کوهستان

 ایران کشوری است که در طول تاریخ سیاسی خود فراز و نشیبهای بیشماری را دیده و تجربه نموده,و تنها یاد انسانهای پاک نهادی بر دیباچه برگهای زرین تاریخ, با شگوه و استوار جاویدان مانده و درخشان و متلالا است.که از ویژگیهای ممتاز و منحصر به فردی تبعیت نموده, و دارای سرشت معنوی الهی و فرهیخته و فرزانه,بری از پندارهای شخصی و مطامع فردی و اغراض مادی,دارای استقلال رای, با ثبات اندیشه بدون تزلزل در مقابل تند باد حوادث ایستاده اند.و اگر چه به ظاهر در مدتی بسیار گوتاه و اندک در تصدی مسئولیت بوده اند.اما کشتی طوفان زده ایران را از غرقاب موج سهمگین ناملایمات رهانیده و بسوی کناره و ساحل امن رهنمون شده اند.آری اینان وزیرانی هستند,که تاریخ ایران مشحون و مزین از نام و خدمات بسیار ارزشمند آنهاست.

از بزرگمهر تا  حسنک وزیر و دیگر وزرای دانشمند و با فضیلتی که از خود نام نیکو بیادگار بگذاشته اند. از قائم مقام فراهانی , امیر کبیر تا محمد مصدق آن آزاد مرد بزرگ که نام و آوازه ی ایران را تا ابدیت با اسلوب و افکار آزادیخواهانه ی خود بر جهانیان اثبات نمود.


یک خاطره به یادماندنی از دکتر محمد مصدق
می گویند زمانی که قرار بود دادگاه لاهه برای رسیدگی به دعاوی انگلیس در ماجرای ملی شدن صنعت نفت تشکیل شود، دکتر مصدق با هیئت همراه زودتر از موقع به محل رفت. در حالی که پیشاپیش جای نشستن همه ی شرکت کنندگان تعیین شده بود دکتر مصدق رفت و روی صندلی انگلستان نشست. قبل از شروع جلسه یکی دو بار به دکتر مصدق گفتند که اینجا برای هیات انگلیسی در نظر گرفته شده و جای شما آن جاست اما پیرمرد تحویل نگرفت و روی همان صندلی نشست.


جلسه داشت شروع می شد و هیئت نمایندگی انگلیس روبروی دکتر مصدق منتظر ایستاده بود تا بلکه بلند شود و روی صندلی خودش بنشیند اما پیرمرد اصلاً نگاهشان هم نمی کرد.
جلسه شروع شد و قاضی رسیدگی کننده به مصدق رو کرد و گفت که شما جای انگلستان نشسته اید و جای شما آن جاست.
کم کم ماجرا داشت پیچیده می شد که مصدق بالاخره به حرف آمد و گفت:خیال می کنید نمی دانیم صندلی ما کجاست و صندلی انگلیس کدام است؟ نه آقای رییس، خوب می دانیم جایمان کجاست اما راستش را بخواهید چند دقیقه ای روی صندلی دوستان نشستن برای خاطر این بود تا دوستان بدانند برجای ایشان نشستن یعنی چه. او اضافه کرد که سال های سال است که دولت انگلستان در سرزمین ما خیمه زده و کم کم یادشان رفته که جایشان این جا نیست.
با همین ابتکار و حرکت عجیب بود که تا انتهای نشست فضای جلسه تحت تاثیر مستقیم این رفتار پیرمرد قرار گرفت و در نهایت هم انگلستان محکوم شد.

[ دوشنبه ۱۳٩٠/۱٢/٢٩ ] [ ٥:٤٦ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه