کوهستان

آلما بلاغ به ارتفاع 2997 متر قله ای صخره ای بسیار زیباست بخصوص در آغاز فصل بهار. این کوه سنگی به اعتباری به استناد کتاب بر فراز قله های الوند در ابتدای خط الراس الوند, که به کلاه قاضی منتهی میشود,قرار دارد.این کوه گرچه مسیرها و جبهه های مختلف و متنوعی برای صعود دارد,اما کمتر مورد توجه و اقبال عمومی کوهنوردان است.


متاسفانه در شهر همدان غالب کوهپیمایی های عمومی بر روی الوند,متمرکز و اختصاص یافته,و چه بسا این تراکم و ازدحام عمومی باعث تخریب زود هنگام, زیست بوم گسترده الوند گردیده و موجب تشدید روند فرسایش طبیعی الوند در آینده خواهد شد.هرچند وجود تسهیلات و امکانات آمد و شد. و سهل الوصول بودن منطقه الوند بنوعی به جاذبه های متعدد آن افزوده است

اما شاید ترغیب و هدایت بخشی از جمعیت کوهرو باعث برقرای تعادل نسبی گردد,هرچند عدم آشنایی به آموزشهای لازم کوهپیمایی و موازین حفظ محیط زیست.توده مردمان مشتاق به طبیعت و کوهستان. احتمالا حضور بعضا از افرادی ناآشنا و یا توسط برخی از کوهروان سیمای بکر طبیعی این مناطق نیز دیگرگون خواهد شد.که در اینجا وظایف سنگین متولیان این رشته ورزشی ایجاب میکند.تدابیر لازم و رویه های آموزشی عام و فرا گیری را به جهت آشنایی عموم مردم,بیندیشند و اتخاذ فرمایند.

 

 

 

در کوهپایه و دامنه کوه زیبای آلما بلاغ از مسیر روستای (باباعلی)  محلی است برای برداشت از کانی سنگ آهن منطقه و دیرگاهیست فعال بوده و ادامه دارد.یکی از راههای مبادی ورود و صعود به جبهه جنوبی,آلمابلاغ, جاده فرعی روستای بابا علی منشعب از راه اصلی همدان سنندج بعد از کیلو متر 25 : به سمت چب جاده, نرسیده به همه کسی جدا شده و تا محل توده دپو شده از ضایعات معدن سنگ آهن که به طول تقریبی 2/7 دهم کیلومتر ادامه دارد. و بیشتر آن خاکی بوده. و محل مناسبی برای توقف و پارک وسیله نقلیه می باشد.پوشش گیاهی این کوهستان با گونه های مختلف گل و گیاه, بخصوص در هنگام بهار با رویش لاله های خسینی به گویش  و نام گذاری مردم منطقه و گلهای سنبل سپید, و عطر خوش بوی ریاحین فضای دلپذیر و متبوعی را در برابر دیده ها می گستراند.

 

 

 

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٢/٢۸ ] [ ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه