کوهستان

   گلستان  سعدی  باب چهارم در فواید خاموشی

 خطیبی کریه الصوت خود را خوش آواز پنداشتی و فریاد بیهده برداشتی , گفتی نعیب غراب البین در پرده الحان اوست یا آیت اِنَّ انکر الاصوات :در شأن او.

مردمان قریه بعلت جاهی که داشت بلیِتش می کشیدند و اذیتش  مصلحت نمی دیدند. تا یکی از خطبای آن اقلیم که با او عداوتی نهانی داشت ,باری به پرسیدن او آمده بود. گفت: تو را خوابی دیده ام، خیر باد. گفتا چه دیده ای؟ گفت: چنان دیدم که تو را آواز خوش بودی و مردمان از انفاس تو در راحت.

خطیب اندرین لختی بیندیشید! و گفت: این مبارک خواب است ,که دیدی! که مرا بر عیب خود واقف گردانیدی، معلوم شد که آواز ناخوش دارم. و خلق از بلند خواندن من در رنج، توبه کردم کزین پس خطبه نگویم مگر به آهستگی.

از صحبت دوستی برنجم         کاخلاق بدم حسن نماید

عیبم  هنر  و کمال  بیند          خارم  گل و یاسمن نماید

کو دشمن شوخ چشم ناپاک      تا  عیب مرا  به من  نماید

*******

هر آن کس که عیبش نگویند پیش      هنر داند از جاهلی عیب خویش

نعیب: صدا بانگ زاغ و کلاغ  _ غراب البین : زاغ ( اسم ) زاغ سرخ پا و سرخ منقار : خطیبی کریه الصوت خود را خوش آواز پنداشتی و فریاد بیهده برداشتی گفتی تعیب غراب البین در پرده الحان اوست .توضیح عرب مشاهده این پرنده را شوم و موجب جدایی یاران و خویشاوندان میدانسته .زاغ سرخ پا و سرخ منقار زاغی است باریکتر و دراز تر از زاغ پیسه با منقار و پاهای سرخ برنگ مرجان و آن دانه خوار حلال گوشت باشد و عرب بانگ آنرا شوم داند و نشانه فراق و جدائی شمارد   _  الحان: آواز .


متاسفانه انسان اغلب دچار سهو و اشتباه شده. و خود نیز نمداند! واژه انسان از نسیان و فراموشی است. حرکت فی نفسه منشا خیر و شر و صلاح و فساد است .سکون و رخوت نیز موجب اضمحلال و تباهی است. در میدان زندگی افساید بودن ما امر تبعی و اجتناب ناپذیر است. ارشاد و راهنمایی و هدایت اساتید و دوستان باعث تصحیح روند فعالیتها روز مره ماست همچنانکه در صعود آمادگی نهایی توسط حمایتچی کنترل شده و اجازه صعود را می دهد. تا ضریب خطا کاهش یابد.

از تحذیر و توجه و ارشاد و راهنمایی بعضا  از دوستان آگاه و شفیق, کمال تشکر و امتنان را دارد.

[ دوشنبه ۱۳٩۱/۳/٢٢ ] [ ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه