کوهستان

تا لطف خداوندی او زیب جهات است            آراسته  از قدرت او کون و مکان است

کوه و کمر و جنگل و دریا و بیابان        یک گوشه ای از خلقت صد خلقت آن است.

شادروان مرحوم استاد محمود اجل  گر چه هیچ گاه تاهل اختیار نکرد. و همسر و فرزندی
نداشت. اما فرزندان بی شماری را که تربیت یافته راه و مسیر اویند به جامعه ی کوهنوردی ایران عرضه نمود.

من عاشق کوهم سخن از کوه سرایم     در مذهب ما کوه همی قبله ی جان است.


اشتیاق بیش از حد و عارفانه ی وی به کوهستان و کوهنوردی قابل وصف و بیان نیست. در سرودهها و دست نوشته هایش میزان علاقمندی و عشق پاک و بی آلایشی را  به مظاهر حق تعالی در هر بیت و واژه ای از گزارشهای او می توان دریافت.

تا صبح قیامت اگر از کوه سرایم                    وصفش بدر از قدرت گفتار بیان است.

کاهی نتواند که کند وصف زکوهی      هر چند سخن دان و سخن سنج زمان است

شیفتگی و دلدادگی و دوستی با طبیعت و هم نوع را پایه و مدار و محور اصلی فعالیتهای کوهنوردی مستمر خویش بنا نهاده بود. و دست پروردگانی چون مرحوم ابریشمی و فریدون اسماعیل زاده و دیگر شاگردان بزرگی را تربیت نمود.

از برتریها و محاسن مضامین یادداشتها و دست نوشته های استاد اجل. پرهیز از شعار و عمل گرایی است که موجب تحکیم روح تفاهم و همدلی و اتحاد و یگانگی است که در بین یاران و همنوردانش برقرار بوده و خود نیز منشا و عامل اصلی این رویه متعالی بوده است.

بس کن اجل این قصه و در راه عمل کوش     انسان بعمل اشرف مخلوق جهان است.

اجل دارای ذوق سرشار و  طبعی روان و قریحه ی تابناک  شاعریست؛   عاشق و مفتون کوهستان بود به نحوی که مکنونات قلبی و عشق آتشین خود را در قالب اشعار و ابیاتی زیبا بیان می داشت.

عشقت نه سر سری است که از جان بدر شود 

مهرت نه عارضی است که جای دگر شود

عشق تو در وجودم و مهر تو در دلم

با شیر اندرون شد و با جان بدر شود.

دکتر محمد حسین حلیمی, از چهره های ماندگار بعنوان خطاط ؛ آثار ارزشمند اجل را خوش نویسی کرده. و مجموعه عکسها  و آثار بجامانده از استاد در نمایشگاهی که توسط انجمن کوهنوردان ایران تحت عنوان نمایشگاه یادمان های زنده یاد محمود اجل در سال 1386 در همدان برگزار گردید. و سی دی مزبور که در پست قبلی بدان اشاره شد برگزیده ای از محتوای ارائه شده از آن نمایشگاه است که آقایان محمد نوری و بهرام ذوالفقاری از اعضای محترم انجمن کوهنوردان ایران زحمات و مسئولیت بر پایی آن را بعهده داشتند.

 

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٩/٩ ] [ ۱:٢٥ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه