کوهستان

استاد عزیز و ارجمند جناب آقای عزت الله برق لشگری. از معدود افرادی استکه دارای علو طبع , متانت, و وقار و بزرگ منشی خاص, بدور از هر گونه آلایش مادی . روح و روانی  پاک و آراسته دارد. و از بررگ کوهنوردان هکمتانه, و یکی از نادرترین مربیان, پیشکسوت ایران است. که متاسفانه جامعه ای کوهنوردی ما نتوانسته در جایگاه واقعی خود و به طرز شایسته از محضر ایشان, در زمینه های ,علمی و فنی, و تخصص, در ادوار مختلف,بهره مند گردد.

در زمانی که موقعیت و شرایط  اجتماعی به گونه ای نامناسب. و روند امور یک سویه و بسته توسط افرادی محدود در برهه زمانی طولانی در حیطه مدیریتی لاینقطع ,  که در مصدر کوهنوردی شهر همدان بودند, کارها چنان رقم می خورد. طبیعی است که فرصت فعالیت از افرادی که دارای مناعت طبع بوده ,سلب گردیده و تبعاٌ جامعه از خدمات افراد خدوم, و شایسته و اصلح محروم خواهد ماند. و اکنون نیز مع الاسف شرایط باژگونه گردید. و قدر مسلم هیئت فعلی نیز بالاجبار, به طور آگاه هانه و یا نا آگاههانه با اتخاذ خط مشی کنونی خود را از پتانسیل موجود ( حضور اساتید,مربیان ,مدرسین و پیشکسوتان, و خرد جمعی)محروم نموده است. و در نهایت, آینده این رشته دچار رکود و ضعف خواهد گردید. و نسل جوان کنونی و آیندگان قطعاُ آسیب بیشتری خواهند دید.

بگذریم قصد تصدیع و گله گذاری نیست. متن  نوشته ارزشمندی را که حاوی مطالب مفیدی است که جهت معرفی و آِشنایی خوانندگان عزیز ,توسط مربی این حقیر, استاد عزیز و ارجمند جناب آقای عزت الله برق لشگری ,تهیه و تنظیم گریده است. تقدیم می نماید. 

اولین قله بس از چکاد یخچال, در ابتدای خط الراس, که به اشتباه اردک مردک تصور میشود.


 

 

خط الراس اردک و مردک در  آنجاست که سنگهای با شکوه روی خط الراس,راست ( عمود ) ایستاده اند.

موقعی که روی قله یخچال به ارتفاع 3850 متر ,.بلندترین قله رشته کوه الوند بطرف جنوب غرب ایستاده ایم, ( پشت به میدان یخچال ) روبروی ما خط الراسی بطرف جنوب غرب امتداد دارد.بنام اردک مردک . آبریز سمت چب بطرف شهر سرکان . و آبریز سمت راست بطرف روستای سنجوران – کشانی و ......جاری میشود. این خط الراس بدلیل ارتفاع زیاد در جبهه شمالی.,یکی از پربرف ترین دره های این رشته کوه است .

این درٌه به علت شیب زیاد و طولانی بودن .آن را ( گاوبره ) مینامند.معمولاُ عشایر درٌه ابرو (یخچال) کوچ خود را جهت قشلاق از بالای این درٌه  درسمت راست آن آغاز می کنند. ابتدا به حاشیه شهر نهاوند و سپس به جنوب کشور می روند. از روی خط الراس  رشته کوه الوند از قلٌه قزل ارسلان بطرف یخچال. خط الراس اردک مردک از دور بخوبی نمایان است. دو سنگ بطور عمود  روی خط الراس  از مسافت دور به اندازه یک انسان که روی این مسیر ایستاده باشند دیده می شوند.وجه تسمیه این خط الراس بر گرفته  از طرز ایستایی, استقرار و چشم انداز این دو سنگ. به اردک مردک مشهور است.

برای صعود این خط الراس  از مسیر یخچال . باید از نظر جسمانی در آمادگی کامل بود. صعود از مسیر شهرستان سرکان و روستاهای آن نیز صورت میگیرد.

بیشتر مسیر  از نزدیک خط الراس کمی پائین تر در سمت شهرستان سرکان ادامه می یابد. پیمایش مسیر از روی خط الراس با سنگنوردی توام است.

بعد از 2 ساعت کوهنوردی از چکاد یخچال. به قلٌه اردک مردک می رسیم.که بلندترین قله این خط الراس می باشد.اما دیدنیهای این مسیر تقریباُ از اینجا شروع میشود.پس از فرود از قله در ادامه خط الراس با عبور از کناره صخره ها به گردنه ای می رسیم که سنگی بصورت عمود بر زمین به ارتفاع 6 متر در گوتاه ترین قسمت . و 10 متر در بلندترین قسمت از زمین ارتفاع دارد. (عکس) مثل کامیونی که عمود بر این یال آنرا گذاشته باشند.این سنگ همان اردک میباشد.که از نمای بسیار دور مانند یک انسان روی خط الراس ایستاده است .

.

بعد از این سنگ (اردک) دنباله مسیر صخره ای با سختی بیشتری ادامه دارد.البته مسافتی کوتاه (حدود 200 متر) در پایان این قسمت از یال به توده ای سنگی روی خط الراس می رسیم که سنگ گردی روی این توده سنگی قرار دارد. بنام مردک(عکس)این سنگ نیز همانند اردک از دور بر فراز  خط الراس به مانند انسانی ایستاده دیده می شود

 در ادامه به دلیل کم شدن تراکم صخره ها و ارتفاع. مسیر ساده میشود و در نهایت به سنگی می رسیم به صورت یک سه وجهی (سه گوش)با کله قندی بزرگ و با عظمت که گویا بر روی سنگی  به شگل پایه ای برای آن ساخته و بر آن استوار شده است. در ادامه به گردنه ای می رسیم که 70 متر پائین تر از آن  بر روی خط الراس  در سمت راست(بطرف روستای سنجوران) صخره ای هست که به نظر میرسد با عظمت ترین و با شکوه ترین سنگ در همدان است.

شگل و اندازه آن را چنین میتوان تجسم نمود . که دو یا سه کامیون تریلی را بطور عمود در کنار هم بر زمین گذاشته باشند. اگر فرضاٌ این سنگ بسیار بزرگ دقیقاٌ بر روی خط الراس قرار گرفته بود.یقیناُ از قله الوند با شکوه تر جلوه می نمود.جنس سنگ از نوع آذرین و بصورت طبیعی غیر قابل صعود می باشد.نمی دانم به چه نام آنرا باید خواند! و یا اسم چه کسی را بر آن نهاد!؟ این صخره سرکش استوار از دیر باز همنشین عقاب های تیز پرواز بسیاری بوده که نظاره گر  قله های سر به فلک کشیده سر سبز بوده اند.

بر روی خط الراس درست از کنار این سنگ هنگام فرود  متمایل به شهر سرکان به سه ساعت دیگر زمان نیاز است.تا پیمایش و صعود پایان یابد.در ادامه برنامه باید مراقب بود هنگام ورود به مسیر باغهای منطقه. از کوچه  باغهای اصلی بسوی شهر سرکان روان شد. از کنار این سنگ از دره شمالی (روستاهای سنجوران ...) باید مسیر مناسبی را تعیین و انتخاب نمود تا درگیر سنگهای بزرگ رویهم ریخته نشویم.از کنار این غول سنگی(سنگ مورد نظر) تا رسیدن به روستا سه ساعت زمان نیاز داریم.

نکته:1- در تمام طول مسیر در بالای خط الراس آب وجود ندارد.

2- اگر با مسیر آشنا باشیم با توجه به طولانی بودن آن.صعود زمستانی امکان پذیر است.

3- زمانهای ذکر شده مربوط به فصل (بهار) .خرداد ماه بوده و برنامه زمستانی شرایط خود را دارد.

تاریخچه صعود: در فروردین ماه  سال 1356 اولین بار با شادرواننان مرحوم فریدون اسماعیل زاده. و مرحوم اکبر مسلم خانی این مسیر را تا قله اردک مردک به اتفاق صعود کردیم.

 و در سالهای بعد کل این خط الراس را درخرداد ماه صعود کردم.

این سنگهای با شکوه که نشان عظمت خلقت باریتعالی است. را مشاهده کردم.

و این نوشته مختصر را. جسارتاُ. به دلیل اشتباه عده ای از کوهنوردان جوان که اولین قله  را پس از قله یخچال ( که زمانی 30 دقیقه ای)نیار به صعود دارد را. سهواُ :اردک و مردک. می پندارند. جهت آشنایی جاذبه های منطقه و مزید اطلاع بیشتر معرفی نمودم.

امیدوارم نظرات اصلاحی و تکمیلی شما.کمکی برای من و سایرین باشد.

در خاتمه پیشنهاد میکنم. این صخره ها و سنگهای با شکوه را  قبل از اینکه بلایی که بر سر سنگ علی گنجنامه آوردند! و نسل امروزی و آیندگان را از دیدن آن محروم نمودند.! به دیدن آنها بروید.

عزت الله برق لشگری. خرداد ماه 1390

 

 

[ شنبه ۱۳٩٠/٤/٢٥ ] [ ۸:۱٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه