کوهستان

قله یخچال بر روی خط الراسی قرار گرفته,و از شهر همدان به وضوح قابل رویت است.درسالهای دور با بارش اولین بارانهای پائیزی این قله سراسر سپید پوش می گردید,و در سراسر سال هیچگاه از برف و یخ خالی نمی شد.و در قدیم ترها نیز درهنگام گرمای تابستان از داخل کاسه و مجاور قله برشها و تکه های بزرگی از یخ مجاور قله را جهت مصارف خانگی تهیه و به شهر حمل میکردند.


خط الراسی که قله یخچال بر روی ان واقع شده از سمتی در امتداد بسوی جنوب شرقی به قله بسیار زیبای کلاه قاضی منتهی شده,و از دیگر سو دنباله یال به سمت غرب ادامه یافته و در دشت خانگرمز و حوالی روستاهای سرکان (سنجوران) از توابع تویسرکان فرود می آید.

این یال در نزد کوهنوردان به اردک مردک مشهور است,و در نقشه ها نیز گاوبر نامیده می شود.بر روی این یال چندین قله مرتفع واقع شده و بزرگترین سنگها بر روی این خط الراس از شگفتیهای جهان خلقت است.

 همچنین دو تخته سنگ بزرگ بطور ایستاده در انجاست که از مسافتهای دور شبیه  به شگل آدمک دیده میشوند.وجه تسمیه این خط الراس هم از وجود و نحوه استقرار این سنگها یقینا مصطلح گردیده است.و بلندترین قله نیز به ارتفاع 3486 متر در مجاور اولین آدمک قرار دارد.

با توجه به فاصله بسیار طولانی قله با شهر (به طول تقریبی 17 کیلومتر) و زمستانهای پر سوز سرما و برف, حتی در سالهای کم بارش چون سالهای اخیر.صعود به یخچال سنگین و توانفرساست.در سالهای قبل از احداث پناهگاه بسیار زیبا و بی نقص یخچال (که از بهترینهای پناهگاههای ایران محسوب میشود) تردد و حضور کوهنوردان بخصوص در فصل سرما انگشت شمار بود. (بغیر از افراد خاص) این مسیر در فصول سرما خالی از تردد کوهنوردان در مقایسه با سالهای بعد از احداث پناهگاه است.

قله یخچال حضرت صاحب الزمان مهدی موعود سلام ع

یال اردک و مردک به نسبت تراکم حجم برف,همیشه پر برف و ناحیه ای بسیار سردتر و برفگیر تر از یخچال بوده,و مسیر این یال مملو از برف از هر دو سو و سمت  است.در زمستانها پر از نقاب برفی و احتمال خطر ریزش بهمن در آن بسیار است. اما بی نهایت جالب و دیدنی است. بودن پناهگاه شرایط صعود اسان و راحتی را فراهم کرده,تا افراد بتوانند مسیرهای مختلف صعود به کلاه قاضی و اردک مردک و سایر قلل منطقه را امتحان کنند.

دوستان همنورد در بعد از طهر پنجشنبه پس از استقرار و تجمع در پناهگاه زیبا و آرام بخش یخچال و سپری نمودن شبی در سکوت و ارامش بدور از هیاهو و غوغا در صبح جمعه 23 دی ماه 90 به اتفاق بسوی قله یخچال پناهگاه را ترک نمودیم.

نفرات برنامه آقایان: محمد ویسی_سید محمود اسدی _سعید جهان آرا_حمید قهرمانی_ مسعود عسکری _علی عظیمی_اکبر چلوئیان _ سعید سجادی مسعود امینی و سرکار خانم ولی پور همدانی,بودند.

 

معرفی و شناسایی کامل اردک مردک به قلم استاد عزت الله برق لشکری

[ پنجشنبه ۱۳٩٠/۱٠/٢٩ ] [ ٩:٠٠ ‎ب.ظ ] [ فروود ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم ای نسیم سحری بندگی من برسان گو فراموش مکن وقت دعای سحرم
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
پيوندهای روزانه