کوهستان

نگاهی اجمالی به سیر روند گشایش مسیر توسط استاد محمد باقر عیوضی , و نقاط ضعف و قوت حاصل از کم کاریها و دستکاریهای اخیر در طبیعت کرکسین.

در ادامه دومین هفته گشایش مسیر دیواره کوه کرکسین در اسدآباد همدان که به همت استاد محمد باقر عیوضی انجام می گردد , با تدابیر و برنامه ریزی و هماهنگیهای لازم در پمب بنزین میدان ورودی شهر اسدآباد به دوستان و کوهیاران کرمانشاهی باسامی استاد و مربی ارجمند جناب آقای محمد امجدیان و هم نورد خوب و جوان آقای بابک کسرایی همراهان پیشکسوت بزرگ استاد عیوضی پیوستم و در معیت ایشان عازم روستای قاسم آباد شدیم و در محل انتهای روستا با توقف و پارک خودروهایمان بلافاصله مسیر صعود را در پیش گرفتیم.


 

این بار نیز محل استراحت و صرف صبحانه در گنار چشمه آب و درختان بید قطع شده بود. پس از صبحانه بی درنگ کمتر از بیست دقیقه به پناهگاه تازه تاسیس  رسیدیم و با تفکیک و برداشتن وسایل فنی و به همراه بردن مقداری آب و میوه و بیسکویت و با بجای گذاشتن کوله های سنگین برنامه از طریق یال شرقی  و تنگه ی منتهی به محل و مسیر اصلی گشایش شده رفتیم.

در طی روز با صعود و ادامه گشایش مسیر با نصب میانی و کوبیدن تعدادی رل با طراحی و سر طنابی استاد به هنگام عصر روند فعالیت متوقف و با بجای گذاشتن ابزار و طنابهای ثابت دنباله کارها به فردا صبح موکول شد. و جهت تغذیه و استراحت به سمت پناهگاه مراجعت کردیم و برای بدست آوردن آب آشامیدنی مصارف شب مانی, توسط یک تن از اعضای تیم به سوی چشمه ای در دویست متری  در سمت چپ پناهگاه و دره ای مشرف به روستای سبز و خرم وهنان رفتیم.

 

 

شبانگاه با ورود دوستان عزیز و ارجمند ؛ آقای صوفی و آقای سهیل جمالی و آقای ابراهیمی و تعدادی دیگر از هم نوردان خوب و صمیمی اسدآبادی , هر چند ناگزیر به استراحت بودیم , اما لحظات شیرین  و خاطرات بیاد ماندنی در کنار آنها داشتیم .و با  خربزه بسیار شیرین و مطبوعی از ما بذیرایی  گرمی داشتند. 

 

کند و کاو در اطراف پناهگاه  و لوله گذاری و تعبیه مخزن آب در کنار چشمه آب موید: تجهیز پناهگاه در آینده بسیار نزدیکی , به سیستم برق خورشیدی و روشنایی و تامین انرژی جهت انتقال آب بسوی پناهگاه و همچنین حفر چاه برای حفظ ایمنی و نصب برق گیر بود.هر چند این موارد در نزد مردمان امروز نشانه رفاه و راحتی است.

 

و اگر بگونه ای کامل و بی نقص مطابق با موازین علمی و زیست محیطی انجام شود از نقطه قوتهای آن پناهگاه محسوب می شود . اما تخریب دامنه وسیع کرکسین بالغ بر چندین هکتار و دره حاصل خیز قاسم اباد و روند فعلی این دستکاریها مبین اینست که در آینده نزدیگ این تغییرات منجر به فرسایش شدید خاک خواهد شد. با احداث طرح نابخردانه جاده ای به طول چندین کیلومتر و  اظهار تعهد و قول  مجریان طرح مبنی بر محو و بازسازی جاده توسط مسئوولین؛ پس از اتمام و تکمیل پناهگاه که تا کنون هرگز  تحقق نیافته و وقعی بدان ننهاده اند . از نقاط صعف و قوت این پروژه است.

 

از سویی هر چند پرورش و آموزش کوهنوردان جوان و مستعد شهرستان اسدآباد که در زمینه های ورزشی و قهرمانی در طی سالیان متوالی شایستگی خود را در میادین ورزشی به اثبات رسانده اند. با اینهمه امکانات و پتانسیل موجود , تربیت جوانان و برداختن به مسائل آموزشی, از اهم اهداف و وظایف اداره کل تربیت بدنی و هیئت های کوهنوردی شهرستان اسدآباد و استان همدان  و فدراسیون متبوع باید باشد. زیرا فتور و بی توجهی در این زمینه خدای ناکرده ممکن است منجر به پیامدهای تلخی دیگری گردد. تا ضمن تدابیر و  تمهیدات لازم شوک دهشتبار ریزش بهمن و کشته شدن دو تن از بهترین جوانهای کوه نورد خوش اخلاق اسدآبادی در زمستان سال گذشته که هیئت مردمی و پر کار شهرستان اسد آباد را که میرفت سیر گسترش و اعتلاء فعالیتهای عمومی کوه نوردی را ارتقا بخشد با رکود و نابسامانی اقبال عمومی  روبرو ساخته بهبود بخشیم.

.

در روز جمعه نیز ادامه کار گشایش با تلاش خستگی ناپذیر استاد و سایر کوهیاران ادامه یافت. و با توجه به سختی مسیر و گذر از قسمتهای دشوار و پیچیده ادامه کار و فعالیت به نسبت هفته گذشته ؛ از جنبه کیفیت به سختی و از لحاظ کمی نیز سرعت و مسافت کار ,  گویا به کندی پیش رفت . علیرغم سنگینی مضاعف کار که در خلال دو روز تلاش بی وقفه که حول محور استاد بود , وی بدون کمترین استراحت و تجدید قوا .(چون نفرات کمکی و حمایتچی ها با استراحت و تواتر) تعوض و جابجا شدند. اما  استاد لحظه و دمی نیاسود. و با پشتکار و عشق و علاقه در آغاز هفتمین دهه از سالهای عمر پر برکت خویش, به همه ی ما درس ایثار و شهامت و تحمل و بردباری و متانت و وقار را اموخت

با توجه به جنوبی بودن مسیر و در معرض باد و طوفان قرار داشتن دیواره کرکسین و همچنین پوشش وسیع گل سنگ ها تخریب و فرسایش بشگل گسترده و جدی مشاهده میشود. از این رو نصب رول بر روی سنگهای این منطقه  دشواریهای خاص خود را دارد و جنس سنگ گرانیت آن با سنگهای الوند متفاوت بنظر می رسد.گل سنگ ها در ابتدا ی بهار و پائیز فعالیت حیاتی خود را دارند.  وجود آنها باعث دشواری و افزایش مخاطرات صعود خواهد بود. 

 

هر چند ما بعضا ار راهها و مسیرهای گوناگونی از نظر درجه سختی متفاوت نسبت به توش و توان و آموزش و تمرین و استعداد شخصی خویش در حد درجه سطح کارمان صعودهای را به نسبت سختی می توانیم تجربه کنیم . اما طراحی و گشایش مسیر کار دیگریست. ذوق و استعداد , تجارب عمومی شخصی و همچنین دانش و تکنیک فنی لازم و گنجاندن کراکس و پیچیدگیهای تامل بر انگیز مسیر و طراحی یکنواخت و ریتم منطقی آن تماما بستگی به اندیشه و خلاقیت و مدیریت طراح و گشاینده مسیر است.بدون کمترین غرور و تکبر ایده ها و روشها و خلاقیتهای و ابتکارهای جذاب و شیرینی را با توان و قدرتی که دارد ترسیم و ارائه می کند. که هر چند به ظاهر متشگل از گیرههای صعود و فرود و کارگاه و ابزار و تلفیقی از تفکر است در یک مسیر,اما در باطن  تمرینی است بس بزرگ و خطیر از بدست آوردن آمادگی  ورود به مراحل متفاوت زندگانی اجتماعی و فردی و رعایت مناسبات عقلی  و منطقی و پرهیز از غرور و خود خواهی و احترام به حقوق افراد و حفظ  حریم و کرامت و شان انسانی همه . و همه موجودات و  صیانت از طبیعت که در آن مشی و گشایش مسیر نو نهفته است.

 

 .

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۸ ] [ ٦:٢٤ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه