کوهستان

 در دو جهان لطیف و خوش همچو امیر ما کجا ؟ ابروی   او  گره  نشد , گرچه که دید صد خطا

چشم  گشا  و  رو نگر , جرم  بیار  و خو  نگر    خوی  چو  آب  جو نگر ,جمله طراوت  و  صفا

من  ز سلام  گرم  او  آب  شدم  ز  شرم  او    وز   سخنان  نرم   او   آب  شوند   سنگ ها

زهر  به  پیش  او ببر  تا  کندش  همه  شکر    قهر  به  پیش  او بنه  تا   کندش  همه  رضا

استاد عیوضی انسانی پر تلاش ؛ مهربان و افتاده حال و بی ریاست . ضمیری روشن و قلبی رئوف و سینه ای فراخ دارد. در برابر مشگلات پر توان و صبور و با اراده و مصمم و شگیباست . مرام عاشقانه و با صفای او به جهان مادیات پشت پا زده, و در نهایت اعتدال و بی نیازی با قناعت و عزت و متانت زندگانی  شیرین و پر شور و ماجرایی دارد.


 هر چند بزرگانی در سنگنوردی دورانی را به فعالیت و کار پرداخته اند. اما ایشان در ابتدای هفتمین دهه از عمر پر ثمرشان همچنان ضمن سنگنوردی و گشایش مسیر و مطالعه و تحقیق و انجام امور  انسانی اجتماعی و ارتباط  صمیمی با دیگران از گستره ی عریض زندگانیشان به فعالیت دامنه دار و خستگی ناپذیری که موجب امید و سرزندگی و شعف نیز در وجود دیگران و همراهان می گردد, ادامه می دهند. بیان گرم و لهجه شیرین کرمانشاهی و  تحلیل نکات نغز و ارزنده ؛ کلام پر مغر و رسا و شیوای وی ؛ نیوش دل و پذیرای جان مشتاقان است.

در زبان او خبری از خود و کارهایش نیست. هر چه هست راهنمایی و آموزش و دلالت است , بر راستی و درستی و جستن  رضایت حق تعالی و خوب زیستن و آگاهانه خویش و درجه ای کاری خود را شناختن و بر طرف نمودن کاستی ها و ضعف ها  . و تلاش مستمر در ارتقا و اعتلا و آگاهی بیشتر یافتن و دانستن و امیدوار بودن همه اینها مرام و مشی اوست.

با او بودن امنیت و آرامش است.به هر کجا صعود کند .در پی او می توان صعود کرد.هر چند که نتوانی و بدانی که نمی توانی ! معادلات روشن  و مشگلات حل می شود. و چنان استوار کام بر پا گیره ها می نهی و دست به سنگهای بالاتر نهاده و انگشتان را مطمئن به آنها می آویزی که رها شدن از خود و سبگ سیر نمودن را بر فراز سنگها چون رویایی به نمایش خواهی گذارد.سخاوت و اعتماد به نفس و بخششی رایگان و بی منت ترا به پرواز  در خواهد آورد.هر چند شنیده هایی را هنوز مرا بیادست,  خطر دارد! زود است.! ضعیف است... این سخت و نشدنی است.از این رو خود را تنها و اختصاصی معرفی می کنند. و کار را نشدنی و غیر ممکن , متصور می سازند.و ناگزیر و نادانسته نیز خویش را بی ثمر و عقیم و ابتر می سازند. و در نهایت تنهای تنها و بریده از همه و همه جا و همه کس !  تنهای تنها خواهند ماند.

مسیر پدر (بلند ترین  مسیر گشایش شده  در خط الراس و کوهستان الوند.) سخاوت و بخشش و ایثار پدرانه ی استاد است؛ به جامعه ی سنگنوردی و جوانان و آینده سازان کشور. و تقدیر و ارج نهادن به همه ی بزرگان و پیشکسوتان و زحمت کشان عالیقدر, و یاد آوری ظریف و نافذ و خاطرنشان نمودن به متولیان و مسئوولین و همگان تا از پنبه به گوشی غفلت و فراموشی و گران خوابی روزگار برخیزند.و به وظائف اصلی خویش پرداخته و گذشته را جبران کنند. که فرصتها دائمی و همیشگی نیست!  

 در این قسمت از مسیر که به طرز تراورس صعود می گردد,  تعداد سه سنگ بزرگ لق در زیر پا دیده میشود, که باید مراقب بود و بر روی آنها گام نگذاریم. 

در بس زمینه عکس استاد عیوضی ,چشم انداز روستا و دره بزر گ قاسم آباد دیده میشود.دیر زمانیست که از سرسبزی و درختان انبوه و باغهای بر میوه و با برکت آن همین ها که دیده میشود .باقی مانده.  

استاد عیوضی در قسمت انتهای مسیر.

 

دوستان بر فراز قله در انتطار ما

آخرین مراحل صعود به قله که با زحمات و هدایت و راهنمایی استاد انجام شد.

بر فراز قله به اتفاق  عزیزان بابک کسرایی و استاد عیوضی 

به اتفاق دوستان عزیز,بنده سید محمود اسدی استاد عیوضی و امیر جان.

 

مطالب افزونتر و کامل در سایت استاد محمد باقر عیوضی.

گشایش مسیر جدید(مسیر پدر:قسمت آخر)
گشایش مسیر جدید(مسیر پدر:قسمت دوم)
گشایش مسیر جدید(مسیر پدر:قسمت اول)
[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٦/۸ ] [ ۱:٠٠ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه