کوهستان

مقام امن و می بی غش و رفیق  شفیق       گرت  مدام  میٌسر شود زهی توفیق

جهان و کار جهان جمله هیچ در هیچست      هزار بار من این نکته کرده ام تحقیق

دریغ  و  درد  که  تا  این   زمان  ندانستم         که  کیمیای سعادت رفیق بود رفیق

به مامنی رو و فرصت شمر  غنیمت  وقت        که در کمینگه عمرند قاطعان طریق

بیستون ماوا و آشیانه استاد عیوضی؛ عقاب تیز پر سختونها و چکادهای دست نیافتنی آن که به آسمانها سرکشیده, و یادگاریست از تاریخچه مصور ,کیان پر شکوه و با صلابت کوهنوردی کشور و خطه دلاور کرمانشاه.که سالیان متمادی با کشودن مسیرهای متنوع و مختلف,در کسوت استادی, علاوه بر آموزش موازین فنی و بر گزاری دورههای مختلف کاراموزی و مربیگری و سرپرستی صعودهای مختلف  در سطح کشور به دانش آموزان,(معلمان و دبیران) مربیان ورزش و دیگر اقشار جامعه, با مشی و روش  متعالی خویش ًمروج اخلاق و ادب و انسانیت و مردمی, و فتوت و جوانمردی و آگاهی است.باشد تا جوانان نسل امروزی نیز , با تاسی از افکار والا,و فضائل اخلاقی, و ذخایر معنوی و دانش فنی استاد,ره پوی, فعالیتهای عملی و اخلاقی ایشان را تبعیت,و الگو برداری نمایند.تا جامعه ورزشی توام در دو جبهه ی مادی و معنوی به صورتی نیکو و طریقی شایسته رشد یابند.

 


در مهر تابناک فروغ نگاه پر مهر استاد فرزانه و بی بدیل ؛ جناب اقای محمد باقر عیوضی , و زیارت و عرض ادب به ساحت ایشان, و دیدار قبله گاه فرهاد, از عشق شیرین , شیرین؛ در پگاه روز چهارشنبه 27 اردیبهشت  به سرزمین مردمان پر مهر و خونگرم و با صفای کرمانشاهان رهسپار شدم .

آری؛ به لطف و عنایت پروردگار و به مهر و جذبه استاد فرهیخته و بزرگوار عیوضی.باشد این ناتوان نیز  به بلندای شماری از ایوانهای بیستون نایل آید.

 بیستون ؛در منظر تاریخ باستانی و ادبیات غنی زبان پارسی جایگاه ممتاز و ویزه ای دارد. و در ازمنه گذشته باستناد سنگ نگاره ها و کتیبه های باستانی آن مجموعه, کانون توجه مدنیت خسروان و اقوام مختلف ایران زمین بوده است.هرچند از نگاه و چشم انداز دیواره نوردی,در نخستین سالهای نضج سنگنوردی نوین در ایران نیز با اقبال عمومی کوهنوردان در ایران و سطح جهان روبرو گردیده ,و مورد عنایت علاقمندان است.

 در بدو ورود در محل در ورودی مجموعه بیستون با لحظات گرمی از دیدار و دیده بوسی و احوال پرسی  سپری گردید,و بسرعت با کنترل  و بررسی وسایل و ابزار مورد نیاز صعود و تفکیک آنها, توسط استاد؛ دیگر اقلام اضافی را بجا گذاشته.و استاد از بکار بردن کتانی سنگ خود هم,چون بنده نداشتم نیز صرف نظرنمود, و هر دو با اسپرتکس پای در راه نهادیم.در هوایی نسبتا گرم و آرام در ترنم مرغان خوش الحان و رایحه ای از گلهای خوش بوی بهاری,و استاد ضمن گفتگو از مسیرهای مختلف و چگونگی صعود از انها و تاریخچه گشایش آنها بطور مبسوط توضیح می فرمودند.

و با شیوه خاض خود دو مسیر شیرین  و فرهاد را در تقابل با یگدیگر به مزاح  مطرح فرمودند.همچنین با فروتنی و تواضع بی مثل و مانند خود از مسیرهای مختلف نجاح و اجل که بیاد بود و گرامیداشت,آن دو بزرگوار, توسط شادروانان فریدون اسماعیل زاده و حسین طالبی مقدم گشایش یافته بودند. همچنین از مسیر همدانیها؛ و فعالیتهای مستمر و متنوع فریدون اسماعیل زاده  در بیستون و خاطرات گذشته به تفضیل بیان نمودند.

 در باره مسیر کل کش؛کلاهکها و گذشت  و بیستون ,و وجه تسمیه آنها در حین صعود و گذر از ابتدای بعضی مسیرها و معرفی  و شناسایی آنها و انتخاب مسیر هاری روست,و گذر از معبرهای سنگی و تنوره آن جناب آقای عیوضی به سهولت و با امادگی کامل بدنی با استیل خاص و منحصر بفرد خود ضمن کمک و راهنمایی, بنده را به جانپناه هاری رست رهنمون ساخت .

 

 

با آستان بوسی,آن ملجا و ماوای فرو افتادگان از خود, که  محصول دسترنج  و زحمات بی شائبه نسلی ایثار گر و بخشنده و بی ریاست, با تواضع وارد شدیم و با توقف و استراحت طولانی و صرف صبحانه  در فضایی آکنده از آرامش و سکوت ,از مسیر گرده طی چندین مرحله فرود فنی با استفاده از کارگاههای موجود فرود آمدیم.و در تمامی مراحل استاد با جدیت و دقت فراوان با راهنمایی و هدایت بنده بر تمامی جزئیات مراحل فرود کنترل و نطارت دقیق داشتند.

 

 

 

 

روزی بسیار  خوش و بیاد ماندنی , مملو از خاطرات فراموش ناشدنی و شیرین در ذهن و قلبم در محضر استاد و دامن پر مهر بیستون نقش بست و حک گردید.و از دریچه دوربین تصاویری بدیع هرچند نارسا از  زحمات بی دریغ استاد و تمامی زیبایی و عظمت منطقه,ره آوردیست تقدیم به دوستان و عاشقان کوه بیستون.باشد تا که قبول افتد و در نظر آید.   

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٢/۳۱ ] [ ٦:۱٤ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه