کوهستان

 من از دیار حبیبم نه از بلاد غریب  مهیمنا به رفیقان خود رسان بازم

 

هفتمین صعود قلم  متفاوت و ماندگار

کوهنوردی و قلم دو خصیصه تفکیک ناپذیر و لایتجزای از هم هستند.فرهنگ غنی و مشی انسانی,آگاهی و حریت و استغنا رویه ذاتی کوهنوردیست.تاریخچه آن را که بنگریم, به یقین اذعان خواهید فرمود, که کوهنوردی به مثابه زندگی چون رودی خروشان و پر برکت جاریست.ادعا و منیت و سود جویی در آن راه ندارد.از جهل و تعصب و خود نمایی و فخر فروشی در آن خبری نیست.


کوهستان معبرهای متنوع و گوناگونی را با شیبها و بلندیها و درجه سختیهای مختلفی را در تمامی فصول برای علاقمندان متناسب با توش و توان و مهارت و دانش هر فرد مهیا نموده.تنها قابلیت و استطاعت فردی معیار انتخاب و گزینش مسیر است. و هر که متناسب با وضعیت روحی جسمی و فنی خود هر فعالیتی را پیشه کند قطعا منطقی و اصولی است. و هیچگاه سایرین مبحث مقایسه و رقابت را در میان نمی کشند.و این خود بهترین معیار سنجش افکار و ایده های متعالی کوهنوردان است.

آری در جهان متمدن امروز جایگاههای  مدیریتی تشگلهای ورزشی گروهها و هیئتها و در نهایت فدراسیونها معطوف و مبتنی بر انتخاب توسط افراد زیر مجموعه ی خود می باشند.که اگر این امر به خوبی و به نحو صواب افراد شایسته و موجه را شامل شده و آنها انتخاب گردند.امور به وجهی دیگر انجام خواهد شد. که متاسفانه این روند به شگل قانونی و اصولی بطور صد در صد تحقق نیافته! و این منازعتها و گله گزاریها و شگوهها هم ناشی از آن است.

دوستانی  از  اقصا نقاط ایران.خونگرم و صمیمی.

اما صعود قلم که نه داعیه رهبری و استیلا و نه انگیزه های مادی و شخصی بر آن مترتب نیست.صرفا دیدگاههای شخصی و رخدادها و واقعیتهای موجود را با رویکرد استنباط فردی در تمامی زمینه های موجود بررسی و تجزیه و تحلیل می نماید.و این خود یگانه روش مفید و موثری استکه بدون کمترین هزینه سیستم کلان مدیریتی هیئتها و فدراسیون از مشورت غیر مستقیم از آنها بهرمند گردند.تا از بروز روشهای نامتناسب و اتخاذ تصمیمات نابجا اجتناب گردد.

آری تنها در رشته کوهنوردی کوهنویسان متعددی را می توان دید و در سایر رشته های ورزشی چه از لحاظ کمی و کیفی این مقوله قابل مقایسه و احصا نیست.

از دیگر جنبه های بارز هفتمین صعود قلم حضور افرادی ممتاز و برجسته از اساتید پیشکسوت کشور, و قهرمانان ملی چون اقای کیومرث بابازاده و آقای حسین قربانی وآقای حسن نجاریان,که بدون هیچ  قصد و آلایشی با تواضع و فروتنی غیر قابل وصفی در کنار دیگر همنوردان برنامه های این همایش بزرگ و با شگوه  را ادامه می دادند. که حضور فعال آنان بر وجاهت و ارزشمندی این همایش می افزود.

از نکات ارزنده عاطفی و اخلاقی که موجب اتحاد و همدلی و وحدت جامعه کوهنوردیست,حمایتهای همه جانبه و بی دریغ خانواده شادروان مرحوم محمد اوراز است. بدون هیچگونه توقع و چشم داشتی که با بزرگمنشی خاص خود,با حضور در جمع یاران قلم. و با بیانات انرژی بخش و ارزنده و مهمانوازی و ضیافت ناهار از میهمانان پذیرایی شایانی نمودند.طبیعت سرسبز و بکر و و کوهستانهای سر به فلک کشیده و چشم اندازهای زیبا و رودها ی خروشان و آبشارهای بلند و پر اب و چشمه های گوارا و خنک منطقه, در کنار مردمان سخاوتنمد و مهربان شجاع و آزاد که از هر گونه تعلق مادی و ریا بدورند. محیطی آگنده از لطف و صفا را مهیا و فراهم نمود ,که تمامی شرکت کنندگان این همایش بزرگ به مثابه خانواده ای منسجم بدون کمترین تعارض با دوستی و مهر این چند روز بسیار گوتاه و بس اندک را به خوشی سپری نمایند.

کاک معروف اوراز برادر شادروان محمد اوراز.بی ادعا و سخاوتمند.

 

یکی از دوستان خیر اوراز  و حامی  برنامه و  آقارامیار که با زحمات همه آنها همایش تحقق یافت

آقای محمد کائینی  با ادب و اخلاق خوب خود  و هنرمندیش ,که شایستگی انتخاب نفر نخستین را داشت. هر چند که خیلی زیاد سر به سرش گذاشتیم.

آقای رامیار کاردار, و آقای حسن نجاریان

جناب اقای معروف اوراز و استاد حسین قربانی مربی شادروان اوراز.

محل ضیافت ناهار که توسط خانواده شادروان مرحوم اوراز بذیرایی خیلی خوبی انجام شد.

 

روستای سبز و خرم گزگسگ با مردمی خونگرم و مهربان محل آغاز برنامه صعود.

اقای کیومرث بابا زاده بی ادعا و بسیار متواضع از مربیان خوب و بیشکسوت کوهنوردی کشور‘که با حضور در صعود یاران قلم.موجب وجاهت برنامه و افتخار همنوردان گردید.

 دوست عزیز و ارجمند جناب آقای سلاحی از شهرستان خلیل آباد که با ره آوردی بس ارزنده که برای یاران صعود قلم به ارمغان آورد.

سرکار خانم آرزو احمدی و آقای علی بیات.

هزاری بر انرژی و شاداب  دوست داشتنی.که هی و گو بول وده مثل خیلی ها در این دور و زمانه

مراسم شعر  و ترانه خوانی دوستان با هنرمندی اقا یا هو و دیگر هنرمندان.  

آقا فرشید زود جوش  اجتماعی و خونگرم .که ایکاش از تصاویر هم در طنز کوهش استفاده می کرد.

هر دو در یک مسیر با نگاههای متفاوت و بعضا نزدیگ÷ انسانهایی که با اعلام نظراتشان خود را آماج بسی حرف و حدیث های  تند و شاید ناروا کرده اند.

هر دوی آنها خوب و دوست داشتنی هستند.

عرفان و مسعود که حضور آنها گرمی و طراوت برنامه ما بودند

آقای اصغر بیات صبور و کم حرف و بر طاقت.انسانی که همه ی ما را تحمل می کند.و عقیده خود را تحمیل نمی کند

آقای رضا زراعت کار مقدم از شهر همدان که در این برنامه با دیگر دوستان همراه او  آقایان حسین زندی و حیدر زندی سعادت همراهی و صعود را با ایشان داشتیم.

کشاورز خوش زبان و گشاده رو در منطقه بردانان که با ایشان دیداری بس گوتاه به اتفاق آقا یاهو داشتم.

و این هم چهره ساده و متواضع و بسیار صمیمی از چوبان منطقه بردانان.

زوج جوان دوستان همراه و هم کام صعود قلم.برایشان از خداوند آرزوی سعادت و خوشبختی می کنم.

کاک مصطفی یاهو  هنرمندی بزرگ و معلمی دلسوز. در اوج توانایی جسمی و روحی. 

هماهنگی  مسئوولین هیئت اجرایی و خلوص نیت و عطوفت بی مثل و مانند آنها که چون پروانه به گرد میهمانان خود از پی اسایش و رفاه آنان در تکاپو و پرواز بودند. و دیدار دوستان همنورد عزیز‘,هنوز طعم خوش آن سه روز اندک که چه زود سپری شد, در مذاق جانمان چون عسل شیرین و گواراست.

لذا بر خود فرض می دانم, ضمن سپاس بیکران از جناب آقای فرید صدقی, از محضر یکا یک آن بزرگواران, مراتب تشکر و تقدیر قلبی خود را عرض نمایم.

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/۳/۱۸ ] [ ٥:٤۱ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه