کوهستان

بیست اسکی تاریگ دره همدان

سایه اندوه ماتم سنگین که تاب و تحمل ان بسی دشوار و ناممکن.و دیدن مویه و زاری خانواده های مغموم داغدار که بس جگر سوز و دلخراش است.دل هر انسانی را بدرد می آورد و خواب و خور  از دیدگان و از لب می زداید. از اینرو انسانهای با عاطفه مهربان بس از وقوع ریزش بهمن, در طی دو روز گذشته از هر صنف و گروه از اساتید پیشکسوت و مدرسان و مربیان  و هیمالیانوردان و گروهها و باشگاهها از کوهپیمایان و گوه روان بی ادعا و آزاد از امدادگر و پلیس و مخابرات از پیر و جوان و دختر و پسر همه سهیم در همدردی و امداد. با لبان تفتیده و خشگ و چشمان اشگبار و دلخون....

از خداوند تاب و تحمل و صبر شکیبایی برای داغدیدگان  می خواهیم . و صحت و سلامت برای همگان.شاید طرح این مسائل در این برهه از زمان جایز و صحیح نباشد. اما به یقین احتمال وقوع و پرهیز از مخاطرات اینده را بلحاظ پیش بینی و راههای برخورد و مواجهه با ان را بنوعی مرور کنیم.و امر اموزش و مطالعه و تحقیق را ارج نهاده و از آن پیروی نمائیم.


با توجه به نوع و مقدار بارشهای اخیر در استان همدان. شرایظ ویژه و استثنایی بر قلمرو طبیعت و کوهستان حاکم شده,که درک و استنباط ویژه ای را می طلبد, که در حوزه شناخت عمیق و آگاهیهای تخصصی افراد قلیل نکته سنج است.قضاوت سطحی از بارش باران در داخل شهر و تعمیم این برداشت و استنتاج این موضوع در کوهنوردی موجب ارزیابی, و تخمین های غلط و سوء برداشتهای ناصحیح و به دنبال آن, تبعیت از پیش فرضهای ذهنی و کام نهادن به ورطه های بس مخوف و هولناک می گردد. و حال ورود  افراد کم تجربه و بدون اطلاعات فنی لازم  در این وادی صرفاً از  مسئولیتهای آگاهان .و خبرگان  در این چهارچوب نمی کاهد.

در جهان امروز داشتن آخرین اطلاعات و آگاهی ها در هر فعل و انفعالی از پیش فرضها و مبانی اولیه آغاز هر کار و عملی است.

انسان به تذکر و راهنمایی و شنیدن هشدارها و تحذیرهای دم بدم محتاج و نیازمند است. اعلان خبرهای هواشناسی در دفعات و نوبتهای پخش اخبار در تمامی رسانه ها در اولویت نخست و سرلوحه ی امور است. و در مکتب متعالی ما امر به معروف و نهی  از منکر معنای بسیط و گسترده ای دارد. که در حیطه خشگ صرفاٌ واحدی قرار دادی نمی گنجد.

(گرچه دانی که نشنود تو بگوی) وطیفه ما ابلاغ و تحذیر و راهنمایی و آموزش است.

عکس از:سایت کوه نیوز

با گذشت دو سال ار حادثه دلخراش ریزش بهمن دیزین , و فوت انسانهای شریف و عزیزی که از ارزشهای معنوی و پتانسیل والایی در کوهنوردی و اسکی محسوب میشدند.هنوز زنگهای هشدار و آموزش و تامین ایمنی در کنار سایر فاکتورهای ساخت و ساز و گسترش فضاهای ورزشی نواخته نشده و رعایت نگردیده است.

معنا و مفهوم پیست و مانژ در تمامی دنیا , محل آموزش و تعلیم و راهنمایی و  ارتقا برای افراد مبتدی و ماهر است.و گذراندن اوقات خوش ورزشی در تامین و سلامت محض , بدور از مخاطرات پیش بینی نشده. و حتی رشد و اعتلای قهرمانان.میتوان حیطه حضور و فعالیت افراد را محدود در چارچوب و حوزه بسته فضای خاصی  تعیین و ترسیم نمود؟.نقش سازمانها و هیئتها بدرستی تعریف و تبین شده؟و کنترلی بر نحوه تداوم اصولی کار آنها منطبق بر قواعد و قوانین  اعمال می گردد.

اهداف مشخص شده ؟و بسوی موفقیت و رسیدن بدان کامها برداشته می شود. و یا اینکه از ذوق و سلیقه شخصی و منافع لحظه ای تبعیت می کنیم.

به راستی بنیان آموزشها مبتنی و متکی به پرورش  خلاقیت و استعدادها و ساختن انسانهای خود ساخته و قائم بذات است؟ و یا افراد متزلزل ضعیف النفس؟

در جهان ورزش که به مثابه فرهنگ و مسلک و تفکر واحد فلسفی انسانها را به وحدت رویه و نزدیگی و الفت و دوستی فرا می خواند بدور از رقابتهای منفی.این انسان برتر را در گنج قفس تاریگ و بسته محاط و محدود نمی توان کرد.

تمامی چکاد کوههای سر به فلک کشیده و قعر دره های عمیق عرصه پرواز و میدان طیران و جنب و جوش انسان برتر پر تلاش امروزی است.با جهانی از فضایل و معرفت و شناخت ژرف از حقایق و واقعیتهای علمی و فنی.اسکی بازان  تراز اول به لحاظ اموزشهای کامل و نوین و ارتقای سطح مهارتهای فردی به منتهایی از درجه تخصص نائل میشوند. که قادرند در هر شرایط و محل به اسکی بپردازند. و در شناخت بهمن و احتمال ریزش و مخاطرات آن اشراف و وقوف کامل دارند.

پس به وظایف خود یعنی آموزش و پرورش ارج بنهیم تا چشمهای بینا و گوشهای شنوای  بسیاری را به مساعدت و یاری از خود و سایرین به خدمت بگیریم.

تا محیظ امن بهداشتی در عرصه زندگی.و شرایط مصون و ایمن رانندگی و سایر حوزه های اجتماعی از ازدواج و طلاق و تعامل با یگدیگر بیابیم و سطح تربیت فرهنگی و تهذیب اجتماعی را ارتقا بخشیم.  

[ شنبه ۱۳٩٠/۱۱/۱٥ ] [ ۱:٤۳ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه