کوهستان

فلات قاره ایران از لحاظ جغرافیایی و اقلیمی بر روی خط کویر های جهان قرار گرفته. و اگر کوهستان های مرتفع البرز و زاگرس مرکزی نبودند! قطعا شرایظ حادی بر سرزمین ایران حاکم میشد. و با این پراگندگی جمعیتی فعلی که در کنار منابع آب و رودخانه های جار ی حاصل از ذوب  شدن برف های کوهستان است مواجه نبودیم.

 

جمعه 9/4/91  متاسفانه در منطقه قیف قزل ارسلان با تخریب و حفاری نابجا روبرو شدیم که آثار و شواهد موجود حاکی از بروز این مسئله در ساعات و لحظات قبل بود. و همچنین دیلم بجا مانده از افراد تخریبگر نشانه ای از استیصال و شتاب و عجله آنان می داشت.


 با این تفاصیل و استناد بدین پیش فرضها ! چرا ؟ از درگ کوچکترین موازین زیست محیطی ,از جنبه های رعایت و حفظ ؛ آب  خاک و  هوا در زندگی شخصی و اجتماعی خویش غافلیم و در عرصه فعالیتها عمرانی اقتصادی تولیدی نیز از توجه به این اصل بنیادی عاجزیم. و از مهمترین شاخصه های بارز تولید و حفظ منابع آب یعنی ارتفاعات و کوهستان عملا بی تفاوت و سر درگم و باری بهر جهت هستیم.

از مسوولیتهای مهم دولتها در چنین دوران بحرانی و خطرناک آب و هوایی حاکم بر اقلیم جهانی منطقه پرداختن و اهتمام در حفظ حریم کوهستان مبتنی بر شاخصه های علمی حاصل مطالعات و تحقیق روز جهان و مصالح ملی و حتی کنترل کوچکترین دستکاریهای رایج , و اختلالهای ناشی از  ورود و خروج افراد تحت هر عنوان و نظارت تامه بر امور زیست محیطی است. که گوتاهی و اغماض در این باب مخاطرات و ضرر و زیانهای جبران ناپذیری را در ادامه حیات تمامی گونه ها در بر خواهد داشت.

از دیگر مصادیق تخریب کوهستان که نمونه های آشکار آن بر همگان واضح است.کند و کاو غیر اصولی و نامجاز مشتی طماع؛ از پی جستجو و دستیابی احتمالی به آثار باستانی و دفینه های کهن  موجود در این سرزمین با قدمت است.که متاسفانه همه روزه در کوهستان با آثار این تخریبها روبرو هستیم. و احتمالا کنترل و نظارت دقیق هم بر آن صورت نمی گیرد و متولی و مسئول مستیقیم این موضوع هم در حوزه کاری برای مردم روشن نیست.   

[ شنبه ۱۳٩۱/٤/۱٠ ] [ ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه