کوهستان

 به بهانه شصت و دومین سالروز تولد استاد محمد باقر عیوضی

لبخند قوش                                                   نوشته: محمد امجدیان

صبح زود است , خورشید از شرق بر آمده و بر بلندای بیستون تابیده است.گل و گیاهان بهاری از سبزی به زردی گرائیده اند.اما در این میان گلهای زرد رنگی از میان گیاهان خشگیده و از لابلای تخت سنگها قد راست کرده اند,که به زردی طلا می درخشند.لطیف ؛ شفاف , با ساقهای نازک,اندامی باریک به قطر طنابچه سه میل.


ساقه ها بر اثر وزش ملایم باد؛ به هر سو متمایل ؛ چم و خم می شوند,و به خورشید تعظیم می کنند.

این گلها شبیه گلهای بابونه اند؛ نه به سپیدی رنگ بابونه, اما همرنگ گلبرک های افتابگردانند,ولی نه به اندازه قد آدمی,بلکه به اندازه قد اسلینگی که به میانی ثابتی نصب می کنی که حمایت میانی باشد.

اما ساقه آفتابگردان ضخیم است و گاهی به بلندی دو متر با گلهای زرد و برگهای سبز پهن که با چترخش خود به دور خورشید با تولد هر دانه اش در جای خودش مغز پر میشود و هر چه دانه افزونتر شانه نیز سنگین تر و خضوع در ناحیه گردن بیشتر که یک نوع افتادگی است و با داشتن صلابت و نجابت خاص خود زیباست و ستودنیست.

اما این گلهای زرد بیستون از نوع دیگری است ,با دست کاشته نشده اند, روحی در انها دمیده شده که به ما انسانها حس و حال خاصی می دهد.

با مربی گرامی محمد باقر عیوضی کوله بر دوش سنگین و آرام به زیارت دیواره ها می رویم,روبه رویمان مسیر عقابها _ دولومیت ها _ سختون - اسگندر _  شریف زاده _ ...قوش و سیمرغ دیده می شوند. امروز نیز هوا گرم است دست به سنگ و با استفاده از پا گیره ها خود را به حصار حاج محمدعلی میرسانیم و از دست راست حصار از مسیر قوش صعود را آغاز می کنیم که از همان ابتدای طول اول قوش با لبخندش اهنگ صعودمان را می نوازد.

و بعد از هفت مرحله صعود و چندین طول طناب , قوش؛ پذیرای ما می شود.

 پی نوشت :این متن شیوا و ادبی توسط کوهمرد بزرگ و سرور عزیز و ارجمندم اقای محمد امجدیان  به مناسبت زاد روز و تولد استاد بزرگ و ارجمندمان ,آقای محمد باقر عیوضی  در مورخه 26/خرداد ماه 91 و تنی چند از عزیزان کرمانشاهی که در معیت آنان صعود زیبا و بیاد مادنی به قزل ارسلان را داشتیم  با عرض  مراتب تبریک  و تهنیت  خالصانه بر فراز قزل ارسلان در محضر استاد و تنی چند از مربیان و اساتید و پیشکوتان و کوهنوردانی از کرمانشاه , همدان و کنگاور قرائت شد. 

[ شنبه ۱۳٩۱/۳/٢٧ ] [ ۱:٥٢ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه