کوهستان

نو بهار است در آن کوش که خوشدل باشی   که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

من نگویم که کنون با که نشین و چه بنوش    که تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی

پناهگاه الغدیر تویسرکان

قله شاه نشین بزرگ در کنار خط الراس الوند و روی یالی که به سمت غرب کشیده شده است قرار دارد . این قله به ارتفاع 3496 متر بعد از قله یخچال بلندترین قله این رشته کوه است . در قسمت جنوبی این قله شهرستان تویسرکان و در قسمت غربی آن شهر سرکان قرار دارد و در قسمت شرقی آن قله " ساوخ بلاغ " به معنی سرد چشمه قرار گرفته است  و ازوجود یک جاده خاکی که از شهر شروع می شود و معمولا محل رفت و آمد عشایر منطقه است بهره مند است .


در این مسیر و کنار جاده خاکی دو خانه ییلاقی با کمی فاصله از هم بنا شده است جلوه خاصی به منطقه بخشیده است که اطراف آن و زیر درختان مکان و استراحت گاه مناسبی برای کوهنوردان است .

در  تمام فصلها این خانه  ها به کمک کوهنوردان می آیند و محل مناسبی برای استراحت و تجدید قوا و حرکت به سمت پناهگاه اصلی شاه نشین می باشد . از خانه ییلاقیها به بعد مسیر صعود به قله و رسیدن به پناهگاه به دو مسیرختم می شود مسیر تابستانی و  مسیر زمستانی  که بنا به فصل صعود و شرایط جسمی و وقت صعود برای کوهنوردان تفاوت هایی دارد.

 

مسیر زمستانی : در امتداد جاده بعد از خانه ییلاقی و در پیچ دوم در سمت چپ جاده قرار دارد که مسیر صعود آن با تابلو در اول مسیر علامت گذاری شده است . مسیر تابستانی مسیری که ما انتخاب کردیم: که روبروی خانه ییلاقی کمی بالاتر و با شیب ملایم تر از مسیر زمستانی در سمت چپ جاده قرار گرفته بودبه پیشنهاد آقای رستم آبادی گروه ادامه مسیر را شروع کرد . بعد از حرکت از خانه ییلاقی  در انتهای مسیر و در سر یال یک جانپناه کوچک در ارتفاع 2280 متر واقع شده بود و یک لوله آب که از پناهگاه بالا کشیده شده است.در کنار جانپناه وجود داشت .

بعد از حدود 900 متر کوهپیمایی پناهگاه اصلی شاه نشین به نام پناهگاه الغدیر در ارتفاع 3180 متری واقع شده است . نکته قابل توجه اینکه تمام مسیر بین جانپناه و پناهگاه الغدیر توسط تابلوهای راهنما و یک کابل متصل علامت گذاری شده  که در فصل زمستان و شرایط نامساعد جوی بسیار کمک کننده خواهد بود  و به یاری کوهنوردان می آید تا از مسیر اصلی خارج نشوند .

پناهگاه الغدیر دارای دو اتاق مجزا می باشد که یکی از آنها مقابل درب ورودی و دیگری یک درب جداگانه و دو اتاق تودرتو و مرتب تر از اتاق بغلی است و آب نیز در بیرون پناهگاه موجود است .

 

بر گرفته از وبلاگ:خط الراس الوند آقای سجاد عزتی

 تصاویر:از بیشکسوت ارجمند جناب آقای آریافر ریاست محترم هیئت کوهنوردی شهرستان تویسرکان.

 

[ یکشنبه ۱۳٩۱/۱/٦ ] [ ٩:٥٩ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه