کوهستان

 در جهان مادی و تجمل پرست ما، که انسان از فطرت الهی خویش دور شده ، نماد برجسته آن بی هویتی فرهنگی – اجتماعی و فاصله از سنن دیرین ملی و مذهبی و مسخ فرهنگی است به گونه ا ی که دیگر انسانها هیچگونه واکنش ندارند. و به دور از معنویت در سیل باد حوادث روزمره زندگی قهراً به هر سو کشیده گویی اختباری از خویش ندارند.


استحانه فرهنگی و بی هویتی و فاصله گرفتن از بنیانهای اجتماعی و سنن و اعتقادات مذهبی به لحاظ تهاجم فرهنگی خطر بزرگی است. که ملت و جامعه ما را بشدت مورد تهدید قرارداده و می دهد.

 اکنون نماد بارز آن مبارزه با ریشه های حیات (آب-خاک-هوا) که در نهایت منجر به فاجعه عظیمی در طبیعت خواهد شد. .و هرگز نمی توانیم از بلا و مصایب آن جان بدر برده و رها شویم.

در باور هر انسان با فضلیت کوه مهبط انبیا و مقدس است.

آلوده نمودن آب ،خاک و هوا جایز نبوده و مستوجب عذاب الهی است.

هشدارهای زیست محیطی از سوی آگاهان به مسائل علمی در این بخش( که به مثابه پیامبرانند.) هرگز از سوی دولتها و مسئوولین جدی تلقی نمی شود.

 و آحاد جامعه نیزآموزشهای لازم را ندیده و فرانگرفته اند وغرق درظواهر زندگی پرزوق وبرق مادی اند.

حال جامعه طبیعت دوست و کوهنوردی با چه روش و بیان به محضر مسئولین تربیت بدنی و سایر بزرگان تفهیم نماید.تخریب ، تعرض و ویرانی در اکوسیستم پیامدهای ناگوار و تلخی در آینده برای بشریت دارد. و منجر به حوادثی خواهد شد که دیگر نمی توانیم آن را جبران نماییم .

 

اکنون ملاحظه میشود عشایر و چوپانهای ناآگاه ، آنها که از هویت و اصالت فطری خوش دور مانده اند.چگونه گیاهان و گون های مناطق کوهستانی را که درتثبیت خاک وحفظ سایرگونه های گیاهی مؤثرند به بهانه واهی اینکه آن گونه گیاهی خار دارد و موجب آزار ماست. و راه رفتن ما را دشوار می سازد به آتش می کشند.

 

و لازم است که اداره محترم امور عشایری سطح غنای آموزشی وفرهنگی این عزیزان را ارتقا و توسعه بخشد.

با نگاهی گذرا و سیری مجمل بدین مقدمه علیرغم راهنمایی و تذکرات مکرر به مسئولین ارجمند و مخالفت شدید با عوامل آنها در زمینه تخریب محیط زیست و کوهستان متأسفانه در چند روز گذشته نیز شاهد تعرض جدیدی به منطقه میدان میشان الوند که متراکم از ساخت و سازهای احساسی و نامتوازن که به هیچ وجه لزومی ندارد و باید برچیده شوند تا طبیعت که همانا مظهر لطف الهی است باز طبیعت بکر طبیعی شود .

 

داعیه داران این تعرض و تخریب بهانه واهی احداث قرارگاه هلال احمر را عنوان می کنند. و اگر این ماجرا و سناریو و لج بازی عنان گسیخته از سوی مسئولین تربیت بدنی خاتمه نیابد و کنترل نشود در آینده شاهد ساخت و گسترش بی رویه سایر ابنیه و فضاهای شهری در میدان میشان خواهیم بود.        

[ پنجشنبه ۱۳٩٠/٤/٢ ] [ ٦:٤٧ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه