کوهستان

سالگرد نخستین سالگرد روانشاد عربعلی شروه کوهنورد پیـــشکسوت ،معلم دلسوز و ساده زیست،

بی شک نام دیرین استان همدان مترادف و مبین یاد و خاطر راد مردانی بر گرفته از دامان الوند در عرصه کوهنوردی ایران زمین است. شیر آهن کوه مردانی: همچون شادروانان محمود اجل فریدون اسماعیل زاده  ابریشمی  حسین طالبی مقدم و نخستین هیمالیانورد موفق فاتح هشت هزار متریها ایران آن بزرگ مرد با وقار و متانت تیمسار محمد جعفر اسدی  در صعود به ماناسلو و نویسنده و محقق ارجمند اکبر سلاحی ودیواره نوردان و هیمالیا نوردانی چون حسن نجاتیان و حسن نجاریان و حمید رضا اولنج و جلال چشمه قصابانی و رضوان سلماسی  .و دیگر پیشکسوتان و سایر عزیزان به جهت معرفی وشناسایی پیشینه غنی و ممتاز انسانهای ارزشمندی که ذهن جوانان امروز شهرمان را با ذکر این مقدمه کوتاه به آن معطوف میدارد.

و اکنون از زبان وقلم پیشکسوت بزرگ آقای نعمت الله اخضری.  

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

با عرض تسلیت به خانواده محترم آن فقید و  جامعه کوهنوردی و هنرمندان  کشور,اساتید بیشکسوتان و یاران و دوستان شادروان عربعلی شروه,از درگاه احدیت شادی و آمرزش برای آن بزرگوار مسئلت می نماید.


،هنرمند  ،نقاش  ، مجسمه ساز و از اساتید دانشکده هنرهای زیبای تهران.

 عربعـــــــلی شــــــروه یکی ازکوهنوردان دهه چهل که همراه با مرحوم فریدون اسماعیل زاده واکبرسلاحی گروه کوهنوردی متحد همدان راتاسیس نمود. درسال 1345عضو هیئت مدیره هیئت کوهنوردی همدان واز مهمترین فعالین کوهنوردی  وموثر درساخت  پناهگاه قدیم میدان میشان بود.بطوری که بنابر مدارک موجود در مقام دوم کار درساخت پناهگاه به مدت640 ساعت کار(برابر 80روز تمام کار ). ساخت اسکی چوبی وهمچنین ساخت  قایقهای غارعلیصدر از تخته و تیوپ کامیون و بشکه از ابتکارات خاص ایشان بود.

 ایشان در کاوشهای اولیه غارعلیصدر نقش بسیار موثری داشت.حضور مرحوم شروه   دربرنامه های کوهنوردی  موجب شور ونشاط تشویق وترغیب جوانان کوهنوردی آن روز بود. مرحوم شروه قبل از سال 1350برای ادامه تحصیلات به دانشکده هنرهای زیبای تهران رفت وپس ازاتمام تحصیلات  از اسا تید مجرب کشور بود که به تدریس پرداخت. او تا اواخر عمر پربار خویش در خدمت هنر بود.

 

درسال 1388 از ایشان برای تجلیل ازسازندگان پنا هگاه میدان میشان به همدان دعوت  و متاسفانه امکان حضور پیدا نکرد و لوح  تقدیر از او درتهران به وی  تقدیم گردید و مصاحبه یک  ساعته هم با شادروان انجام شدکه در مراسمی خاص پخش خواهد شد.آقای شروه دریک محیط خانوادگی و صمیمی و هنرمند زندگی می کرد .همسر ودخترهایشان هم از هنرمندان نقاش ومجسمه ساز هستند. 

فقدان او و عدم امکان دسترسی کوهنوردان جوان به امثال ایشان  و عدم استفاده ازتجارب آنها مایع تاسف می باشد.

 یادش در قلبمان چون الوند استوار خواهد ماند.

 نعمت  اخضری    20/2/1390

 هیئت کوهنوردی استان همدان فقدان این عزیز ازدست رفته را به جامعه کوهنوردی کشور و خانواده محترمشان تسلیت عرض نموده بی شک نام و یاد ماندگار او هیچگاه از دست نخواهد رفت و همواره روحش به لحاظ خدمت به خلق  در آمرزش الهی خواهد بود.

نویسنده: اکبر چلوئیان - تاریخ: چهارشنبه 21 اردیبهشت 1390 - نظرات(0)

منابع خبر: بر گرفته از سایتهای نقاش کوهنورد,هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان همدان.

http://outdoor-painter.blogfa.com/post-1114.aspx

http://www.hamedanclimb.ir/index.php?pid=3&newsid=414

عکسها از آلبوم استاد نعمت اله اخضری.

[ دوشنبه ۱۳٩۱/٢/۱۸ ] [ ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه