامزد آلمانی او در جبهۀ روسیه به اسارت نیروهای شوروی در آمده و در آن شرایط بسیار سخت و پیچیده بدور از دریافت کمک های مالی از خانواده؛ متکی به خود و قانم بخویش با کار و فعالیت توانفرسا به تحصیل ادامه می دهد.دوری از دامن خانواده و مشگلات جنگ و دوری از یار و همسر که قریب سه سال  را در  اسارت می ماند همه و همه کافی بود تا بتواند هر فرد مقاومی را از پا در بیاورد. اما این پزشک فدا کار و خود ساخته تا آخرین روزهای جنگ جهانی با ایستادگی و مقاومت به درس و کار و کمک به مجروحان ادامه می دهد. و پس از شگست و اشغال آلمان؛ و آزاد نمودن همسرش از اسارت در حالیکه به آخرین مراحل و روزهای پایانی تحصیلاتش اندکی بیش نمانده بود. خسته و ناتوان و از پا فتاده با هزاران مشقت بسوی میهن باز می گردد. و از این پس دوران بسیار دشواری را می گذراند.و راه استقلال و پایداری را برمی گزیند.برای خانواده پذیرش  شرایط او (ازدواج و تحصیلات ناتمام) به گونه ای غیر قابل هضم است. همسری که خسته و مجروح از آلام جنگ است. و قادر نیست بار این زندگی سخت را در چنین اوضاعی بدوش کشد و سرو سامان بدهد. به هر حال دکتر میرهادی ناامید نمی شود , با شروع کار در یک بیمارستان هم زمان تحصیلات خود را در کمنر از یک سال در دانشگاه تهران به اتمام می رساند. و سپس برای کار عازم همدان می شود و در بیمارستان آمریکائیهای آن شهر مشغول بکار می شود. روحیه مقاوم و سختی کشیده او در مقابله با رخدادهها و رسوم معمول شیوه ای دیگر است. قواعد مصطلح و مرسوم را با رندی و قلندری خاص خود با بی اعتنایی به سخره می کشد. و در هیئت ظاهری خود قالب شگنانه لباس می پوشد. دو لنگه جوراب رنگ به رنگ و آراسته به طرزی ساده و معمولی چون مردمان عادی. این شیوۀ اوست. خارج ار عرف معمول زمان.و مردم نیز او را و صداقت کاری اورا می دانند و می پذیرند

گوتا سخن ؛ قصد تصدیع و قلم فرسایی نیست. اما حق مطلب ادا نشده و از سرشت و

زندگی و خدمات خانم دکتر میرهادی مطلبی را نگفته ام . و مشگل اینجاست که جامعه نتوانسته قدر دان خدمات او باشد با معرفی نام و فعالتهای دلسوزانه و آگانۀ او  الگویی ارزشمند و شریف از اذهان جامعۀ پزشکی کشور بدور مانده .نامهایی بر سر در بیمارستانها نصب گردیده که با مسمی هم خوانی ندارد ! نه وجه مشاکلت و نه مشابهت در آنها دیده نمی شود. و متولیان نیز در فکر مسائل روزمره و کسب معاش!....فراموش کرده اند رسالت خویش را....  پزشکی که اسم شریف و بزرگوارش بانو سیده دکتر0ایراندخت میرهادی بر تابلوی بیمارستانی که زیبنده آن است نقش نبسته!

تا بدانیم فلسفه وجودی و حرفۀ پزشکی چیست؟ و از اصل و بنیاد الهی و معنوی خویش دور نباشیم و دور نگردیم.

کتاب خاطرات این پزشگ مردمی توسط آذر میرهادی و از زبان و قلم وی به رشته تحریر در آمده که مطالعه آن را به شما شهروندان ارجمند و خوانندگان عزیز معرفی و پیشنهاد می نماید.

عکسها از : آلبوم شخصی.

[ شنبه ۱۳٩۱/۱٢/۱٩ ] [ ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه